İlaçlar

Zovirax Uçuk Kremi 2021 Fiyatı ve Yan Etkileri

Zovirax Uçuk Kremi 2021 Fiyatı ve Yan Etkileri

Zovirax, Herpes simplex virüs (HSV), Varicella zoster virüs (VZV) ve Cytomegalovirus (CMV) adlı virüslere karşı etkili antiviral bir ilaçtır.

Zovirax aktif madde olarak asiklovir içerir ve her kutuda beyaz-kırık beyaz renkte 5 adet flakon içeren ambalajlar halindedir.

Zovirax uçuk kremi olarak da kullanılabilir.

Zovirax Forte ve Krem olarak ikiye ayrılır

Zovirax Fort’un özellikleri;

Zovirax, Herpes simplex virüs (HSV) ve Varicella zoster virüs (VZV) virüslerine karşı etkili antiviral bir ilaçtır.

Zovirax Nedir? Zovirax Yan Etkileri Nelerdir? Zovirax Eczane Satış Fiyatı Ne Kadar? Zovirax Krem Uçuk Giderir mi? Zovirax Ne İşe Yarar? Zovirax Etken Maddesi Nedir? Zovirax Muadilleri Hangi İlaçlar Kullanılabilir? Zovirax Sivilceye İyi Gelir mi? Tüm sorularınızın cevabı bu yazımızda yer almaktadır.

Zovirax Krem Fiyatı Ne Kadar?

Zovirax fiyatı 2020 yılı boyunca 18 TL olarak yıl sonunu getirmiştir. Bu fiyat 2021 yılı içinde şimdilik geçerlidir. Fiyat değişikliği olunca yazımız da güncellenecektir.

Zovirax Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.

Zovirax’m gerekli dozu 1 saat kadarlık bir sürede yavaş olarak damar içine uygulanmalıdır.

Çocuğunuzun yaşına, kilosuna ve hastalığına bağlı olarak doz ayarlanmasına ihtiyaç olabilir. Doktorunuz hastalığına bağlı olarak çocuğunuzun ilaç dozunu belirleyecek ve uygulayacaktır.

Eğer yüksek dozda Zovirax kullanacaksanız yeteri kadar su almaya dikkat edin. Böbrek bozukluğunuz varsa dozun azaltılmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Böbrek fonksiyon bozukluğu bulunan hastalarda Zovirax dikkatle uygulanmalıdır.

Yeni doğanlarda Zovirax dozu vücut ağırlığına göre hesaplanır.

Eğer Zovirax’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuza veya eczacınız ile konuşun.

Zovirax Fort Kullanımı

Uçuk tedavisi: Günde 5 kez 200 mg (yarım ölçek) ortalama 4 saatlik aralarla, gece dozu atlanarak, ağızdan alınmalıdır. Tedaviye 5 gün devam edilmelidir, ancak şiddetli başlayan enfeksiyonlarda sürenin uzatılması gerekebilir. Ağır bağışıklık yetersizliği olan olgularda (örn. kemik iliği nakli sonrası) ya da barsaktan emilim bozukluğu olan hastalarda doz iki misline 400 mg’a (bir ölçek) çıkarılabilir.

Uçuğun baskılanması: Bağışıklık sistemi normal hastalarda uçuk enfeksiyonunun baskılanması için 200 mg (yarım ölçek) Zovirax yaklaşık 6 saatlik aralarla günde 4 kez alınmalıdır. Birçok hastada günde iki kez, yaklaşık 12 saatte bir, alınan 400 mg’lık (bir ölçek) dozlar yeterli olmuştur. Dozun azaltılarak, 200 mg (yarım ölçek) ZoviraxTn günde 3 kez 8 saatlik aralarla alınması, hatta günde 2 kez 12 saatlik aralarla alınması da yeterli olabilir.

Uçuktan korunma: 200 mg (yarım ölçek) Zovirax günde 4 kez yaklaşık 6 saatte bir uygulanmalıdır. Ağır bağışıklık yetersizliği olan olgularda (örn. kemik iliği nakli sonrası) ya da barsaktan emilim bozukluğu olan hastalarda doz iki misline, 400 mg’a (bir ölçek) çıkarılabilir.

Suçiçeği ve zona: 800 mg (iki ölçek) Zovirax günde 5 kez, yaklaşık 4 saat arayla, gece dozu atlanarak alınmalıdır. Tedavi 7 gün sürmelidir. Ağır bağışıklık yetersizliği olan olgularda (örn. kemik iliği nakli sonrası) ya da bağırsaktan emilim bozukluğu olan hastalarda damar içi uygulama yapılabilir. Enfeksiyon başladığında tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Döküntü ortaya çıkar çıkmaz başlanan tedavi çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Ağır bağışıklık yetersizliği olan hastalarda: 800 mg (iki ölçek) Zovirax günde 4 kez, yaklaşık olarak 6 saatlik aralıklarla alınmalıdır. Kemik iliği alıcılarında bu tedavi damar yoluyla Zovirax ile 1 aya kadar devam ettirilebilir. Kemik iliği nakil hastalannda tedavi süresi 6 aydır (nakilden sonra 1. aydan 7. aya kadar). İlerlemiş AIDS hastalığı olanlarda tedavi 12 aydır ancak bu hastalar tedavinin daha uzun sürmesinden fayda sağlayabilirler.

Ağız yolu ile alınır. Kullanmadan önce çalkalayınız.

Doğru dozda Zovirax kullanımı için kutu içerisinden çıkan ölçek kullanılmalıdır.

Çocuklarda Zovirax Kullanımı

Uçuk tedavisi için ve bağışıklığı yetersiz olanlarda uçuktan korunma için: 2 yaşın üzerindeki çocuklara yetişkin dozu, 2 yaşın altındaki çocuklara ve bebeklerde yetişkin dozunun yarısı uygulanmalıdır. Yenidoğan uçuk tedavisi için damar içi yolla uygulanan Zovirax kullanımı önerilmektedir.

Suçiçeği enfeksiyonlarının tedavisi: 6 yaşın üstündeki çocuklarda günde 4 kez 800 mg (iki ölçek) ve 2-6 yaş arasındaki çocuklarda ise günde 4 kez 400 mg (bir ölçek) Zovirax verilmelidir. 2 yaş altındaki çocuklarda ve bebeklerde günde 4 kez 200 mg (yarım ölçek) Zovirax verilebilir. Verilecek doz bu yaşta 20 mg/kg şeklinde (toplam doz günde 800 mg’ı (iki ölçek) geçmemek üzere) de hesaplanabilir. Tedavi 5 gün süre ile uygulanmalıdır.

İmmun (bağışıklık) yetmezliği olmayan çocukların uçuk veya zona enfeksiyonlarının baskılanmasına yönelik spesifik bir veri bulunmamaktadır. 2 yaş üzerindeki ağır immun yetmezliği olan çocuklarda sınırlı veri mevcuttur ve erişkin dozu verilebilir.

Zovirax Krem Sivilceye İyi Gelir mi?

Zovirax sivilce için uygun değildir. Zovirax krem sivilceler için reçete edilmez ve kullanılmaz.

Zovirax 2 Doz Kullanılır mı?

Kazara günlerce tekrar eden yüksek doz Zovirax aldıysanız nörolojik belirtiler (baş ağrısı, zihin karışıklığı) görülebilir.

Hemodiyaliz Zovirax’ın kandan atılmasını önemli ölçüde arttırır.

Zovirax’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Kazara günlerce tekrar eden yüksek doz Zovirax aldıysanız sindirim sistemi bozuklukları (bulantı-kusma) ve nörolojik belirtiler (baş ağrısı, zihin karışıklığı) görülebilir.

Hemodiyaliz Zovirax’ın kandan atılmasını önemli ölçüde arttırır.

Zovirax’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Zovirax Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Zovirax’ı kullanırken bir alerjik reaksiyon gelişirse (döküntü, bölgesel ağrı veya şişme) ilacı kullanmayı kesin ve doktorunuza söyleyin.

Eğer asiklovir veya valasiklovire (bir çeşit antiviral ilaç) karşı alerjik iseniz bu ilacı kullanmayın.

Zovirax Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Böbrek bozukluğunuz varsa aldığınız Zovirax dozunun azaltılması gerekmektedir.

Yaşlıysanız (65 yaş üzerinde) böbrek fonksiyonlarınızın azalması muhtemel olduğundan, bu hasta grubuna giriyorsanız doz azaltılmasına ihtiyacınız olabilir.

Hem yaşlı hastalar hem de böbrek bozukluğu olan hastalarda nörolojik yan etki gelişme riski yüksektir ve bu etkilerin varlığı yakından izlenmelidir.

Özellikle aktif lezyonlarınız (kabartı veya kabarcıklar) mevcut olduğunda, virüs bulaştırmama konusunda gerekli önlemleri almalısınız.

Yüksek dozda Zovirax kullanacaksanız, özellikle susuz kalmışsanız veya böbrek bozukluğunuz varsa, böbrek fonksiyonlarınıza özel dikkat göstermelisiniz.

Zovirax’ı ağızdan almamalısınız.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Hamileler Zovirax Kullanabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin. Zovirax hamilelikte sadece size sağlayacağı yarar oluşturabileceği risklerden fazla ise kullanılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirirken Zovirax Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer emzirme döneminde Zovirax kullanacaksanız dikkatli olmalısınız.

Zovirax Etken Maddesi Nedir?

Bu tıbbi ürün her flakonunda 26 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

Zovirax’ın Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanımı

Probenesid (gut hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve simetidin (ülser tedavisi için kullanılan bir ilaç) Zovirax’m etkisini arttırır.

Benzer olarak Zovirax, bağışıklığı baskılanmış nakilli hastalarda kullanılan yüksek doz mikofenolat mofetil ile birlikte kullanıldığında da etkisi artar. Ancak doz ayarlaması gerekli değildir. Siklosporin ve takrolimus (bağışıklığı baskılanmış nakilli hastalarda kullanılan ilaçlar) ile birlikte kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır.

Zovirax’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Zovirax’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları
 • Döküntü, deride kaşıntı ya da kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar
 • Yüz, dudaklar, dil ya da vücudun diğer bölümlerinde şişlik
 • Nefes darlığı, hırıltılı solunum ya da solunum güçlüğü
 • Açıklanamayan ateş ve özellikle ayakta dururken bitkinlik

Zovirax’ın Yaygın Görülen Yan Etkileri

 • Uygulama yapılan bölgede şişlik ve kızarıklık
 • Bulantı
 • Kusma
 • Karaciğer ile ilişkili enzimlerde geçici artışlar
 • Kan ve üre testlerinde değişiklikler
 • Deride ışığa karşı hassasiyet (fotosensitivite)

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Kırmızı kan hücreleri (alyuvar) sayısında azalma
 • Beyaz kan hücreleri (akyuvar) sayısında azalma
 • Trombosit-kan pulcuğu sayısında azalma

Çok Seyrek Yan Etkiler

 • Halüsinasyonlar
 • Psikotik sendromlar (duygu ve düşünce bozuklukları)
 • Huzursuzluk
 • Zihin karışıklığı
 • Baş ağrısı
 • Sersemlik
 • Titreme
 • Hareket kontrolündeki zorluğa bağlı yürüme bozukluğu (ataksi)
 • Konuşma veya dil ile ilgili bozukluk (disartri)
 • Nöbetler
 • Uyku hali
 • Uyuşukluk
 • Düşünme, konsantrasyon ve karar verme konularında bozukluk
 • Yüksek ateş
 • Ensefalopati (bir çeşit beyin iltihabı)
 • Koma
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Hepatit (karaciğerin iltihaplanması)
 • Sarılık
 • Böbrek yetmezliği dahil böbrek bozukluğu
 • Böbrek ağrısı

Araştırmalar sonucunda Zovirax kullananlar bu yan etkileri gördüğü gözlenmiş olup prospektüse eklenmiştir.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.