Yağların Özellikleri : Faydalı ve Zararlı Yağ Çeşitleri
Hangi Yağı Tüketmeliyiz ?

Cilt sağlığında çok etkili olan yağlar vücudumuzda ve besinlerde bol miktarda bulunurlar. Yağlar sayesinde vücudumuz sıcak kalır hem de vücudumuzda karbonhidrat eksikliği durumunda enerji verici olarak kullanılırlar.

Yağlar aslında yapısında en çok enerji bulunduran besin çeşididir. Karbonhidratlardan da daha fazla enerji bulundurmalarına rağmen yağlar ilk enerji kaynağı olarak kullanılmazlar. Yağların bu kadar çok enerji barındırmasının sebebi 1 gram yağ da 9 kalori enerji bulunmasıdır.

Ayrıca yağlar sayesinde vücudumuza pek çok vitamin alırız. yağda eriyen vitaminler olan A,D,E,K vitaminleri vücuda yağlarla birlikte emilirler. Yağlar yapısında karbon, hidrojen ve oksijen bulunduran bir besindir.

Bitkilerde, insanlarda ve hayvanlarda bol miktarda bulunur. Yağlar uzun süre uygun olmayan şartlarda bekleyemezler. Uzun süre aynı ortamda bekleyen yağları tüketmek sağlık açısından da zararlıdır. Yağlar serin bölgelerde, karanlık ve rutubetsiz bölgelerde muhafaza edilmelidir.

Yağ eğer hava almazsa uzun süre kullanılabilir. Yağlar kimyasal yapılarına göre sınıflandırılırlar. Doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak 2’ye ayrılırlar. Doymuş yağlar katı veya yarı katı halde bulunurlar. Doymamış yağlar ise sıvı halde bulunurlar.

Yağ Asitleri

Yağ asitleri yiyecek ve içeceklerde bol miktarda bulunur. Tükettiğimiz yiyecekler sadece 1 çeşit yağ asidi içermezler. Eğer bir besinde bulunan doymuş yağ asitleri fazla ise o besinde bulunan yağ katı halde bulunur, eğer besindeki yağ sıvı halde bulunuyorsa bu besinde doymamış yağ asitleri fazla miktarda bulunuyor demektir.

Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar sıvı halde bulunan yağlardır. Ancak bir istisna vardır. Kakao yağı sıvı halde değil katı halde bulunur. Bitkisel yağların en çok bilinenlerinden bazıları soya fasulyesi yağı, pamuk yağı, zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçek yağıdır.

Hayvansal Yağlar

Hayvansal yağlar ise hem katı olarak hem de yarı katı olarak bulunurlar. Hayvansal yağların da bir istisnası vardır o da balık yağıdır. Diğer bütün hayvansal yağların aksine balık yağı sıvı halde bulunan bir yağdır. Bazı hayvansal yağlar ise şunlardır: Koyun ve ineklerin sütlerinden elde ettiğimiz tereyağları, koyunların kuyruk yağları, tavuk yağı, hindi yağı.

Margarinler

Bitkisel olan sıvı yağların yapılarına hidrojen eklenir ve doymuş yağ haline getirilirler. Margarinler genellikle bitkisel kaynaklı olduğu halde hayvansal kaynaklı da olabilirler.

Margarinler tereyağları göre çok daha ucuzdurlar. Yapılarına çeşitli vitaminler eklenerek daha sağlıklı ve besleyici hale getirilen margarinler aynı zamanda yapılarına süt katılarak ta daha lezzetli hale getirilirler.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir