Yaşlılar İçin Sağlıklı Beslenme Listesi Önerileri
İleri yaşlarda, vücudunuzun metabolizması bozulur, bağışıklık azalır ve hastalıklar bir anda ortaya çıkıverir. 60 ve üzeri yaşlarda, aktiviteleri yavaşlayıp hayat tarzı oturarak yaşamaya dönüştüğünde yaşlı olarak düşünülür. Bu bölümde bu yaşların genel problemleri ve bu problemlerle baş edebilmek için bazı ipuçları yer alacak.

İleri Yaşta Enerji İhtiyacı Gereksinimi Azdır

İlerde yaşlarda enerji ihtiyacı az olduğundan, alınan kalorileri azaltmak tavsiye edilir. Bir seferde alınan gıdanın azaltılması gerekir çünkü sindirme kapasitesi ve büyük yemeklere tolerans azalır. Bu yüzden, koku ve tatma duyuları daha az aktif olur ve mide özsuyu salgısı azdır.

Her ne kadar toplam alınan gıda azaltılmış olsa da, besin ihtiyaçları aynı kalır. Bu yüzden yeterli besinleri azaltılmış enerji seviyelerinde almak daha önemli olur. Bu yüzden karbonhidratlar, yağlar, proteinler ve vitaminler gerekli enerji ve gıdayı alabilmek için azaltılır veya arttırılır.

Yaşlı Bireyler Yağ ve Tuzu Azaltılmalıdır

Yağlar belirli ağırlıktaki enerji ihtiyacına göre alınmalıdır.

Proteinler ne azaltılmalı ne de arttırılmalıdır. Daha önceki gibi alınmaya devam edilmelidir, örneğin bir kiloluk vücut ağırlığına bir gram gibi.

Demir de önceden olduğu gibi hem kadınlar hem de erkekler için benzer dozlarda tavsiye edilir, örneğin vücut ağırlığının bir kilosuna 14 mikrogram veya günce 28-30 mg. Menopozdan sonra kadınlar kan kaybetmezler; bundan dolayı sadece normal kayıp telafi edilmelidir.

Artan kan basıncı azalan böbrek işlevleri yüzünden yaygın bir problem olabilir. Bu da sınırlı yağ ve tuz alımına sebep olur.

Ekstra Kalsiyum Gereklidir

Ekstra kalsiyum çok gereklidir, özellikle menopoz sonrasındaki kadınlar için. Hormon değişiklikleri sebebiyle, kemiklerde kalsiyum kaybı olur ve kemik demineralization, kemik mineralleşmesinden daha hızlanır. Bu yüzden kemikler kırılıp çatlamaya daha meyillidir. Kalça kemiği kırıkları, duş alırken düşen yaşlı kadınlarda çok yaygındır.

D Vitamini İçin Güneş Işığı

Pek çok vitamin ihtiyacı yaşlanmayla beraber riboflavin, thiamin ve Niacin gibi fazla etkilenmezler. Enerji ihtiyacındaki her azalmada, alınması gereken gıdada da azalma olur.

D vitamini fazla dozda istenmez, fakat yatalak yaşlılarda özellikle D vitamini almayı kolaylaştıran güneş ışığı almak özellikle biraz masajdan sonra çok önemlidir.

Kemik yoğunluğundaki azalma nedeniyle kırık riski yüksek kalsiyum destekli, D vitamini ilave edilmiş diyetle dengelenebilir.

Yaşlılarda Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

Yağlı gıdalar, mısır gevreği, nişasta, tatlılar, çikolatalar, krema ve yağlardan kaçınılmalıdır. Onların yerine taze meyve, sebze, süt ve süt ürünleri (konsantre olmayan) tercih edilmelidir.

İştah da genelde düştüğünden, gıdalar renkli, çekici ve lezzetli olmalı ve iştahı arttırmak için güzel bir şekilde servis edilmelidir.

Kabızlık Sorunu İçin Lifli Besinler Tüketilmeli

Kabızlık, mide ve bağırsak bölgesindeki azalan kas yapısından dolayı, yaşlılar arasında yaygın problemdir. Ayrıca yumuşak, az lifli diyetler, yetersiz sıvı gıda alımı bunu etkiler. Lifli gıdalardan oluşan diyetler kabızlık, diyabet ve kalp hastalıkları gibi yaşlanmayla ilgili çeşitli durumlarda çok faydalıdır.

Her ne kadar salata ve sebzelerin rendelenmesi gerekse de, onlar lifli oldukları için dahil edilmelidir.

Diş Kaybını Önlemek İçin Yumuşak Gıdalar Tercih Edilmeli

Kötü protez veya diş kaybından dolayı çiğneyememe yaşlılar arasında en önemli problemlerden biridir. Diyet gıdaları yumuşak ve sünger gibi olmalıdır ki, diş etlerine zarar vermesin. Süt ve sütten mamul gıdalar, hardal, haşlanmış yumurta, sebzeler (iyi pişmiş veya buharda) rendelenmiş salata, muz ve portakal gibi yumuşak meyveler tercih edilmelidir.

Diyabet Sorunu İçin Karbonhidrat Takviyesi

Diyabet, hücrelerin insüline karşı azalmış duyarlılığından dolayı yaşlılarda karbonhidrat kullanımındaki bozulma yüzünden gerçekleşir. Düşük karbonhidrat, özellikle glikoz tavsiye edilir.

Menopoz Sonrası Oluşan Sorunlar

Reglinin sona ermesinin ardından hormonsal değişiklikler sebebiyle menopoz sonrası kadınlar sorun yaşarlar. Bazı belirtiler derinin esnekliğini kaybetmesi, göğüs bedeninin küçülmesi, kilo değişimleri, uykusuzluk, ateş basması, yüksek kan basıncı, vajina kuruluğu, cinsel arzuda değişim, stres ve öfkenin sebep olduğu acılı cinsel ilişki, vb.

Östrojen Eksikliği: Kemik Erimesi

Bir değer önemli risk de, menopozla birlikte östrojen eksikliği sebebiyle olan kemik erimesidir. Menopozdan sonra östrojen hormonu alan kadınlar kemik yoğunluğunu korurlar. Fakat hormon alımını durdurmak, daha zararlıdır, çünkü kemik yoğunluğu daha hızlı azalır ve kalça ve bilek kırıkları olasılığı artar.

Östrojen ve progesteron hormonlarının kombinasyonları kemik yoğunluğunu korumak ve kırık risklerini azaltmak için yardımcı olur. Göğüs kanseri, vajina kanaması, bilinmeyen sebepler, rahim kanseri, böbrek hastalığı ve safrakesesi taşı olan kadınlar hormon almamalıdır. Normal pelvis (leğen kemiğine ait) egzersizi de içine alan fiziksel egzersiz, mikroskopta tetkik edilmek üzere kan veya diğer vücut ifrazatının cam üzerine ince bir şekilde yayma ve mamografi hastayı hormon tedavisine başlamadan önce gereklidir.

Hormon Değişimi

Mide bulantısı, baş ağrısı, şişkinlik ve kalp büyümesi gibi hormon değişimi etkileri kadınların hormonlarını durdurmak için yeterli rahatsızlığa verir. Dozu veya hormon tipini değiştirmek bu belirtileri azaltabilir.

Kadınlar genelde hormon almayı tercih etmezler. Bu tip durumlarda belirti niteliğindeki tedaviler yapılmalıdır. Örneğin, ateş basması ve yüksek kan basıncında, yüksek kan basıncı tıbbi tedavisi yardımcı olur.

Egzersiz Yapmanın Cilde ve Sağlığa Faydaları

Sigara içmek kırışıklıkları arttırır. Bu durdurulduğunda, deri esnekliği kaybı azalır.

Düzenli kilo muhafaza etme egzersizleri kilo değişimlerini sınırlar.

Yeni çalışmalar, eğer 70 yaşındaki bir insan bir sene boyunca günlük egzersizler yaparsa 40 yaşındaki insanın güç ve esnekliğini geri kazandığını gösterir. Başlangıçta sadece iki dakika egzersiz yapın ve daha sonra kademe kademe egzersiz süresini uzatın. Isınma mutlaka egzersizden önce yapılmalıdır. Bunu 5-6 dakika yürüyerek yapabilirsiniz.

İşte size daha esnek olmanızı sağlayacak egzersizler

Eller İçin

Ellerinizi önünüzde tutun.

Yumruk yapın ve 5 saniye bekleyin.

Yumruklarınızı birlikte sıkı sıkın.

Ellerinizi açın ve parmaklarınızı gerin. Bu şekilde 5 saniye kalın.

5 saniye dinlenin ve ellerinizi çırpıp onlara masaj yapın.

Ayaklar İçin

İskemlede oturun ve ayaklarınızı kucağınızda tutun.

Nazikçe her ayak uçlarınızı döndürün.

Beş saniye dinlenin. Parmaklarınızı ileri ve geri bükün.

Boyun ve Omuzlar

Başınızı öne doğru yavaşça eğin ki, çeneniz göğsünüze değsin. Kafanızı rahat tutun.

Yavaşça kafanızı sağa doğru hareket ettirin ki, sağ kulağınız sağ omzunuza dokunsun.

Diğer tarafa tekrar edin.

20 saniye dinlenin.

Her iki omzunuzu kulak memelerine değecek kadar kaldırın. Bu pozisyonda birkaç saniye kalın.

Şimdi omuzlarınızı normal pozisyonunuza getirin.

20 saniye dinlenin.

Omurgalar İçin

Ayakta dik durun veya iskemlede oturun.

Belinizden öne doğru eğilin.

Sırtınızı gerin ve ayırımı hissedin.

Düz pozisyonunuza dönün.

Şimdi vücudunuzu önce sağa doğru gerin ve sonra sola. Her hareketten sonra düz pozisyona geri dönün.

Yapabildiğiniz kadar arkaya doğru eğilin ve normal pozisyonunuza dönün.

Ayaklarınızı birbirinden uzak tutun ve önce başınızı, sonra omuzlarınızı ve vücudunuzu belden eğin.

Kafanızı kollarınız ve elleriniz arasında tutun. Ellerinizi gevşek bırakın. Yavaşça belden öne doğru eğilin ve mümkünse yere dokunun. Hareketi zorlamayın.

Şimdi yavaşça düz pozisyona dönün

Kalp hastalığı riski az doymuş yağ içeren diyetle ve egzersiz ile azaltılabilir. 40 yaşın üstündeki insanlar aşağıdaki yıllık tıbbi kontrolleri yapmalıdır:

Akciğer işlevsizlik testi ve omuz röntgeni

Kan tahlili

ECG

Stres testi ve kan basıncı

Karın bölgesi ultrasonu

Kadınlar mutlaka meme ucu mikroskopta tetkik edilmek üzere kan veya diğer vücut ifrazatının cam üzerine ince bir şekilde yayma testi yaptırılmalı.

Triphalanın Mucizevi Tedavileri

Bir seneden sonra vücut daha aktif olur.

İki seneden sonra vücutta hastalık kalmaz.

Üç seneden sonra görme yetisi gelişir.

Dört seneden sonra cilt parlar.

Beş sene sonra beyin gelişir.

Altı sene sonra vücut direnci artar.

Yedi sene sonra beyaz saçlara renk gelir.

Triphala üç meyvenin kombinasyonudur

Hint Bektaşi üzümü veya amla, bahara ve harad.

Bu üç meyveyi 4:2:1 oranında sırasına göre toz haline getirin ve karıştırın.

Triphala mevsime göre diğer yanilebilen gıdalarla beraber alınmalıdır. Baharda bal macun yapmak için yeterlidir.

Bitkisel Çemen (Methi) Çayı 

Bir buçuk çay kaşığı çemen tohumunu 200 ml suda 10 dakika 150 ml kalana kadar kaynatın. Arzu ederseniz süt veya pekmez ilave edin ve soğuduğunda için.

Fesleğen Tohumunun Yararı

Vata (ağrıya ve rahatsızlığa sebep olan vücuttaki gaz) ve kapta gibi küçük rahatsızlıklardan (vücutta ağırlık hissetmek) şikayet eden insanlar için bereket: fesleğen tohumu.

Bu tedavi kışın tercih edilmelidir. Kutsal fesleğen tohumlarından günde yarım gram almak veya betle yaprağı ile sabah akşam aç karnına almak kanı temizler ve direnci arttırır. Fesleğen (bir kısmı) da pekmez (iki parça) ile alınabilir.

Üzüm Suyu Birçok Hastalığı Önler

Üzüm suyu kandaki hemoglobini arttırır, mide şişmesini, hazımsızlığı tedavi eder ve kabızlığı azaltır. Kalp, ciğer ve böbrek rahatsızlıklarına karşı da iyidir.

Ispanak Suyu

Günlük 125 ml ıspanak suyunun birkaç günlük alımı yüzünüzü ışıldatır. Ispanakta demir, bakır ve B vitamini bulunur. Kan basıncınızı dengelemek ve tansiyon düşürmeye yardım eder.

Domates Tüketilmeli

Domates sütün içerdiğinden iki kat fazla ve yumurtanın beyazındakinin beş katı kadar demir içerir. Kanı temizler, bağışıklığı arttırır, göz hastalıklarını, böbrek problemlerini ve kurtlanmayı önler ve sindirim gücünü arttırır. Fakat domates özellikle böbrek taşı oksalat tipi taşlarda zararlıdır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir