Zatürre Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır ? Kimlere Yapılamaz

admin 0

Zatürre Aşısı Ne Zaman Ve Kimlere Yapılır ?

Zatürre (plömokok) akciğerlerde meydana gelen enfeksiyonel bir hastalık türüdür. Genel anlamda iltihaplı olarak meydana gelmekte olan zatürre virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bakterilerden meydana gelmekte olan hastalığın ana sebebi plömokok bakterisi olarak görülmektedir. Bir çok hastalığada sebep olan bu bakteri çocuklarda zatürre meydana getirdiği gibi menenjit, kemik enfeksiyonu, kan iltihaplanması, orta kulak iltihabı ve sinüzit hastalıklarınında temel sebepleri arasında yer almaktadır.

Zatürre Aşısı

Solunum yollarına bağlı olarak gelişen ve ilerlemesi durumunda ölümcül sebeplere neden olan zatürre hastalığından korunmanın etkili yollarından bir tanesi de zatürre aşısı olarak bilinmektedir.

Genel anlamda 2 tip zatürre aşısı bulunmaktadır. Plömokok aşısı birincisi 2 yaş altı çocuklara uygulanan ve zatürre olasılığını %80 oranlara indirgeyen aşı türüdür. Bir diğer zatürre aşısı ile 2 yaş üzeri bireylere uygulanan plömokok aşı türüdür.

İkinci aşı türünde bireylerin zatürre yakalanma olasılıkları %50 oranına indirgenmektedir. Grip aşısına nazaran her yıl uygulanmasına gerek duyulmamakta olan zatürre aşısı 5 yılda bir şeklinde tek doz olarak gerçekleştirilmektedir.

Oldukça uzun koruma özelliğine sahip zatürre aşısı ile beraberinde düzenli beslenme, uyku ve spor oldukça önemlidir.

Zatürre Aşısının Kesinlikle Yapılması Gereken Durumlar

Genç ve yetişkin bireylerin yaptırma olanağına sahip olduğu zatürre (plömokok) aşısı bakteri, virüs ve mikroorganizmalara karşı kalkan görevi göstermektedir. Doktorların özellikle aşılanmasını gerek gösterdiği bireyler arasında hastalığa ve yaşa bağlı durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Zatürre aşısının kesinlikle yapılması gereken durumlar;

  • 65 yaş üstü bireyler
  • KOAH hastaları
  • Kronik hastalar
  • Alkol bağımlıları
  • Bağışıklık sistemi düşük olan bireyler
  • Dalak disfonksiyonu olan bireyler
  • Kanser tedavisi gören bireyler
  • Dalağı alınmış hastalar
  • Beyin bölgesinde omurilik sıvısı bozuklukları yaşayan bireyler
  • Kanser tedavisi görmüş ve risk faktöründen kurtulmuş bireyler

Zatürre Aşısı Yapılmaması Gereken Durumlar

Zatürre aşısı genç ve yetişkin bireylerde uygun dozda kolaylıkla yapılmaktadır. Ancak bazı durumlara bağlı olarak aşının uygulanması tehlikeli ve yasak olmaktadır.

Özellikle çocuklarda aşının uygulanması ciddi seviyelerde reaksiyonlar gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak alerjik durumların söz konusu olduğu zatürre aşısı alerji testi ve kan testi yapılması uygun bulunmaktadır.

Alerjik rahatsızlıkları olan bireylere uygulanması doğru bulunmamaktadır. Hastalık esnasında bireyin zatürre aşısı vurulması uygun bulunmamaktadır. Genel anlamada zatürre ve çeşitli hastalıkları atlatmış bireylerin aşı vurulması gerekmektedir.

Zatürre Aşısı Riskleri Nelerdir?

Zatürre aşısının yapılması ile beraberinde bireyde yan etkiler meydana gelebilmektedir. Aşının uygulandığı bölgede ağrı ve uyuşukluk hissiyatı bir kaç gün süregelmesi ile beraberinde sancı hissiyatı da oluşturabilmektedir.

Kısa süreli de olsa eklem ve kemiklerde meydana gelen ağrılar ile berberinde halsizlik meydana getirmekte olan zatürre aşısı bir kaç gün içerisinde kişinin normal hayat standaartlarına kavuşmasına etken değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir