Varis Nasıl Geçer ? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen varis hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında sıklıkla yer almaktadır. Özellikle kadınlarda meydana gelen varis hastalığı tedavi edilmemesi durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla karşılaşmakta olduğumuz varis hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularına yaptığımız araştırmalar ile cevap bulacağız.

Varis Nedir?

Varis, toplar damarların kalıcı olarak uzaması veya genişlemesi ile meydana gelen ve sıklıkla bacaklarda görülen dolaşım sistemi hastalığıdır.

Genellikle bacaklarda görünmesi ile bilinen varis oluşumları yeşilimsi renkli ve kıvrımlı damar topluluklarının deri dokusu üzerinden görünümü olarak tanımlanmaktadır.

Buna bağlı olarak görüntü bozukluklarına neden olan varis oluşumları aynı zamanda ağrı ve sancı durumlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda varis oluşumları şiddetli bacak ağrılarına sebep olmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Hastalık oluşumu ile beraberinde bir çok belirtiyi de göstermektedir. Hemen her bireyde ortalama olarak aynı belirtiler ile ortaya çıkmakta olan varis oluşumları kadınlarda sıklıkla görülen dolaşım sistemi hastalığıdır. Yalnızca kadınlarda değil erkek bireylerde de karşılaşılmakta olan varis hastalığının en belirgin durumları arasında;

  • Bacaklarda ağrı hissi
  • Çabuk yorulma
  • Gece krampları
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Bacaklarda şişlik
  • Ayakta durmaya bağlı olarak ağrı hissi
  • Bacaklarda mavi ve mor şişkinlikler
  • Huzursuzluk ve güçsüzlük hissiyatı

Varis Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Varis hastalığı bir çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bir çok faktörün etken olduğu varis hastalığında genellikle gebelik durumunda ki kadınlar, fazla kilo problemi olan bireyler, uzun süreli ayakta duran bireyler, hormon tedavileri, doğum kontrol hapları, kabızlık, yaşlılık ve dar giysiler hastalığın oluşumuna sebep olan en yaygın sebepler arasında gösterilmektedir.

Toplardamar kapakçığında ki problemden dolayı meydana gelen varis hastalığı kirli kanın ters yönde temizlenmesi ile akciğer ve kalbe taşınmasını sağlarken kapakçık bozukluğuna bağlı olarak yer çekiminin ters yönünde basınç oluşturarak damar şişkinliklerine sebep olmaktadır.

Varis Nasıl Teşhis Edilir?

Dolaşım sistemleri arasında en sık görülen hastalıklardan bir tanesi olan varis teşhisi için kalp ve damar cerrahisi kliniğinden muayene olmanız gerekmektedir. Özellikle bireylerde yukarıda belirtmekte olduğumuz bacaklarda yorgunluk ve ağrı, bacaklarda şişkinlik, bacaklarda morluk, çabuk yorulma hissi, gece yorulmaları ve bacaklarda uyuşukluk hissi gibi şikayetler ile teşhis evresi başlatılmaktadır.

Doktor birey üzerinde ki hastalık bulgularından emin olmak adına ultrason görüntüsü alabilmektedir. Genellikle şikayetler ve bacak bölgesinde ki damarların görünümü ile varis teşhisi kolaylıkla konulmaktadır. Tedavi ile hastalığın ilerlemesi durdurulmaktadır.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis hastalığı teşhisi konmuş bireylerin doktor kontrolünde tedavi işlemleri gerçekleştirilmektedir. Genellikle medikal olarak varis çorabı ile başlamakta olan tedavi yöntemi genişleyen damarların tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Beraberinde skleroterapi yöntemi ile varis damarlarının kimyasal bir madde ile reaksiyona sokularak genişlemesi ve uzaması durdurulmaktadır.

Doktorların uygulamakta olduğu varis tedavi yöntemleri arasında endovasküler ablasyon lazer yöntemi ile varisli bölgeye ısı ve ışın uygulanarak damar tıkanıklıkları açılmaktadır.

Bazı durumlarda tedavi işlemlerinin olumlu yanıt vermesi için cerrahi operasyon işlemleri ile varisli bölge çıkartılmaktadır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir