Beslenme
Bitkisel
Saç ve Cilt Bakımı

Zeytinyağı’nın Özellikleri ve Faydalı Kullanım Alanları


Zeytinyağı’nın Faydaları

Zeytinyağı, vücudunuzdaki iltihapları atmanızda etkin rol oynuyor. Saf, doğal sızma zeytinyağlarının içerisinde bulunan oleocanthal kimyasal bileşik, vücudunuzdaki iltihabların COX enzimlerinin üretimlerini engelliyor. Diğer yağlara göre çok daha faydalı olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

Satın aldığınız bir zeytinyağlı sabun, veya bir maske, daha sağlıklı ve temiz bir cilde sahip olmanızı sağlarken, bir yandan da deri içine nüfus ederek deri altlarında, eklem yerlerinde iltihap gibi zararlı enzimlerin üretimlerine engel olmaktadır.

Makyajınızı çıkarırken kullanabileceğiniz zeytinyağını, kansere engel olmak için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ?

CİLT SAĞLIĞI

Zeytinyağı, içerisinde E ve K vitaminlerini bolca bulundurmaktadır. Eski tarihlerden bu yana, kozmetik ürünlerinde kullanılmakla birlikte, kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Zeytinyağı cildiniz için son derece faydalı olduğu için, kremler, cilt maskeleri, bakım kürleri üretiminde bolca kullanılmaktadır.

Cilt Kuruluğu

Zeytinyağını cildinize hiçbir karışıma ihtiyacınız olmadan uygulayabilirsiniz. Bu cildinizin kuruluğuna birebirdir. İçindeki besin maddeleri, cildin iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Dirsek ve dizlerdeki kuruma için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Bu dirsek ve dizlerinizdeki sertleşmelere iyi gelecektir.

Güneş Yanığı

Nemlendirici özelliği ile ve içerisindeki bir çok besleyici bileşen ile cildinizi iyileştiren zeytinyağı, vücudunuzdaki güneş yanıkları için de çok iyi bir çözümdür.

Siyah Noktalar ve Sivilceler

Siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumunu önlemek için sivilce veya siyah noktalara 2 günde bir zeytinyağı uygulamak faydalı olacaktır.

Cilt Kanseri, Deri Kanseri ve Tümör Oluşumu

Saf zeytinyağını cildinize uygulayarak, cildinizle oluşan yanıkların, siyah noktaların, rahatsız edici diğer kötü durumların dışında, cildinizin sağlığını korumak için, cilt kanseri, deri kanseri ve tümör oluşumunu engellemek için de kullanabilirsiniz.

SAÇ SAĞLIĞI

Zeytinyağının cildinize olan faydalarından ve nemlendirici özelliğinden bahsetmiştik. İşte bu nemlendirici özelliği saçınız için de çok faydalı.

Dolayısıyla saçınız için de nemlendirici özelliği, kuru saçlara birebir çözüm olarak görünüyor.

Saç Düzleştirme ve Saç Kabarmasını Engelleme

Saçınızın kabarması söz konusu ise veya saçınız kıvırcık ise, saç düzleştirme için zeytinyağını kullanabilirsiniz. • Saçlarınızın kabarmasını engellediği gibi, zeytinyağı ile saçlarınız çok daha kolay düzleşiyor.

Saç Matlaşmasını Engelleme ve Saçı Parlatma

Saçınız yeterince parlak görünmüyorsa, zeytinyağı saçınızı uzun süre parlak bir görünüme kavuşturabilir.

Zeytinyağı özlü saç kremleri, saç bakım kürleri ve şampuanlar bu konuda sizlere destek olabileceği gibi, sizlere önerebileceğimiz bal ve zeytinyağı karışımı da hem saçınızın sağlığı hem de güzelliğiniz için çok daha faydalı olacaktır.

Saç kökleri ve saç derisi için çok faydalı olan bu karışımı incelemenizi öneririz.

Saç Kuruması ve Saç Dökülmesini Engelleme

Saç kuruması ve saç dökülmesi ağırlıklı olarak birlikte görünen rahatsızlıklardır. Bunların önüne geçebilmek için, elinize bir miktar zeytinyağı dökerek 5 – 10 dakika boyunca saçınıza ve saç köklerinize uygulayın.

Saç köklerinizi kuvvetlendiren bu çözüm, saçlarınızın kurumasına ve dökülmesine de son derece faydalı olacaktır.

ZEYTİNYAĞININ DİĞER FAYDALARI

Zeytinyağı sadece cildiniz ve saçınız için değil, bir çok konuda size ve vücudunuza çok faydalıdır. Şimdi zeytinyağının diğer faydalarını size listeleyelim.

Ayak Bakımı, Ayak Şişmesi ve Ayak Masajı

Ayaklarınızı dinlendirmek, yorgunluğunu almak, şişmesini engellemek adına biraz ayaklarınıza iyi bakmak istiyorsanız, zeytinyağı ile ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Ayaklarınızın sığabileceği herhangi bir kaba ılık su doldurun, içerisine mevcut ise doğal, değilse biraz zeytinyağı dökerek ayaklarınızı suyun içerisinde 10 – 15 dakika bekletin. Bu şekilde, ayaklarınızın dinlenmesi ve yumuşaması sağlanacaktır.

Sindirim Sistemi, Kabızlık ve Hazımsızlık

Bağırsak hareketlerini hızlandırmak, hazımsızlığı azaltmak ve kabızdan kurtulmak için çok iyi bir çözümdür. Antioksidan özelliği ile zeytinyağı bağırsaklarınızı temizlemeniz için çok faydalı bir besindir.

Bunların dışında, sindiriminizi de rahatlatabilmektedir.

Zeytinyağının Meme Kanseri Üzerindeki Etkileri

Meme kanseri ve kolorektal gibi kanser grubundaki hastalıklara iyi geldiği söylenen zeytinyağının, doğum sonrası etkileri gayet olumlu olduğu görülmüştür. Doğum sonrasında ve emzirme döneminde kadınların meme uçlarında maydeana gelen, çatlamalar ve kurumaların azalmasına destek olmaktadır.

Diyabet (Şeker) Hastalarına Zeytinyağı

Şeker hastalığına zeytinyağı iyi gelir. Peki neden ? Zeytinyağının içerisinde kan şekerini azaltmada yardımcı olan kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasallar, kan şekerini düşürerek düzenlemektedir. İnsülin görevi görerek, diyabet hastalarına çare olmaktadır. Aynı zamanda kan basıncını da düzenleyerek, sağlıklı seviyede tutmaktadır. Bu sağlıkçılar tarafından konuşulsa da, doktorunuza danışmanız en önemli uyarıdır. Ayrıca bu düzenlemeyi zeytin yapraklarının da gerçekleştirdiği görülmektedir.

Zeytinyağının okuduklarınız dışında, Kemik sağlığı, Kemik erimesi, Kolestrol, Karaciğer, Alzaymır, Ruh sağlığı, Psikolojik bazı problemler gibi konularda doktorlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca zayıflamak isteyenler için, zeytinyağı kilo kaybını da kolaylaştırmaktadır. Sindirim sistemini hızlandıran bu maddeler, kilo kaybını, hazmı ve dışkılamanın kolay yapılması için çok faydalıdır.