İlaçlar

Zirid 50mg Nedir ve Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Zirid 50mg Nedir ve Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Zirid beyaz ila beyazımsı renkte, ortası çentikli, iki yüzü dışbükey şeklinde film tablettir.

40 ve 100 film tabletlik blister ambalajlarda bulunur.

Zirid mide ekşimesi, midede dolgunluk hissi ve şişkinlik, üst karın ağrısı, bulantı, kusma ve iştahsızlık (iştahsızlık) tedavisinde kullanılır.

Zirid aktif madde olarak sindirim kanalı hızım (besinsel içeriğin sindirim kanalı boyunca geçişi için vazgeçilmez olan otomatik mide ve barsak hareketleri) arttıran ve bulantı ile kusmayı önleyen itoprid içerir.

Zirid, karında şişlik, rahatsızlık ve midede aşın dolgunluk hissi, mide ağrısı, iştahsızlık, göğüste yanma hissi, bulantı ve kusma gibi mide-barsak hızının azaldığı hazımsızlık belirti ve bulgularının giderilmesinde kullanılır.

Zirid yalnız erişkinlerin kullanımı içindir.

“Zirid Etken Maddesi Nedir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilmiştir. Semptom veya hastalık listesi için kullanılan bir terimdir. Örneğin hasta tarafından ateş için asetaminofen veya parasetamol kullanılır veya doktor bunu baş ağrısı veya vücut ağrıları için reçete eder.

Artık ateş, baş ağrısı ve vücut ağrıları parasetamolün belirtileridir. Hekim tarafından reçetesiz olarak eczane anlamında reçetesiz olarak teslim alınabileceğinden, hasta sık karşılaşılan durumlar için kullanılan ilaçların endikasyonlarından haberdar olmalıdır.

Zirid Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Zirid’in uygun dozu ve tedavi süresine hekiminiz karar verecektir.

Erişkinler için olağan günlük doz yemeklerden önce günde üç kez bir tablettir.

Hastalığın seyrine göre bu doz azaltılabilir.

Zirid’i yemeklerden önce bir bardak su ile alınız.

Yaşlılarda, erişkinler için belirtilen doz kullanılmalıdır. Herhangi bir istenmeyen etkide ilacın günlük dozu azaltılmalı ya da tedavi sonlandırılmalıdır..

Böbrek ve Karaciğer yetmezliği hastalarında Zirid kullanımı

Böbrek yetmezliği olan hastalarda Zirid kullanılırken hastalar dikkatlice izlenmeli ve herhangi bir istenmeyen etki görüldüğünde, ilacın dozu azaltılmalı ya da tedavi sonlandırılmalıdır.

Karaciğer yetmezliği olan hastalarda Zirid kullanılırken hastalar dikkatlice izlenmeli ve herhangi bir istenmeyen etki görüldüğünde, ilacın dozu azaltılmalı ya da tedavi sonlandırılmalıdır..

Eğer Zirid ’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Zirid’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Zirid Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Eğer Zirid ile tedaviyi zamanından önce keserseniz hastalığınız ile ilgili bulgular tekrar ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtilerinde azalma/ortadan kalkma olsa dahi tedavinizi yanda bırakmayınız.

Doktorunuza danışmadan Zirid kullanmayı sonlandırmayınız.

Zirid Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İtoprid ya da ürünün içerdiği diğer yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa, (aşırı duyarlılık)

Sindirim sisteminden kanama, tıkanma ya da delinme gibi mide boşalmasının hızlanmasının zararlı olabileceği bir durumunuz varsa.

Çocuk, gebe veya emziriyorsanız kullanmayınız.

Zirid Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Zirid’i kullanan hastalar dikkatle izlenmeli ve advers bir olay (beklenmeyen bir yan etki) görüldüğünde dozun azaltılması ya da tedaviye son verilmesi gibi uygun önlemler hekiminiz tarafından alınmalıdır.

İtoprid kullanımı sırasında asetilkolinin etkisi artabilir ve buna bağlı olarak kolinerjik yan etkilere (ishal, aşın idrar yapma, kusma, nefes darlığı, aşın gözyaşı salgılanması, aşırı tükrük salgılanması, göz bebeklerinde küçülme) neden olabilir.

Zirid’in yiyecek ya da içeceklerle alınması

Zirid yemeklerden önce alınmalıdır.

Zirid 50 mg kullananların yorumlarında alkol ile kullanılırsa ciddi sonuçlar ortaya çıkartabileceği için alkol ile kullanılmaması önerilmektedir.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Zirid Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan ünce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebelik süresince ya da gebe olduğunuzdan kuşkulanıyorsanız Zirid kullanmayınız..

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Zirid Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Zirid Kullanılır mı?

Antikolineıjik maddeler (astım, kronik akciğer hastalığı, ishal, Parkinson hastalığı için ve -örneğin idrar kesesinde düz kas spazmlarını azaltmak için kullanılırlar) itopridin etkisini azaltırlar.

İtoprid, gastrokinetik etkisi nedeniyle eş zamanlı olarak ağız yoluyla alınan diğer ilaçların mide-barsak sisteminden emilimini etkileyebilir. Bu nedenle terapötik indeksi dar olan ilaçlar, uzatılmış salınımlı ilaçlar ve enterik kaplı ilaç formülasyonlan ile birlikte kullanımda dikkatli olunmalıdır.

İtopridin diğer ilaçlar üzerinde ve diğer ilaçların itoprid üzerinde başka bir etkileşimi tespit edilmemiştir.

Zirid 50 mg Olası yan etkiler nelerdir?

 •  Ani gelişen hırıltılı solunum
 •  Solunum güçlüğü
 •  Göz kapaklarında
 •  Yüz veya dudaklarda şişme,
 •  Ciltte döküntü
 •  Kızarıklık veya kaşıntı (özellikle tüm gövdeyi içeren).
 •  Emzirme dönemi dışında meme bezleri tarafından süt üretilmesi ve salgılanması
 •  Erkeklerde meme dokusunun büyümesi (jinekomasti)

Bunların hepsi Zirid 50 mg çok CİDDİ yan etkilerdir.Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Sarılık
 • Bel ve göğüs ağrısı
 • Laboratuar bulguları (klinik testlerdeki değişiklikler)
 • Akyuvar sayısında azalma (lökopeni)
 • Kan pulcuğu sayısında azalma (trombositopeni)
 •  Prolaktin (süt hormonu) düzeyinde artış

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz

 •  Baş ağnsı
 •  Uyku bozukluklan
 •  Sersemlik hissi
 •  Titreme (tremor)
 •  İshal,
 •  Mide ağnsı
 •  Artmış salgı ve tükrük salgılanması (salivasyon),
 •  Kabızlık
 •  Bulantı
 •  Yorgunluk
 •  İritabilite (kişinin dış etkenlere karşı aşın reaksiyon göstermesi)

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.