Anne ve Çocuk

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Bakılmalıdır ?

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Bakılmalıdır ?

Yeni Annelere Bebek Bakımı Önerileri

Allah vergisi anne sütü bir bebek için doğanın en güzel armağanıdır ve ilk üç ay boyunca en iyi besindir. Bu, bebeği beslemek için çok sağlıklı bir yöntemdir. Anne sütü anti-alerjik özelliklere sahiptir. Bu bedavadır ve bebekle anne arasında sağlıklı, mutlu, duygusal bir ilişki kurulmasını sağlar. Doğal tatlılığı yüzünden bebek tarafından sevilir ve yeterli miktarda protein, C vitamini, kalsiyum ve diğer mineralleri içerir.

Oksitosin Hormonu

Beynin, süt salgılanmasında yardımcı olan oksitosin denilen hormonların üretilmesini sağlayan sinirsel dürtüleri harekete geçirdiğinden, bebeğin emmesi teşvik edilmelidir.

Düzenli Emzirme Önemlidir!

Bebeğin doğduğunda anne sütü vermeye başlayın ve 2-3 saatte bir düzenli aralıklarla emzirin. İlk 3-4 gün boyunca, hem bebek için doymak hem de anne için bebeği doyurmak zordur. Ama her iki saatte bir düzenli besleme, göğüsün bebek tarafından sadece emilmesi bile, beyne iletilen ve süt üretiminde yardımcı olan prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlayan sinirsel dürtüleri harekete geçirir.

Çadıruşağı Otu Gazı Alır

Bunun sebebi, bebeğin çok hızlı emmesi veya annenin bebeği tamamen süt dolu, ucu tıkanık göğüsten emzirmesi olabilir. Bu, bebeğin bacaklarını yukarı doğru çekip ağlamayı sürdürmesi yüzünden karnında ağrıya sebep olan gaz oluşumuna neden olabilir. Bebeğin sırtını yavaşça okşamak ve suya karıştırılmış çadıruşağı otunu bebeğin göbeğine uygulamak bu gibi problemleri çözer. Çadıruşağı otu gazın makattan çıkmasına yardımcı olur.

Hastalıklara Karşı Anne Sütü!

 • Anne sütü bebeğe, pek çok enfeksiyona karşı büyük ölçüde bağışıklık kazandırır. Anne sütünde Lactobacillus (bir bakteri çeşidi), E.coliden daha fazladır, öyle ki bu bebeğin mide-bağırsak yangısı oranını azaltmada önemlidir. Biberon ile beslenen bebekler, emzirilen bebeklerden iki kat daha fazla solunum hastalığına yakalanırlar.
 • Emzirilen bebekler çok şişman olmaya ve astım, egzama gibi hastalıklara yakalanmaya daha az meyillidir.
 • Süt, bebek için antibiyotik rolu oynar. Bebeğin gözlerinin kızarması durumunda doğrudan meme ucundan göze anne sütü damlatın. Bu antibiyotik bir merhemden daha çabuk işe yarayacaktır.

Kusmanın Sıklığı Takip Edilmeli

 • Bebek bazen besinin kısmen sindirilmiş küçük bir kısmını kusar. Kusmuk lor gibi görünür ve ekşimiş sütün özelliklerine sahiptir. Bebek hiçbir rahatsızlık belirtisi göstermeden sütü kusar. Bu genelde normaldir ve hiçbir tedavi gerektirmez. Ama bazen bu fıtıkla bağlantılı olabilir, bu nedenle eğer kusma çok sık oluyorsa bir kontrol gereklidir.
 • Bebeklerin dili üzerindeki grimsi beyaz lekeler, eğer bebek iyiyse ve bir zorluk yaşamadan beslenebiliyorsa, bir tedavi gerektirmez. Eğer anne ısrar ederse, o zaman %0,5-1’e kadar sulandırılmış yılan otu her emzirmeden sonra dilin üzerine sürülebilir.

Vitamin Alımı

Tüm vitaminlerin alımını tamamlamayı sağlamak için, doktor tarafından tavsiye edilen konsantre vitamin hapı çözeltisi bebeğe verilmelidir. Buna özellikle başlangıçtan itibaren dikkat edilmelidir.

Sütün Sindirim Güçlüğü

Biberonla Beslenen Bebekler İçin

 • 200 gram sütü 1 gramlık uzun biberle kaynatın ve soğuduktan sonra biberi içinden çıkarın ve bebeğe bu sütü içirin. Bu, çocuklarda sindirim güçlüğü ile bağlantılı problemleri tedavi eder.
 • Sütün kolay sindirimi ve hareketlerin gevşekliğini önlemek için, yarım çay kaşığı rezene ile 200 gram sütü kaynatın.
 • Küçük bir kakuleyi kabuğu ile birlikte sütün içinde kaynatın. Bu, sütü hafif ve sindirimi kolay yapacaktır.

Ek Gıdalar

 • Bebek 4 aylık olduğunda, düzenli aralıklarla bebeği anne sütü ile beslemeye devam edin.
 • Süt ile birlikte çocuğun beslenmesine yeni yiyecekler ekleyin ve yiyeceğin yoğunluğunun çocuğun yaşına uygun olmasına dikkat edin. Sıvı takviyelerle başlayın, sonra yarı katı yiyeceklere ve daha sonra da katı yiyeceklere geçin.
 • Bununla birlikte, sebze çorbaları veya kaynatılmış bakliyat suyu da bebeğe verilebilir.
 • 3 aylık bebeğinizin günde en az 3 dakika boyunca sırtüstü uzanmasını sağlayın. Bebeğinizin yaşına göre bu süreyi yavaş yavaş arttırın.
 • Başlangıçta az miktarda besin verin ve kademe kademe çocuk bunu sevmeye başladığında miktarı arttırın. Bir seferinde  sadece bir yiyecek yedirin. Çeşitlilik yiyeceği daha iştah açıcı yapmak için daha sonra tanıtılmalıdır.
 • Çocuk yemek yemeye zorlanmamalıdır. Eğer çocuk belirli bir yiyeceği sevmiyorsa, bu beslenmeden çıkarılmalıdır ve daha sonra tekrar denenmelidir.
 • Artan yaş ile yiyeceğin rengi, kokusu, şekli ve yumuşaklığına, çocuğun ilgisini çekmek için özel bir özen gösterilmelidir.
 • 1-2 kaşık meyve suyu veya yeşil sebze ya da bakliyat çorbası 4-6. ayda verilmeye başlanmalıdır. Doz kademe kademe yükseltilmelidir.

Bebekler C Vitaminine İhtiyaç Duyarlar

 • Bebekler günde 25 mg. C vitamine ihtiyaç duyarlar.
 • 1 yaşın üstünde çocuklar, günlük 40 mg. C vitaminine ihtiyaç duyarlar ki bu miktar normal ihtiyaca eşittir.
 • Yarı kaynatılmış yumurta sarısı, ezilmiş muz, tereyağı veya süt ile ezilmiş patates 6-7. ayda verilebilir.
 • Bakliyat pirinç tarifleri veya bezelye, havuç gibi kaynatılıp ezilmiş ve bir miktar tuz eklenmiş sebzeler 7-8. ayda verilebilir.
 • 10. aydan itibaren 1 yaşına kadar tavuk, sebze, meyve ve haşlanmış yumurta vermeye başlanabilir.

İlk İki Yıl Çok Önemli!

Çocuğun gelişiminde ilk yıl çok önemlidir çünkü çocuk yürüme, objeleri tutma, konuşma becerilerini geliştirme, kendini ifade etmek gibi bir dizi aktivite öğrenir. Bu süreç boyunca, beşinci ayda kilosu iki katına çıkar ve bir yıl içinde üç katı olur. Hintlilerde ortalama doğum kilosu 2,5 kg’dır. Kilonun artması ile birlikte, iki yıl içinde boyda da 50 cm75 cm arası bir artış olur.

Badem Fiziksel Ve Zihinsel Gelişimde Faydalıdır

Bebeklerin en iyi fiziksel ve zihinsel gelişimi için bir badem öğütün ve içine bir gram glikoz ekleyin. Bebeğinizin bu karışımı aç iken yalamasını sağlayın. Buna, bebeğiniz beş aylıkken başlayın.

Bebeklerde Ve Çocuklarda İdrar Sorunu

Yastığı ıslatmak çok genel bir problemdir. Her çocuk kendine ait bir ortama sahiptir. Bazı çocuklar yataklarını ıslatmaya 6-8. ayda bırakır, bazıları 14-15 yaşında bırakır. Normalde çocuk üç yaşına kadar idrar idrar kontrolünde irade sahibi değildir. Ama eğer idrar düzenli aralıklarla geliyorsa, çocuk erken öğrenir ve iyi bir alışkanlık geliştirir. Bu, genelde kendiliğinden çözülen bir problemdir, bu nedenle destek ve güven verme yeterlidir.

D vitamini

D vitamini de bebek için önemlidir. Güneş ışığı temel D vitamini kaynağıdır. Vücuda yağ ile masaj yaptıktan sonra güneşte oturmak, iyi bir D vitamini takviyesidir. Ancak D vitamini aşırı miktarda alınmamalıdır çünkü bu kandaki anormal kalsiyum miktarına sebep olur. Bu vitamin eksikliği raşitizme neden olur. Pek çok durumda raşitizmin başlangıcı 3. ay ve 1. yaş arasıdır.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.