Bitkisel

Zerdeçalın Özellikleri ve Sağlığa Yararları


Zerdeçal Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Şifa kaynağı olarak tarihte her alanda kullanıma sahip Zerdeçal’ın amansız hastalıklaradan cilt hastalıklarına hatta beyin ve zihinsel problemlere karşı düzenleyici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Zerdeçal içerisinde barındırdığı Curcumin maddesi ile iyileştirici etkiye sahip yüksek E ve C vitaminleri içermektedir. Serotonin salgısını vücuda yaymakta olan B6 vitamini, lif, potastum ve bakır açısından oldukça zengin minerallere sahip Zerdeçal, antioksidan özelliği ile hastalıklara meydan okumaktadır.

Vücut Sağlığı

Zedeçalın insan vücudu üzerinde ki mucizevi etkisi ile hint mutfağının vazgeçilmez baharatı oalrak kabul edilmektedir.

Amansız hastalıklara, ağrılı bedenlere, gripal enfeksiyon ve bağışıklık sistemi düzenleyicisi olarak her alanda kullanıma sahip olan Zerdeçal karaciğer hastalıkalıklarında ve fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemi

İçerisinde barındırdığı birbirinden farklı enzimler ile vücud dengesini korumakta olan Zerdeçal mevsimsel hastalıklarda ve mikropalara karşı bağışıklık sistemini dirençli tutumaktadır.

Çocuk ve yetişkinler için her mevsim kullanılması ön görülen Zerdeçal’ı yemeklerinizde ve çaylarınızda kullanabilirsiniz.

Kanser Hastalığı

Günümüzde sıklık ile karşılaşmakta olduğumuz kanser hastalığına yakalanmanızda büyük önlem sağlamakta olan Zerdeçal, içerisinde barındırdığı Curcumin maddesi ile iyileştirici ve önleyici etki oluşturmaktadır. Kanser türleri arasında cilt, bağırsak, prostat, kolon ve karaciğer kanserine kaarşı etkili bir çözüm oluşturmaktadır.

Kanser hastaları tarafından da kullanıma sahip Zerdeçal, tümör oluşumlarında duvar görevi göstermektedir.

Kalp Hastalıkları

Zerdeçal’ın içerisinde barındırmakta olduğu B6 vitamini kalp hastalıklarınızın önüne geçebilecek olan kardiyovaskürü desteklemektedir. İçerisinde çokça bulunan B6 vitamini ile vücudun homosistein üretimine akrşı meydan okuyan Zerdeçal, hücre duvarının tahribata uğramasaı ve yıkımını engeller.

Yüksek tansiyona bağlı kalp hastalıklarının önüne geçmekte olan Zerdeçal, kötü huylu kolesterolü dengeleyerek kan basıncınızı dengede tutar.

Tansiyon Hastalığı

Günümüzde genç ve yetişkinlerde sıklık ile görülmekte olan tansiyon hastalıkalrına karşı etkili bir çözüm olan Zerdeçal, çay ve toz karışımları ile tüketilmesi dahilince dengeleyii bir etki yaratmaktadır.

Tansiyon hastalarının doktor kontrolünden yeterli doz ve ölçüde tüketmeleri gerekmekte olan Zerdeçal tansiyon yükselmelerinde etkin bir rol oynamaktadır.

Beyin Sağlığı

Beyin sağlığında bilişsel yetenekleri ve güçlü bellek oluşumuna destek sağlamakta olan Zerdeçal felç oluşumu, Alzheimer ve psikolojik rahatsızlıklara bağlı depresyon tedavilerinde kullanılmaktadır.

İçerisinde barındırıdığı Curcumin maddesi ile beyin içerisinde yer alan nörotrofik sinir hücrelerinin yaşamasına ve nörojenezde kan beyin duvarını geçerek beyin sağlığına büyük bir işlev akzandırmaktadır. Böylelikle Zerdeçal beyinde hücre oluşumunu gerçekleştirmektedir.

Depresyon

Psikolojik rahatsızlıklar arasında yer alan depresyon, sinir sistemleri ve inflamasyonu anti depresif etki yaratmakta olan Zerdeçal kullanımı ile beyin sağlığına iyi gelmektedir.

Psikolojik travmalara ve bunalımlara karşı alternatif tıp yöntemleri arasında kullanımı yaygın olan Zerdeçal zihinin gücünü arttırarak sinir sistemlerinde yumuşatıcı ve sakinleştirici etki oluşturmaktadır.

Depresyon durumlarında bal ve zerdeçalın karışımı ile tüketimi gerçekleştirilmekte olan Zerdeçal, çay ve toz halinde tüketilebilemektedir.

Alzheimer Hastalığı

Beyin hastalıkları arasında en ağır ve şiddetli problemelere neden olabilen Alzheimer hastalıklarına karşı etkin bir rol oynamakta olan Zerdeçal, beyne giden oksijen seviyesini arttırarak beynin rahatlamasına ve zihnin açılmasına izin vermektedir.

Beyin oksijeninin yükselmesi ile Alzheimer hastalığının ilerlemesine engel olan Zerdeçal, düzenli kullanımalarda hastalığı yok edebilecek seviyeye getirebilmektedir.

Cilt Sağlığı

Beslenme, stres ve karaciğer hastalıkları neticesinde ciltlerde meydana gelmekte olan akne, sivilce ve sedef hastalığına antibiyotik etkisi ile hücresel etkileşimi arttırarak toksinlere karşı baskın etki yaratmakata olan Zerdeçal’ı ağız yolu ile ve maske kullanımlarınıza uygun şekilde tüketebilirsiniz.

Akne Tedavisi

Zerdeçal içerisinde barındırdığı antioksidan özelliği ile akne tadavisinde kullanımı oldukça etkili olmaktadır.

Cildinizde oluşabilecek sivilce yada yara izlerinizin akneye dönüşmesini engellemek ve akne izlerinin yok olmasına yardımcı olan Zerdeçal, anti enflamatuar özelliği ile cilt gözeneklerine antibiyotik etkisi oluşturmaktadır.

Sivilce Tedavisi

Stres, beslenme ve karaciğer hastalıklarına bağlı oalrak cildinizde görülmekte olan sivilceleree mucizevi etki oluşturmakta olan Zerdeçal,maske kullanımı ile gözeneklerinizi rahatlatmakta ve sivilcelere antioksidan etkisi yaratmakatdır.

Bir nevi antibiyotik görevi görmekte olan Zerdeçal, cilt uygulamalarından farklı reaksiyonlar gösterebilmektedir. Oluşabilecek leke yada tahriş durumlarına karşı Zerdeçal maskesini cildinizde kullanmadan önce dirsek, topuk ve avuç içi (kaba et) bölgelerinizde deneyebilirsiniz.

Sedef Hastalığı

İmmün sistem hastalığı olarak görülen Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerin büyüme reaksiyonunda hızlanması ile meydana gelmektedir. Bu durum karşısında A ve C vitaminleri ile bezenmiş Zerdeçal, toksinlere karşı baskılayıcı özelliği ile Sedef hastalığının yer aldığı deri bölgesinde canlı hücreler ile aktivite içerisinde bulunmaktadır.

Zerdeçal’ın Kullanımı

Aktarlarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz Zerdeçal bitkisini toz halinde ve kök halinde kullanabilirsiniz.

Yemeklerinizde lezzetli bir tat vermekte olan baharat niteliğinde ki Zerdeçal, sabah kahvaltılarınızda, salatalarınızda, sebze yemeklerinizde ve et yemeklerinizde köri, kimyon ve pul biberin yanında muazzam lezzetler ile vücudunuza her alanda faydalı Zerdeçal tüketimini kolaylaştırabilirsiniz. Yemeklerinize lezzet katmakta olan Zerdeçal’ı belli ölçüde kaynatarak tarçın ve ıhlamur karışımları ile özellikle soğuk kış aylarında vücud direncinizi arttıracak çay karışımı ile tüketebilirsiniz.

Zerdeçal çayınızın içerisinde bal ekleyerek içimini kolaylaştırabilir, girp ve boğaz ağrılarınıza karşı yumuşatıcı bir etki sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda iltihap sökücü etkiye sahip Zerdeçal Çayı genç ve yetişkin bireylerin düzenli olarak tükemeleri gerekmektedir.