İlaçlar

Zentius Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Zentius Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Zentius bir kutusunda 60 adet kenarlan eğimli, yuvarlak şekilli, beyaz ila beyazımsı renkte ve bir tarafında “D” yazısı bulunan bir çiğneme tabletidir.

Zentius çiğneme tabletinde kalsiyum karbonat ve kolekalsiferol (vitamin D3) olmak üzere iki etken madde yer almaktadır. Hem kalsiyum, hem de D3 vitamini beslenme ile temin edilen maddelerdir ve D vitamini aynı zamanda güneş ışınlarının etkisiyle deri tarafından da üretilmektedir. Zentius çiğneme tableti, D vitamini ve kalsiyum eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi için doktorunuz tarafından reçete edilebilir.

Zentius çiğneme tabletinin kullanıldığı yerler:

Yaşlılarda kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin giderilmesinde,

Zentius Yan Etkiler Nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi Zentius’inde içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Zentius’ü kullanmayı durdurun ve derhal doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Ürtiker
 • Yüzde, dudaklarda ve dilde şişme
 • Ellerin, ayakların ve bileklerin ani şişmesi

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Zentius’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Diğer yan etkiler

Aşağıdakiler yaygın olmayan yan etkilerdir

 • Hiperkalsemi (kanda çok fazla kalsiyum bulunması) belirtileri arasında bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık, mide ağrısı, aşırı susuzluk hissi, kemik ağrısı, daha sık idrara çıkma, kas güçsüzlüğü, sersemlik hissi ve şuur bulanıklığı
 • Hiperkalsüri (idrarda çok fazla kalsiyum bulunması)

Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Bulantı
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Karında şişkinlik ve gaz
 • Kaşıntı
 • Döküntüler
 • Ürtiker (kurdeşen)

Bunlar Zentius’un hafif yan etkileridir.

Zentius Nasıl Kullanılır?

Zentius’u daima doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Emin değilseniz doktorunuza danışın.

Yetişkinler ve yaşlılar için önerilen doz tercihen yemeklerden sonra günde 2 kez 1 tablettir. Hamileler için önerilen doz: günde 1 tablet.

Uygulama Yolu ve Metodu

Tabletler çiğnenebilir ya da emilebilir, bütün olarak yutulmamalıdır.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

Şiddetli böbrek yetersizliğiniz varsa kullanmayınız.

Karaciğer yetersizliğinde doz ayarlaması gerekmemektedir.

Eğer Zentius’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Zentius Birden Fazla Kullanılır mı?

Zentius’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız doktorunuz ile konuşunuz. Doktorunuz ile konuşamıyorsanız, kalan ilaçlarınızı ve ilacın paketini de yanınıza alarak en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

Zentius Kullanmayı Unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Hatırladığınızda ilacı alın ve bir sonraki dozu zamanında alın. Ancak bir sonraki dozun zamanı geldiyse, eksik dozu atlayarak tedavinize devam edin. Asla iki dozu bir defada almayın.

Zentius Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Kalsiyum, D vitamini, soya, fıstık veya Zentius’un içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Kandaki (hiperkalsemi) veya idrardaki (hiperkalsüri) kalsiyum düzeyleriniz yüksekse,

Böbrek yetersizliğiniz varsa,

Böbrek taşınız varsa,

Kandaki D vitamini düzeyleriniz yüksekse (D hipervitaminozu).

Zentius Hangi Durumlarda Dikkatli kullanılmalıdır?

Böbrek taşınız ya da böbreklerinizle ilgili başka bir sorununuz varsa (eğer böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa, kanınızda çok fazla kalsiyum birikmemesi için doktorunuz tedavinizi yakından izleyecektir).

Çok uzun süredir yatıyorsanız (aylarca) ve osteoporozunuz varsa (kemikleriniz kırılgansa), kanınızdaki kalsiyum düzeyleri yüksek olabilir.

Kalsiyum veya D vitamini içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız (doktorunuz veya eczacınız bunu size söyleyebilir).

Sarkoidoz (bir tür bağışıklık sistemi hastalığı) hastasıysanız (doktorunuz bunu size söyleyebilir).

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse, lütfen doktorunuza danışınız.

Zentius Yiyecek ve İçecek İle Kullanılması

Bu ürün, okzalik asit (ıspanak, ravent, kuzukulağı, kakao, çay gibi …), fosfat (örneğin jambon, sosis, peynirler, …) veya fıtik asit (örneğin baklagiller, tüm tahıllar, çikolata …) içeren gıdalar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, Zentius’un bu tür gıdaları içeren yemeklerden iki saat önce ya da sonra alınması tavsiye edilir.

Yüksek kalsiyum içerikli gıdalar ve bunlarla birlikte Zentius’un etkisini arttıracak süt ürünlerine dikkat ediniz.

Zentius Hamilelik Hamilelik Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Zentius çiğneme tableti, gebelik döneminde ancak doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Zentius Emziren Anneler Tarafından Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Zentius emzirme döneminde de kullanabilirsiniz. Kalsiyum ve D vitamini anne sütüne geçebilir. Çocuğunuza ayrıca D vitamini veriyorsanız bu durum göz önünde bulundurunuz ve doktorunuza danışınız.

Zentius İçeriğinde Bulunan Yardımcı Maddeler Hakkında Bilgiler

Bu ürün sorbitol (E420), aspartam (E951), laktoz, hidrojene edilmiş soya fasulyesi yağı, sakkaroz içermektedir.

Bu ürün içeriğindeki aspartam, bir fenilalanin kaynağıdır. Fenilketonürisi olan kişiler için zararlı olabilir.

Bu ürün laktoz, sorbital ve sakkaroz içerir; bazı şekerlere karşı dayanaksızlığınız olduğu söylendiyse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu ürün, soya yağı içermektedir. Eğer fıstık ya da soyaya aleıjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

Diğer İlaçlarla Birlikte Zentius Kullanımı

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birisini kullanıyorsanız, doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan bu ilacı almayın:

 • D vitamini içeren diğer ilaçlar
 • Glukokortikoidler (iltihaplı durumların tedavisinde kullanılan ilaçlar)
 • Bazı kalp ilaçları: digoksin veya diğer kalp glikozidleri
 • Tetrasiklin veya florokinolon grubu antibiyotikler; bu ilaçlan aldıktan sonra en az 3 saat geçmeden Zentius çiğneme tableti almayın.
 • Tiyazid grubu diüretikler
 • Bifosfonatlar veya sodyum florür gibi kemik hastalıklannın tedavisinde kullanılan ilaçları alıyorsanız, Zentius çiğneme tabletini almadan önce en az üç saat geçmiş olmalıdır.
 • Fenitoin (bir sara ilacı) ve barbitüratlar (sara için kullanılan veya uyumaya yardımcı olan ilaçlar) D3 vitamininin etkisini azaltabilir.
 • Orlistat (obezite aşırı şişmanlık tedavisinde kullanılan bir ilaç) kolestiramin, parafın yağı gibi laksatifler (dışkılamayı kolaylaştırıcılar) D3 vitamininin emilimini azaltabilirler.
 • Estramustin (kemoterapide kullanılan bir ilaç), tiroid hormonları veya demir, çinko veya stronsiyum (kemik erimesinde kullanılan) içeren ilaçlar emilim miktarını azaltabilir. Bu ilaçlar, Zentius’dan en az 2 saat önce veya sonra alınmalıdırlar.

Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.