Beslenme

Uykunuzu Açacak ve Enerji Verecek Bitki Çayları

Uykunuzu Açacak ve Enerji Verecek Bitki Çayları

Enerjinizi Arttıracak Çaylar

Hepimiz kendimizi hayatın stresli ve monoton akışına kaptırmış durumdayız. Bu monotonluk içerisinde de kendimize zamana ayırmıyor ve kendimizi çok yoruyoruz. Bu yorgunluğun üstüne uykusuzluk problemi de eklenince performansımız iyice düşüyor.

Böyle anlarda neredeyse hepimiz bize enerji vermesi ve uykumuzu açması için kahve içiyoruz. Kahve içerisindeki maddeler ile bizim uykumuzu kaçırıp bizi biraz daha dinç bir hale getirebilir ancak kahvenin içerisinde bulunan maddeler uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapıyor. Bunun dışında kahve tüketen bireylerde stres artması ve vücudundaki su miktarında önemli ölçüde bir düşüş görülmektedir.

Bitki Çayları

Gün içerisinde enerjiye ihtiyacımız olduğu anlarda tüketebileceğimiz içeceklerin başında bitki çayları gelmektedir. Bitki çayları canlanmak, odaklanmayı arttırmak, vücuttaki yorgunluğu azaltmak için tüketilebilirler. Çoğunlukla hasta olduğumuz zaman kullandığımız bitki çayları antioksidan etkileri ile ve sindirim sorunlarını çözmesi ile bize rahatlık verir.

Bu özelliklerinin yanında bazı bitki çaylarının enerji verme gibi bir özelliği de vardır. Ancak kahvede kafein bulunması gibi bu bitki çaylarının da bazılarında kafein bulunur. Hamile olan veya bebeği yeni doğmuş bayanların bu içecekleri tüketmeleri tavsiye edilmez.

Zencefil

Pek çoğumuzun hasta olduğu zaman ilk başvurduğu sağlıklı bitkilerden birisi olan zencefil pek çok derde devadır. Öksürüğü olan bireylerde, mide bulantısı, sindirim sorunları ve daha pek çok hastalığı bulunan bireylerin çok iyi etki göstererek hastalıklarının geçmesini ve iyileşmelerini sağlayan zencefil çayı bitkisel çaylar arasında en güçlü olanlardan birisidir.

Genellikle tropikal bölgelerde yetişen zencefil ülkemizde yetişmemektedir. Uzun süre saklanabilen bir bitki olan zencefil buzdolabında 3-4 hafta boyunca ilk günkü tazeliği ile korunabilir. Zencefil çayı halk arasında öksürüğe iyi gelen bir içecek olarak bilinir ancak bunun yanında enerji de verir.

Zencefil çayı içen kişiler de rahatlama ve canlanma görülür. Bu da zencefil çayının mucizevi etkileri ve enerji vermesinden dolayıdır. Siz de gün içerisinde bunaldıysanız ve yorulduysanız zencefil çayı içerek enerji depolayabilirsiniz.

Nasıl Hazırlanır?

Bal ile hazırlanan zencefil çayı en bilinen çaylardandır. Bu çayın hazırlanışı ise şu şekildedir:

  • 1 diş zencefil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 su bardağı su.
  • Bu 3’ünü çaydanlıkta 10 dakika boyunca kaynatın. Çayınız hazırdır.

Zencefilin Yan Etkileri

Her besin ve ilaç tavsiye edildiği miktarda tüketilmelidir. Fazla tüketildiği zaman vücutta bazı yan etkilere sebep olabilirler. Zencefilin henüz bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır ancak tüketilirken 1 diş sarımsak büyüklüğünde zencefil tüketmeniz önerilir. Bu da yaklaşık olarak 5-6 gramdır. Bunun yanında kan şekerini düzenleyen bir bitki olduğu için kilo verdirdiği de görülmüştür.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.