İlaçlar

Valcyte 450mg Yan Etkileri ve Etken Maddesi

Valcyte 450mg Yan Etkileri ve Etken Maddesi

Valcyte tablet 450 mg valgansiklovire eşdeğer miktarda valgansiklovir hidroklorür içerir. Valcyte, virüslerin çoğalmasını önlemek için etkili bir ilaç grubuna aittir.

Valgansiklovir alındıktan sonra vücutta gansiklovire dönüştürülür. Gansiklovir, sitomegalovirüs (CMV) adı verilen virüsün çoğalmasını ve sağlıklı hücreleri istila etmesini önler. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda CMV vücut organlarında enfeksiyona yol açabilir. Bu da yaşamı tehdit edebilir.

ValcyteValcyte, AIDS (HIV virüsünün etkisiyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan hastalık) hastalarında sitomegalovirüsün neden olduğu gözdeki retina tabakasının iltihabı (CMV retiniti) tedavisinde ve böbrek, karaciğer, kalp gibi organ nakli yapılmış hastalarda CMV’nin neden olduğu hastalığın önlenmesinde kullanılır.

Valcyte’in Yan etkileri Nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi Valcyte Roche’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Her 100 insandan l’inde valgansiklovire karşı ani ve şiddetli alerjik reaksiyon (anafilaktik şok) olabilir. Eğer aşağıdakilerden birini yaşarsanız, hemen Valcyte almayı DURDURUNUZ ve size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz;

 • Valcytegiderek artan, kaşıntılı cilt döküntüsü (ürtiker)
 • Valcyteboğaz, yüz, dudaklar ve ağızda yutmayı veya nefes almayı zorlaştıran ani şişme
 • Valcyteeller, ayaklar veya bileklerde ani şişme

Valgansiklovir veya gansiklovir ile tedavi sırasında ortaya çıkan diğer yan etkiler aşağıda verilmiştir.

Valcyte Kan hastalıkları: Kandaki akyuvar sayısında düşüş (nötropeni); bu durumda enfeksiyon kapma olasılığınız artabilir, kanda oksijeni taşıyan pigmentte düşüş (anemi); bu durum hareket ederken yorulmanıza ve nefessiz kalmanıza neden olabilir.Valcyte Solunum sistemi hastalıkları: Nefes darlığı hissetmek veya nefes almada zorluk çekmek (dispne).Valcyte Mide-barsak sistemi hastalıkları: İshal

Valcyte Kan hastalıkları: Kandaki lökosit (enfeksiyonlarla savaşan kan hücresi) sayısında düşüş (lökopeni), kandaki trombosit sayısında düşüş (trombositopeni), bu durum çürükler ve kanamaya neden olabilir, aynı anda birkaç kan hücresi tipinin sayısında düşüş (pansitopeni).

Valcyte Sinir sistemi hastalıkları: Baş ağrısı, uyuma güçlüğü (insomnia), tuhaf tatlar almak (disgozi), dokunmaya karşı daha az hassas hale gelmek (hipoestezi), ciltte karıncalanma veya sızlama (parestezi), eller veya ayaklarda his kaybı (periferal nöropati), baş dönmesi, nöbetler (kasılmalar).

Valcyte Göz hastalıkları: Gözde ağrı, göz içinde şişkinlik (ödem), gözün arka tarafının ayrılması (retina dekolmanı), uçuşan şeyler görme.

Valcyte Kulak ve iç kulak hastalıkları: Kulak ağrısı.

 • Solunum sistemi hastalıkları: Öksürük.
 • Mide-barsak sistemi hastalıkları: Mide bulantısı hissetmek ve kusmak, karın ağrısı, kabızlık, gaz, hazımsızlık (dispepsi), yutma güçlüğü (disfaji).
 • Deri ve deri altı doku hastalıkları: Cilt iltihabı (dermatit), kaşıntı (pruritus), gece terlemeleri
 • Kas-iskelet sistemi bozuklukları: Sırt ağrısı, kaslarda (miyalji) veya eklemlerde ağrı (artralji), kas tutulmaları (rigor) ve kas krampları.
 • Enfeksiyonlar: Ağızda mantar enfeksiyonu (pamukçuk), kandaki bakteri veya virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlar, hücresel dokunun iltihabı (selülit), böbrekler veya mesanede iltihap ya da enfeksiyon.
 • Karaciğer hastalıkları: Bazı karaciğer enzimlerinde yükselme (ancak kan testlerinde görülebilir)
 • Böbrek hastalıkları: Böbreklerin normal çalışmasında değişiklikler.
 • Beslenme ve metabolizma bozuklukları: İştah kaybı (anoreksi) ve kilo kaybı.
 • Genel bozukluklar: Yorgunluk, ateş, ağrı, göğüste ağrı, eneıji kaybı (asteni), genel olarak iyi hissetmeme (kırıklık).
 • Psikiyatrik hastalıklar: Depresyon, huzursuz hissetmek, zihin karışıklığı ve olağandışı düşünceler taşımak.

Yaygın Olmayan Yan Etkiler

 • Kalp hastalıkları: Normal kalp atışında değişiklikler (aritmi).
 • Damar sistemi hastalıkları: düşük kan basıncı (hipotansiyon) kendinizden geçmenize veya bayılmanıza neden olabilir.
 • Kan hastalıkları: Kemik iliğinde kan hücrelerinin üretiminde düşüş.
 • Sinir sistemi hastalıkları: Titreme veya ürperme (tremor).
 • Göz hastalıkları: Kızarmış, şiş gözler (konjonktivit) ve anormal görme.
 • Kulak ve iç kulak hastalıkları: İşitme kaybı.
 • Mide-barsak sistemi hastalıkları: Midede şişkinlik, ağız ülserleri, pankreas iltihabı (pankreatit) mide ve sırtta şiddetli ağrı hissedebilirsiniz.
 • Valcyte Deri ve deri altı doku hastalıkları: Saç/kıl dökülmesi (alopesi), kaşıntılı döküntü veya şişlikler (ürtiker) ve kuru cilt.
 • Valcyte Karaciğer hastalıkları: Aminotransferaz isimli karaciğer enzimininde yükselme (ancak kan testlerinde görülebilir)
 • Böbrek hastalıkları: İdrarda kan (hematüri), böbrek yetmezliği.
 • Üreme sistemi bozuklukları: Erkeklerde azalmış fertilite

Valcyte Psikiyatrik hastalıklar: Duygu durum ve davranışlarda olağandışı değişiklikler yaşamak, aslında olmayan sesler duymak veya görüntüler görmek gibi gerçeklikle ilişkiyi kaybetmek, gergin hissetmek.

Valcyte Roche Nasıl Kullanılır?

Valcyte’ı kullanırken her zaman doktorunuzun talimatlarına kesin olarak uyunuz. İlacınızın kullanımı hakkında emin olmadığınızda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Valcyte 450 mg film kaplı tablet kullanırken dikkatli olmalısınız. Tabletleri kırmayınız veya ezmeyiniz. Tabletler bütün olarak ve mümkünse yemek ile birlikte alınmalıdır. Zarar görmüş tabletlere yanlışlıkla dokunursanız, ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayınız. Eğer gözünüze tablet tozu kaçarsa, gözlerinizi steril su ile veya steril suyunuz yoksa temiz su ile yıkayınız.

Yetişkinler

Valcyte Organ nakli hastalarında CMV hastalığının önlenmesi:

Genel olarak verilen doz, mümkün olduğu kadar yiyecekle birlikte günde bir kez alınan iki tablettir.Bu ilacı, organ naklinizden sonraki 10 gün içinde almaya başlamalısınız ve organ naklinizden sonraki 100. güne kadar devam etmelisiniz.

Valcyte AIDS hastalarında etkin CMV retina tabakasının iltihabının tedavisi (indüksiyon yani başlatım tedavisi adı verilir):

Genel olarak verilen doz, 21 gün (üç hafta) boyunca mümkün olduğu kadar yiyecekle birlikte günde iki kez alınan iki tablettir. Doktorunuz tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği sürece bu dozu 21 günden fazla kullanmayınız, bu olası yan ekilerin riskini artırabilir.

Valcyte CMV retina tabakasının iltihabının olan AIDS hastalarında etkin iltihabın tekrarlamasını önlemek için uzun dönemli tedavi (idame tedavisi adı verilir):

Mümkünse yiyecekle birlikte günde bir kez alınan iki tablettir. Tabletler günün aynı saatinde alınmalıdır. Doktorunuz, ne kadar süre Valcyte almaya devam etmeniz gerektiğini size bildirecektir. Bu dozu kullanırken hastalığınız (retinit) kötüleşirse, doktorunuz başlangıç tedavisini (lütfen yukarıya bakınız) tekrar etmenizi isteyebilir veya CMV enfenksiyonunu tedavi etmek için size farklı bir ilaç vermeye karar verebilir.

Uygulama Yolu ve Metodu

Valcyte tabletler yemekle birlikte alınmalıdır.

Çocuklarda Valcyte Kullanımı

Bu ilacın çocuklar üzerindeki etkisiyle ilgili yeterli ve kontrollü klinik çalışmalar yapılmamış olduğundan, çocuklar ve büyüme çağındakiler Valcyte kullanmamalıdır.

Yaşlılarda Valcyte Kullanımı

Yaşlı hastalarda çalışılmamıştır.

Böbrek yetmezliği ve Karaciğer yetmezliği

Böbrek fonksiyon bozukluğu durumlarında, doktorunuz günlük daha düşük bir dozda Valcyte almanızı veya her hafta belirli günlerde almanızı söyleyebilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen doza uymanız çok önemlidir.

Karaciğerinde problem olan hastalarda çalışılmamıştır.

Eğer Valcyte’m etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Valcyte Roche 2 Doz Alınır mı?

Valcyte’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Valcyte Roche Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Valcyte dozunuzu almayı unutursanız, aklınıza gelir gelmez atladığınız dozu alınız ve sonraki dozu normal zamanında alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Valcyte Roche İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler

Doktorunuz söylemedikçe Valcyte almayı bırakmamalısınız.

Bu ürünün kullanımı hakkında başka sorularınız varsa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Valcyte Roche Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Valcyte Valgansiklovire veya Valcyte içindeki diğer bileşenlerden herhangi birine aşırı duyarlı (aleıjik) iseniz.

Valcyte Virüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar olan gansiklovir, asiklovir veya valasiklovire aşırı duyarlı (aleıjik) iseniz .

Valcyte Emziriyorsanız kullanmayınız.

Valcyte Roche Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Valcyte Kanınızdaki akyuvar, alyuvar veya kan pulcuklannın (trombositlerin) sayısı düşükse. Doktorunuz, Valcyte almaya başlamanızdan önce size kan testleri yapacaktır ve ilacı aldığınız sürece de başka testler yapılacaktır.

Valcyte Radyoterapi veya hemodiyaliz tedavisi görüyorsanız.

Valcyte Böbreklerinizde bir sorununuz varsa. Doktorunuzun size ilacınızın daha düşük bir dozunu yazması ve tedavi boyunca sık sık kan testi kontrolü yapması gerekebilir.

Valcyte Halihazırda gansiklovir kapsül kullanıyorsanız ve doktorunuz Valcyte tablet kullanmanızı istiyorsa. Doktorunuz tarafından reçete edilen dozdan fazlasını kullanmamanız çok önemlidir aksi takdirde doz aşımı riski altına girebilirsiniz.

Bu ilacın çocuklar üzerindeki etkisiyle ilgili yeterli ve kontrollü klinik çalışmalar yapılmamış olduğundan çocuklar ve büyüme çağındakiler Valcyte kullanmamalıdır.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Valcyte Roche’in Yiyecek ve İçecek İle Kullanılması

Valcyte, yemekle birlikte alınmalıdır. Herhangi bir nedenle yemek yiyemeyecekseniz yine de her zamanki gibi Valcyte dozunuzu almalısınız.

Hamileler Valcyte Roche Kullanabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Valcyte Hamile iseniz Valcyte kullanmayınız. Hamileyken Valcyte kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebileceğinden, eğer hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

Valcyte Çocuk doğuracak yaştaki kadınlar Valcyte alırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır.

Valcyte Eşleri hamile kalabilecek olan erkeklerin Valcyte alırken prezervatif kullanmaları ve tedavi bittikten sonraki 90 gün boyunca prezervatif kullanmayı sürdürmeleri gerekir.

Emzirirken Valcyte Roche Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

ValcyteEmziriyor iseniz Valcyte almamalısınız. Doktorunuz Valcyte tedavisine başlamanızı isterse, ilacınızı almaya başlamadan önce emzirmeyi kesmelisiniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Valcyte Roche Kullanımı

Valcyte alırken aynı zamanda başka ilaçlar da alırsanız, bunların birleşimi kan dolaşımınıza giren ilaç miktarını etkileyebilir veya zararlı etkilere yol açabilir. Eğer aşağıdaki maddelerden herhangi birini içeren bir ilaç almaktaysanız doktorunuza söyleyiniz:

Valcyte İmipenem-silastatin (bir antibiyotik türü); bu ilacın Valcyte ile birlikte alınması kasılmalara (nöbetler) yol açabilir.

Valcyte Zalsitabin, zidovudin, didanozin stavudin veya AIDS tedavisinde kullanılan benzer türde ilaçlar.

Valcyte Probenesid (gut tedavisinde kullanılan ilaç); Valcyte ile probenesidi aynı anda almak kan dolaşımındaki gansiklovir miktarını artırabilir; doktorunuz daha düşük dozda Valcyte yazabilir.

Valcyte Mikofenolat mofetil (organ nakillerinden sonra kullanılır)

Valcyte Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (vinkristin, vinblastin, adriamisin, hidroksiüre)

Valcyte Viral enfeksiyonlara karşı kullanılan diğer ilaçlar (nükleozid analogları), sidofovir, foskarnet

Valcyte Trimetoprim, trimethoprim ve sulfa kombinasyonları, siklosporin ve dapson (antibiyotik türleri)

Valcyte Pentamidin (antiprotozoal)

Valcyte Flusitozin, amfoterisin B (mantar hastalıklarına karşı etkili bir ilaç)

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.