Yeni Anne Olanlar İçin Anneliğin Püf Noktaları
Anneliğin Temel Kuralları

Anne olmak o kadar basit bir iş değildir. Anne çocuk ilişkilerinde, annenin genel olarak çocuğun üstüne titremesi gerekmektedir. Eğer çocuğun üstüne çok fazla düşüp, titremezse bu çocuğu çok olumsuz şekilde etkiler. Bu ilişki de anne ve çocuk kendi aralarında ortak yolu bulması gerekir. Terbiye, ahlak, düzen konusu aileden çocuğa geçmektedir.

Genel olarak en büyük sorumluluk, annenin üstündedir. Çocuğunu en çok gören, bilen, tanıyan annedir. Anne çocuğuna sürekli bağırır ve kızarsa ortaya çok asabi bir çocuk çıkar. Anne çocuğa çok rahat ve sakin bir tavırda davranırsa, çocukta gayet sakin olacaktır. Bu yüzden annenin çocuk üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Annenin Çocuk Üzerinde Güven Veren Kişilikte Olması

Çocuğa güven aşılamak oldukça önemlidir. Çocuklar çok çabuk büyürler ve güven sorunu bu yüzden çok önemlidir. Çocuk yaş ilerledikçe bu eksikliği hissetmemesi gerekmektedir. Bu yüzden gene anneye büyük sorumluluk düşmektedir.

Çocuğunuz size bir hata yaptığı zaman ona hemen bağırmayın ve kızmayın, şiddet asla uygulamayın. Böyle olması halinde çocuğunuz kendine güven hissetmeyecek ve öz güveni kaybolacaktır. Anne ne derse oda tersini yapmaya başlayacaktır.

Annenin Çocuk Her Ağladığında İzin Vermesi

Çocuk şımarmaya başladıysa bu anneden kaynaklıdır. Ana temeli ise annenin, çocuğu her ağladığında ona izin vermesidir. Bu durumda anne o çocuğun kesinlikle ağlamasına izin vermelidir. Bu durumda çocuk, ağlayarak her işini yaptırmayı bırakacaktır. İleride şımarık bir çocuk olmayacaktır.

Sevgi Gösteren Anne Modeli

Bir anne çocuğuna sürekli ilgi göstermeli, onun kendisi için nasıl değerli olduğunu bilmesi için sürekli bunu ona hissettirmelidir. Bunun aksi gerçekleştiği zaman çocuk kendisini değersiz hissedecektir ve öz güven eksikliği yaşayacaktır. Anne çocuklar hatta yetişkinler içerisinde bile çocuğunu küçük düşürmemeye çalışmalıdır, rencide edecek sözler, hareketler uygulamamalıdır.

Toplum içerisinde çocuğuna teşekkür etmesi gerektiğini öğretmelidir. Birde anne çocuğu için fedakarlık yapması gerekir. Anne olana kadar belkide kendi sorumluluğu için yaşamış olan anneler, kariyeri veya sosyal yaşamı hatta çeşitli hayallerini feda etmelidir. Mutlu olan annelerin, yuvaları da mutlu olacaktır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir