İlaçlar

Yervoy Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Yervoy Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Yervoy, bağışıklık hücrelerinizle kanser hücrelerine saldırmak ve onları yok etmek için bağışıklık sisteminize (immün sistem) yardımcı olan bir protein olan ipilimumab etkin maddesini içerir.

Yervoy infüzyonluk çözelti konsantresi içeren flakon, hafif (az miktarda) partikül içerebilen, berrak ila hafif opak renksiz ila açık sarı bir sıvıdır.

Yervoy içinde 10 ml’lik ya da 40 ml’lik 1 flakon içeren ambalajlarda sunulmaktadır.

İpilimumab, yetişkinlerde kanser hastalığı daha önceki tedaviye yanıt vermemişse veya yanıt vermeyi durdurmuşsa, çıkarılamayan; ilerlemiş ve yayılmış (metastatik) melanomanın (bir cilt kanseri tipi) tedavisinde kullanılmaktadır.

Yervoy Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır. Önerilen doz, kg vücut ağırlığı başına 3 mg ipilimumab’dır.

Size toplamda 4 doz olmak üzere 3 haftada bir Yervoy uygulanacaktır. Cildinizde yeni lezyonların ortaya çıktığını veya mevcut lezyonların büyüdüğünü fark edebilirsiniz; Yervoy tedavi sırasında bu beklenen bir durumdur. Doktorunuz, tedaviye gösterdiğiniz toleransa bağlı olarak, size toplamda 4 doz Yervoy uygulamaya devam edecektir.

Yervoy, deneyimli bir doktorun gözetimi altında bir hastane veya klinikte verilecektir.

90 dakikalık bir periyotta, damardan intravenöz olarak infüzyonla (seruma bağlı olarak) verilecektir.

Size verilecek Yervoy’un miktarı vücut ağırlığınıza göre hesaplanacaktır. Size uygulanan doza bağlı olarak Yervoy flakon içeriğinin tamamı veya bir kısmı, kullanımdan önce 9 mg/ml (%0,9) enjeksiyonluk sodyum klorür çözeltisi veya 50 mg/ml (%5) enjeksiyonluk glukoz çözeltisi ile seyreltilebilir. Gerekli dozun elde edilebilmesi için birden fazla flakon gerekli olabilir.

Yaşlılarda Yervoy Kullanımı

Eğer Yervoy’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yervoy’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Yervoy Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Yervoy uygulanacak randevularınızın tamamına gelmeniz sizin için çok önemlidir. Bir randevuyu kaçırmanız durumunda, doktorunuza bir sonraki dozun ne zaman uygulanacağını sorunuz.

Yervoy ile tedavi sonlandığındaki oluşabilecek etkiler:

Tedavinizin kesilmesi ilacın etkisini durdurabilmektedir. Doktorunuza danışmadan Yervoy tedavisini sonlandırmayınız.

Tedaviniz veya bu ilacın kullanımına ilişkin ilave sorularınız varsa doktorunuza sorunuz.

Yervoy kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Yervoy Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Eğer, ipilimumaba veya Yervoy’un içeriğindeki herhangi bir yardımcı maddeye karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa veya bundan emin değilseniz, doktorunuzla konuşunuz.

18 yaşın altındakilerde kullanılmamalıdır.

Yervoy Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kanama veya bağırsak delinmesine kadar ilerleyebilen bağırsak iltihabı (kolit).

Kolit belirti ve işaretleri, ishal (sulu, gevşek veya yumuşak dışkı), normale göre bağırsak hareketlerinin artması, dışkıda kan veya koyu renkli dışkı, karın bölgesinde ağrı veya hassasiyeti içerebilir,

Karaciğer yetmezliğine sebep olabilen karaciğer iltihabı (hepatit). Hepatit belirti ve işaretleri; gözde ve ciltte sararma (sarılık), midenin sağ tarafında ağrı ve yorgunluğu içerebilir,

Ciddi deri reaksiyonuna sebep olabilen deri iltihabı (toksik epidermal nekroliz). Ciddi deri reaksiyonu belirti ve işaretleri; kaşıntılı veya kaşıntısız deri döküntüsü, deride soyulma ve deride kuruluğu içerebilir,

Paralize neden olabilen sinir iltihabı. Sinir problemlerinin belirtileri; kas zayıflığı, ellerde veya ayaklarda uyuşukluk veya karıncalanma, bilinç kaybı veya uyanmada zorlanmayı içerebilir ,

Bezlerin çalışmasını etkileyebilen özellikte, hormon üreten bezlerde (özellikle hipofiz, adrenal ve tiroit bezleri) iltihaplanma. Bezlerin düzgün çalışmamasına ilişkin belirti ve işaretler; baş ağrıları, bulanık veya çift görme, yorgunluk, azalan cinsel istek, davranış değişikliklerini içerebilir,

Göz iltihabı. Gözde kızarıklık veya ağrı, görme problemleri veya bulanık görmeyi içerebilir.

Bu belirti veya semptomlardan herhangi birisini görürseniz veya bu belirti veya semptomlar kötüleşiyorsa, bu durumu derhal doktorunuza bildiriniz. Semptomlarınızı diğer ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayınız. Doktorunuz, daha şiddetli komplikasyonları engellemek ve semptomlarınızı azaltmak amacıyla size başka ilaçlar verebilir, bir sonraki Yervoy dozunu kesebilir veya Yervoy tedavisini tamamıyla durdurabilir.

Bu belirti ve semptomların bazen gecikmeli meydana geldiği ve son dozdan haftalar veya aylar sonra görülebildiği unutulmamalıdır. Tedaviden önce doktorunuz genel sağlık durumunuzu kontrol edecektir. Tedavi sırasında size kan tahlilleri de yapılacaktır.

Yervoy’u kullanmadan önce aşağıdaki durumları doktorunuz ile paylaşınız;

Hepatit B (HBV) veya hepatit C (HCV) dahil, kronik viral karaciğer enfeksiyonunuz varsa veya geçmişte bu enfeksiyona yakalandıysanız;

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu veya edinilmiş immün yetmezlik sendromunuz (AIDS) varsa.

Bir otoimmün hastalığınız varsa (vücudun kendi hücrelerine saldırdığı bir durum);

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin icin geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Yervoy Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doktorunuz özel olarak önermediği sürece hamilelik döneminde Yervoy’u kullanmamalısınız. Hamile kadınlarda Yervoy’un etkileri bilinmemekle birlikte, etkin maddesi olan ipilimumab anne karnındaki bebeğe zarar verebilir.Gebelik planlıyorsanız doktorunuza danışınız.

Doğurganlık çağında olan bir kadınsanız Yervoy tedavisi sırasında etkin doğum kontrol yöntemleri uygulamalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Yervoy Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Yervoy’un anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak, bebeğin anne sütüyle Yervoy’a anlamlı şekilde maruz kalması ve emzirilen bebek üzerinde herhangi bir etkinin oluşması beklenmemektedir. Yervoy tedavisi sırasında veya sonrasında bebeğinizi emzirip emziremeyeceğinizi doktorunuza sorunuz.

Araç ve makina kullanımı

İyi hissettiğinizden emin olmadıkça Yervoy verildikten sonra araç veya makine kullanmayınız. Yorgunluk veya güçsüzlük hissi Yervoy’un çok yaygın bir yan etkisidir. Bu durumun araç ve makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi mümkündür.

Yervoy Etken Maddesi Nedir?

Yervoy verilmeden önce düşük sodyumlu (düşük tuzlu) bir diyetteyseniz, bu durumu doktorunuza bildiriniz. Yervoy 1 ml konsantrede 2,3 mg sodyum içerir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Yervoy verilmeden önce, aşağıdaki durumlar söz konusuysa doktorunuza bildirin.

Kortikosteroidler gibi bağışıklık sistemini baskılayan herhangi bir ilaç kullanıyorsanız. Bu ilaçlar Yervoy’un etkisini değiştirebilmektedir. Ancak, Yervoy ile tedavi edilirken doktorunuz, Yervoy ile yaşayabileceğiniz yan etkileri azaltmak amacıyla size kortikosteroidleri verebilir.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen herhangi bir ilaç (antikoagülanlar) kullanıyorsanız. Bu ilaçlar midede veya bağırsakta kanama (Yervoy’un bir yan etkisi) olasılığını artırabilmektedir.

Tedavi sırasında doktorunuza bildirmeden herhangi bir başka ilaç kullanmayınız.

İlk verilere göre, Yervoy’un melanoma tedavisi için önerilen bir başka ilaç olan vemurafenib ile kombinasyonu artan karaciğer toksisitesi nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Yervoy Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, Yervoy’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Doktorunuz tedavinizin risk ve yararlarını sizinle tartışacak ve size açıklayacaktır.

Önemli iltihaplanma belirtilerine dikkat ediniz

Yervoy etkisini bağışıklık sisteminin üzerinde gösterir ve vücudunuzun bazı bölümlerinde iltihaplanmaya neden olabilir. İltihaplanma vücudunuzda ciddi hasara sebep olabilmekle birlikte, bazı enflamatuvar koşullar yaşamı tehdit edebilir.

Klinik çalışmalarda aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

Çok Yaygın Yan Etkiler

 • İştah kaybı
 • İshal, kusma veya bulantı
 • Deri döküntüsü, kaşıntı
 • Yorgunluk veya güçsüzlük hissi, enjeksiyon yerinde reaksiyon, ateş
 • Tümör ağrısı
 • Yorgunluk veya kilo almaya neden olabilen tiroit bezi fonksiyonunun azalması; hipofiz bezi fonksiyonunun azalması
 • Su kaybı
 • Zihin bulanıklığı
 • Sinirlerde hasar (ağrı, yorgunluk ve kramplara neden olan), sersemlik, baş ağrısı,
 • Bulanık görme, gözlerde ağrı
 • Düşük kan basıncı, yüzde ve boyunda geçici kızarıklık, terleme ile birlikte yoğun sıcaklık hissi ve hızlı kalp atışı
 • Nefes darlığı, öksürük
 • Mide veya bağırsakta kanama, bağırsak iltihabı (kolit), kabızlık, mide yanması, mide ağrısı
 • Anormal karaciğer fonksiyonu
 • Deri iltihabı ve kızarıklık, deride yamalar halinde renk değişikliği (vitiligo), kurdeşen (kaşıntı, kabartılı döküntü), saçlarda dökülme veya incelme, geceleri aşırı terleme, deride kuruluk
 • Kas ve eklemlerde ağrı, kas spazmları
 • Titreme, enerji kaybı, şişme, ağrı
 • Kilo kaybı

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza bildiriniz. Semptomlarınızı diğer ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayınız.

Yaygın Olmana Yan Etkiler

 • Kanda ciddi bakteriyel enfeksiyon (sepsis, septik şok ), beyin ve omurilik çevresinde iltihap, mide ve bağırsaklarda iltihap, bağırsak duvarı iltihabı (ateş, kusma ve mide ağrısına neden olan), idrar yolu enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu
 • Kanda yüksek kalsiyum ve kolesterol düzeyi ve düşük kan şeker düzeyi (paraneoplastik sendrom) gibi vücutta kansere bağlı bir grup belirti
 • Alerjik reaksiyon
 • Adrenal bezi fonksiyonunda azalma, kalp atışının hızlanmasına, terleme ve kilo kaybına neden olabilen aşırı aktif tiroit bezi fonksiyonu, seks hormanları üreten bezlerde bozukluk
 • Kanda yüksek potasyum ve fosfat düzeyleri ve düşük kalsiyum düzeyleri (tümör lizis sendromu) ile tanımlanan, kanser tedavisinden sonra meydana gelen bir grup metabolik komplikasyon.
 • Ruh sağlığında değişiklikler, depresyon, cinsel isteğin azalması
 • Ekstremitelerde ağrı, güçsüzlük veya paralize neden olabilen sinirlerde şiddetli ve olası ölümcül iltihaplanma (Guillain-Barre sendromu), bayılma, beyindeki sinirlerde iltihaplanma, beyinde aşırı sıvı birikmesi, hareketlerin koordinasyonunda zorlanma (ataksi), titreme, kısa süreli istemsiz kas kontraksiyonları, konuşmada zorlanma
 • Kızarıklık ve ağrıya neden olan göz iltihabı, gözlerde kanama, gözün renkli kısmında iltihaplanma, görmede azalma, gözlerde yabancı bir cisim hissi, gözlerde şişme ve yaşarma
 • Düzensiz veya anormal kalp atışı
 • Kan damarlarında iltihaplanma, kan damarları hastalığı, kol ve bacaklara kan akışında azalma, ayağa kalkıldığında kan basıncının düşmesi
 • Nefes almada aşırı zorlanma, akciğerlerde sıvı birikmesi, akciğer iltihabı, saman nezlesi
 • Bağırsakların delinmesi, mide duvarı zarının iltihabı, ince bağırsak iltihabı, bağırsak veya pankreas iltihabı, peptik ülser, yemek borusu iltihabı, bağırsak tıkanıklığı
 • Karaciğer yetmezliği, karaciğer iltihabı, karaciğer büyümesi, ciltte ve gözlerde sararma (sarılık)
 • Deride şiddetli ve olası ölümcül soyulma (toksik epidermal nekroliz)
 • Kalça ve omuzda ağrı veya sertleşmeye neden olan kas iltihabı, eklemlerde ağrı
 • Böbrek fonksiyonu yetmezliği, böbrek hastalığı
 • Adet görmeme
 • Birden fazla organda fonksiyon bozukluğu, ilaç infüzyonu ile ilişkili reaksiyon

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza bildiriniz. Semptomlarınızı diğer ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayınız.

Çok Seyrek Görülen Yan Etkiler

 • Ciddi, yaşamı tehdit edebilecek potansiyelde alerjik reaksiyon

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza bildiriniz. Semptomlarınızı diğer ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayınız.

Ayrıca, klinik çalışmalarda Yervoy’un farklı dozlarının uygulandığı hastalarda aşağıdaki yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir) yan etkiler bildirilmiştir.

 • Üçlü semptomlar (menenjizm): boyun tutulması, ışığa karşı hassasiyet ve baş ağrısı,grip benzeri rahatsızlık
 • Kalp kası iltihabı, kalp kası zayıflığı, kalbin çevresinde sıvı birikimi
 • Karaciğer, böbrek, tiroit bezi, pankreas veya merkezi sinir sistemi iltihabı, çeşitli organlarda iltihabi hücre yumruları (nodül)
 • Bir organın iç yüzeyinde iltihaplanma, karın içinde infeksiyon
 • Deride iltihap ve kızarıklık (eritema multiforme), kollar, bacaklar ve yüzde ağrılı deri lezyonları (eritema nodosum)Kas güçsüzlüğü, iskelet kası iltihabı
 • Aşırı aktif hipofiz bezi
 • Hipotalamus (beynin bir bölümü) aktivitesinde azalmadan kaynaklanan, adrenal bezlerin fonksiyonunda azalma
 • Paratiroid bezi fonksiyonunun azalması, tiroit bezi iltihabı
 • Göz iltihabı, göz kapağı iltihabı, gözlerde şişme,göz kası iltihabı
 • Birden fazla organda iltihap
 • Duymada azalma
 • Kan damarlarında iltihaplı hastalık (genelde baş atardamarları), el ve ayak parmaklarınızda uyuşma ve solgunluğa neden olan zayıf kan dolaşımı
 • Anüs ve rektum duvarı iltihabı (kanlı dışkı ve sık dışkılama isteği ile belirginleşir), kızarıklık, şişme ve çatlağa neden olan el ve ayak dokularında hasar
 • Kenarları pullu kuru kırmızı lekelerle karakterize edilen deri hastalığı (psoriyazis)
 • Saç renginde değişme

Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza bildiriniz. Semptomlarınızı diğer ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayınız.

Test sonuçlarındaki değişiklikler

Yervoy, doktorunuz tarafından gerçekleştirilen test sonuçlarında değişikliklere neden olabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Kırmızı kan hücrelerinin (oksijeni taşıyan), beyaz kan hücrelerinin (enfeksiyonla savaşmada önemli olan) veya trombositlerin (kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan hücreler) sayısında değişiklik
 • Kanda karaciğer enzimi ve hormon düzeylerinin anormal şekilde değişmesi
 • Anormal karaciğer fonksiyon testi
 • Kanda anormal kalsiyum, sodyum, fosfat veya potasyum düzeyleri
 • İdrarda kan veya protein bulunması
 • Kan ve diğer vücut dokularının anormal şekilde yüksek alkalenliği
 • Asidi normal şekilde kandan uzaklaştıramayan böbrekler
 • Kendi bazı hücrelerinize karşı kanda antikor varlığı

Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.