Uykusuzluk Neden Olur ve Nasıl Giderilir ?
İyi Bir Uyku İçin Çözümler

İnsanların bir çoğu, yorgun ve uykusu olmasına rağmen, uyuyamadıklarından şikayet ederler. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre uykusuzluğa sebep olan birçok faktör bulunmaktadır.

Uykusuzluğun Sebepleri

Uykusuzluğun diğer adı İnsomnia‘dır. İnsomnia’ ya neden olan sebeplerin başında; fazlaca kafein tüketimi, yatmadan önce tüketilen yüksek kalorili besinler, sigara ve alkol kullanımı gibi insan metabolizmasına ve biyolojik yapısına doğrudan etki eden bu gibi eylemler uykusuzluğu tetiklemektedir.

Bunların yanı sıra yoğun iş stresi, depresyon, olumsuz çevre koşulları günlük planlardaki aksaklıklar da uykusuzluğa davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca kişilerin herhangi bir rahatsızlıktan dolayı, kullanmakta oldukları ilaçlar da yan etki olarak bireylerde uykusuzluğa yol açabilir.

Uykusuzluğun Zararları

Uyku, insan vücudunun ve zihninin doğal dinlenme, enerji toplama sürecidir. Bir günlük zaman diliminde bireyler vücudun ihtiyaç duyduğu uyku sürecini gerçekleştirmez ise, basit olarak günlük işlevlerini yerine getirmekte bile güçlük çekerler.

Örnek vermek gerekirse; uykusuz kalan beyinde hücreler zarar görür, gün içinde dikkatsizlik yaşanır. Konsantrasyon eksikliği görülür.

Bunlara bağlı olarak istatistiklere bakıldığında, trafik kazalarının azımsanmayacak derecedeki oranının, uykusuz sürücülerin dikkatsiz ya da riskli davranışlarda bulunmasından kaynaklandığı ortaya konmuştur.

Ayrıca uykusuz kalan vücut fonksiyonları, gereken işlevlerini yeteri kadar yerine getiremediği için cildin erken yaşlanmasına, vücutta kırışıklıklar oluşmasına da sebep olur.

Uzun süreli uykusuzlukta ise, beynin ciddi derecede kalıcı hasar görebileceği ve alzheimer gibi rahatsızlıkların, erken yaşlarda belirtilerinin ortaya çıkabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Sağlıklı Uyku Nasıl Olur?

Sağlıklı, genç, erişkin bir birey; bir gün dediğimiz 24 saatlik zaman diliminin ortalama 6 ile 8 saatini uykuda geçirir. Uykuda geçen bu sürenin daha verimli ve kaliteli olabilmesi için: Uykunun, biyolojik uyku saati dediğimiz günün gece saatlerinde gerçekleşmesi gerekir.

Bu uyku düzenini sağlayabilmek adına, yapılabilecek etkili adımlar vardır. Bu adımlar: Uyarıcı madde içeren besinlerden uzak durmak (kola kahve çikolata vb.).

Yetişkin bir bireyseniz gün içerisinde kısa süreli de olsa şekerleme yapmamak, yatağa sadece uyumak için gitmek, yatakta tv izlemek, müzik dinlemek gibi eylemlerden uzak durmak, uyku saatlerini belirli bir plan dahilinde gerçekleştirmek gibi adımlar izlenebilir.

Son olarak ise uykuya dalmada, bireyler sorun yaşıyor ise yatağa geçtikten sonra, derin nefes egzersizleri yaparak uykuya dalma süreci kısaltılabilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir