Verem Bulaşır Mı ? Ölümcül Bir Hastalık Olan Veremin Belirtileri Nelerdir ?
Verem (Tüberküloz) Nedir ? Kimler Risk Altında ?

Solunum yollarına bağlı olarak gelişen verem hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Verem tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan verem hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Verem Nedir?

Halk arasında verem olarak adlandırılan tüberküloz hastalığı, hastalık oluşumu belirtilerini göstermeden sinsi bir şekilde ilerlemekte olan solunum yolu hastalığıdır.

Ülkemizde ince hastalık olarak da adlandırılmakta olan verem, vücut içerisinde en zayıf noktanın meydana gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Solunum yolu ile bulaşan virüsler ile meydana gelen hastalık aynı zamanda enfeksiyonel bir durum olarak görülmektedir.

Verem Belirtileri Nelerdir?

Oldukça sinsi olduğu bilinen verem hastalığı ilk zamanlarda hiç bir belirti göstermemektedir. Hastalığın ilerlemesi ile vücut içerisinde meydana gelen zayıflıktan faydalanarak kendini göstermekte olan hastalık hafif başlangıçlar ile yerini şiddetli belirtilere bırakmaktadır. Akciğere bağlı olarak gelişen hastalığın yara şeklinde oluşması durumunda kanlı balgam ile kendini en net şekilde göstermektedir. Verem hastalığında ilerleyen süreçte kendini gösteren başlıca belirtiler arasında yer alan;

  • İştahsızlık
  • Nefes darlığı
  • Kuru öksürük ve öksürük nöbetleri
  • Kilo kaybı
  • Göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışma
  • Ateş oluşumları ( özellikle gece saatlerinde şiddetli)
  • Öksürüğe bağlı olarak ağızdan kan gelmesi

Verem Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Verem bir diğer adı ile tüberküloz hastalığının nedenleri arasında bir çok farklı durum bulunmaktadır. Genel anlamda vücut direncinin zayıflaması ile hastalık ortaya çıkmaktadır.

Vücut sisteminin güçlü olması durumunda siteme zarar veren solunum yolu hastalığı virüslerine saldırı gerçekleştirilebilir ancak her birey bu durum karşısında direnç gösterememektedir. Bu durumda hastalık ortaya çıkmaktadır.

Özellikle düzensiz ve sağlıksız beslenme, uyku bozuklukları, stres, sıkıntı, içki, alkol, astım, koah, akciğer hastalıkları, diyabet ve kalp hastalıkları verem oluşumunda tetikleyici nedenler arasında yer almaktadır.

Verem (Tüberküloz) Nasıl Teşhis Edilir?

Verem hastalığının yan etkileri arasında görülen iştahsızlık, balgam, kanlı tükürük, ateş nöbetleri, öksürük krizleri ve kilo kaybına bağlı olarak doktor muayenesine gelen bireylerde tüberküloz şüphesine karşılık farklı test ve tetkitler uygulanmaktadır.

Öncelik olarak kan tahlili ile başlayan teşhis evresi akciğer filmi, mikrobiyolojik inceleme ve tükürük örneği ile labaratuar incelemeleri ile netleştirilmektedir.

Verem tanısının tam anlamı ile konulmasına yetersiz olan bu teşhis evrelerine ek olarak hastalık şüphesi ile gelen bireye TDT (tüberküloz deri testi) yada PPD testleri yapılmaktadır.

Verem (Tüberküloz) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Verem teşhisi konulmuş bireylerin doktor kontrolünde başlayan tedavi yöntemleri arasında hastalığın şiddeti ve evresine göre farklılık gösterebilmektedir. Enfeksiyonel bir hastalık olarak meydana gelen tüberküloz oluşumunda en etkili başlangıç ilaç tedavisi olmaktadır.

Birbirinden farklı etkilere sahip bir kaç ilaç ile başlayan verem tedavisi ilerleyen süre içerisinde kontroller dahilinde ilaç sayısı azaltılarak iyileşme sürecine girilmektedir. Ortalama olarak 6 ay süren verem tedavisinde düzenli ilaç kullanımı ve besin takviyesi ile kolaylıkla atlatılmaktadır.

Hastalıkta uzmanlarında bireyleri uyardığı en önemli nokta ilaçların saati saatine düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Aksi taktirde virüsler ilaca karşı direnç göstererek tedavinin iyleştirici etkisini ortadan kaldırmaktadır.

Ülkemizde verem hastalığı tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından tüm tedavi ve ilaç masrafları karşılanmakta olup Verem Savaşı Dispanserleri aracılığı ile ücretsiz olarak dağıtım ve bilinçlendirme gerçekleştirilmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir