Zatürre Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Zatürreye Dikkat !

Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişen zatürre hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Zatürre tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz zatürre nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularını cevaplayacağız.

Zatürre Nedir? (Pnömoni)

Enfeksiyona bağlı olarak gelişen zatürre hastalığı, akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma sonucunda ortayaçıkmaktadır. Alt solunum yollarına bağlı olarak gelişme göstermektedir. Tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Halk arasında Pnömoni olarak da adlandırılmakta olan zatürre, bakteri ve mikroorganizmalardan kaynaklı olarak kendini göstermektedir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşum evresinde oldukça sinsi ilerlemektedir. Bir çok hastada kısa süre içerisinde kendini göstersede bazı bireylerde uzun süre kendini saklamaktadır. Bulaşıcı özelliğe sahip olan zatürre hastalığı türüne göre belirtilerinde farklılık gösterebilmektedir. Genel anlamda zatürre hastalığına yakalanan bireyler üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde sıklıkla karşılaşılmakta olan belirtiler arasında;

 • Yüksek ateş
 • Katı balgam
 • Yeşil ve sarı hatta kahverengiye kaçan iltihabik balgam
 • Titreme
 • İştahsızlık
 • Göğüs ağrısı ve hırıltı
 • Kuru ve hırıltılı öksürük nöbetleri
 • Boğaz ağrısı
 • Kemik ve eklem ağrısı
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Nefes esnasında sırt bölgesinde batma hissiyatı
 • Dalgınlık ve dikkat dağınıklığı
 • Huysuzluk, algıda bozukluk, şuur kaybı
 • Dudak uçukları
 • İdrar problemleri, koku ve renk değişiklikleri

Zatürre Nedenleri Nelerdir?

Zatürre hastalığı genel olarak bakterilere bağlı olarak gelişmektedir. Viral enfeksiyonun yanı sıra mikrooaganizmalar vebakterilere bağlı olarak gelişen hastalığın oluşumunda virüs ve mantarlarda oldukça etkilidir.

Bulaşıcı hastalık özelliği ile çevresel faktörlere bağlı olarak da görünmekte olan zatürre hastalığı bağışıklık sistemi düşük birreylerde daha sık görülmektedir.

Özellikle zatürre hastalığının nedenleri arasında yer alan direnç kaybı kanser hastaları başta olmak üzere, kemoterapi tedavisi gören bireyler, bağışıklık düşürücü ilaç tedavisi gören bireyler, sigara kullanımı, alkol kullanımı, kronik hastalıklar, rutubet ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Bireylerin genellikle kendini iyi hissetmemesi ile belirtilen etkiler eşliğinde doktor muayenesine başvurmaları gerekmektedir. Kulak burun ve boğaz (KBB) kliniklerine başvuran bireylerin hastalığa bağlı olarak yukarıda belirtmekte olduğumuz titreme, üşüme, görme bozuklukları, balgam, hırıltı, boğaz ağrısı, ishal, iştahsızlık ve halsizlik şikayetleri ile hastalık teşhisi konulmaktadır.

Basit evrelerde kulak, burun ve boğaz kontrolleri ile beraberinde ciğerlerin dinlenmesi ile tanı konulabilmektedir. Ancak bazı durumlarda akciğer filmi, kan oksijen oranı, kan tahlili ve idrar tahlihlili istenmektedir. Hastalık yapılan tetkitler eşliğinde hastalık türüne göre teşhis belirlenerek tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

Zatürre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zatürre teşhisi konulmuş olan bireyler doktor kontolünde tedavi edilmektedir. Yaşa bağlı olarak ve hastalık seviyesine bağlı olarak hastanede yatan hasta olarak da tedavi uygulanabilmektedir.

Bu genellikle kemoterapi gören bireylerde sık karşılaşılan bir durumdur. Genel anlamda evden tedavi edilmekte olan hastalık ilaç tedavisi ile hafifletilerek kısa süre içerisinde kontrol eşliğinde tamamlanmaktadır.

Ancak ileri düzey zatürre hastalarında durum farklılık gösterebilmektedir. Bazı durumlarda hastalığın ilerlemesine bağlı olarak farklı hastalık türleri ortaya çıkabileceği gibi ölümcül sebeplere de neden olabilmektedir. Evden tedavi gören hastaların bitkisel yöntemler ile hastalığı atlatmasında katkıda bulunabilmektedir.

Özellikle alternatif tıbbın önermekte olduğu yaban kekiği, karabaş otu, kestane balı, incir, çuha, kırlangıç otu, zeytinyağı, limon, tarçın, sarımsak, zerdeçal, zencefil gibi türekimleri yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi çay olarak da tüketebilirsiniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir