İlaçlar

Uterjin Muadili ve Kullanım Talimatı

Uterjin Muadili ve Kullanım Talimatı

Uterjin kas içine uygulanan renksiz bir çözeltidir ve rahim kasılmasını sağlayan bir ilaç grubuna (pro stagl andinler/oksitosikler) dahildir.

Uterjin 1 ml’Iik amber rengi cam ampul içerisinde ambalajlanmıştır. Her kutu 3 ve 100 ampul içermektedir.

Uterjin rahmin kasılma yetersizliğine ve gebelikten önceki durumuna dönmesine bağlı düşük, sezaryen ameliyat veya doğum sonrası rahim kanamasının önlenme ve tedavisinde, bebeğin eşinin gelişinden ve ön-omuzun çıkısından sonra, doğumun ikinci basamağında, tamamlanmamış düşükte, rahim içeriğinin dışa atılımım çabuklaştırmakta, löşinin (doğumdan sonra rahimden gelen akıntı) gelmemesi durumunda kullanılır.

Uterjin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Uterjin’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa Uterjin’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Nefes darlığı
 • Göğüste ağrı
 • Baş ağrısı
 • Çarpıntı
 • Kusma
 • Damar çevresinde ağrı, kızarıklık, sislik (tromboflebit)
 • Bilinç bulanıklığı
 • Kasılma veya nöbet

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Uterjin’e karşı ciddi alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastahaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Baş ağrısı ve nöbet yüz kişiden birinde görülür. Baş ağrısı ve nöbet dışında ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek (onbin kişide birden az) görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Yüksek tansiyon
 • Düşük tansiyon
 • İdrarla kan gelmesi (hematüri)
 • Su zehirlenmesi
 • Soluk el ve ayak
 • Ayaklarda halsizlik
 • Normal dışı terleme
 • İshal
 • Burun tıkanıklığı

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Yüksek tansiyon yüz kişiden birinde görülür. Yüksek tansiyon dışında ciddi yan etkiler çok seyrek (onbin kişide birden az) görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 • Baş dönmesi
 • Kulaklarda çınlama
 • Kramp
 • Bulantı
 • Deride kasıntı
 • Deride döküntü
 • Dilde pas tadı

Bunlar Uterjin’in hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler yaygın olmayan (100 kişide bir ila 1000 kişide bir arası) yan etkilerdir.

Uterjin Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz hastalığınıza bağlı olarak ilacınızın dozunu belirleyecek ve size uygulayacaktır.

Uterjin kasınızın içine doktorunuz veya hemşireniz tarafından uygulanır.

Doktorunuz öneriyorsa çok özel durumlarda ve belli koşullarda, toplardamar içine uygulanabilir. Böyle bir uygulama sırasında yakın İzlem gereklidir.

Uterjin’in Uterjin üzerinde güvenliği ve etkililiği yeterince incelenmemiştir.

Uterjin’in yaşlılar üzerinde güvenliliği ve etkililiği için yeterli sayıda 65 yas ve üzeri hasta içeren klinik çalışmalar yoktur. Yaşlı hastalarda azalmış karaciğer, böbrek ve kalp fonksiyonları olabileceğinden tedaviye en düşük doz aralığından başlamak gerekir.

Böbrek ve karaciğer hastalıklarında Uterjin kullanılmamalıdır.

Eğer Uterjin’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konusunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Uterjin’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Uterjin Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir.

Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Uterjin Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Herhangi bir etki beklenmemektedir.

Uterjin kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Uterjin Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa,

Hamile iseniz,

Eğer metilergonovin maleat’a ya da Uterjin’in içerdiği yardımcı maddelere aşın duyarlılığınız varsa,

Proteaz inhibitörü, azol grubu mantar ilacı veya makroüd grubu antibiyotik kullanıyorsanız,

9 Gebelik zehirlenmesinde (preeklampsi, eklampsi diye tanımlanan, gebelikte görülebilen, idrarda protein atılması, yüksek tansiyon, ödem, nöbet durumlarında), lohusalık humması gibi bir enfeksiyonunuz varsa, doğumu oluşturmak için veya tehlikeli spontan (kendiliğinden) düşükte,

Uterjin kullanılmamalıdır.

Uterjin Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kalp damar hastalıklarınız varsa

Tıkayıcı bir damar hastalığınız varsa

Böbrek ve karaciğer hastalıklarınız varsa

Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Uterjin Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Uterjin hamilelik süresince kullanılmamalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Uterjin Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Uterjin emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Uterjin’in anne sütü salgısını azalttığı ve anne sütüne geçtiği bildirilmiştir. Emziren kadınların ilacı bir kaç gün kullanması ile emzirilen bebeklerde zehirlenmeye dair bazı bildirimler vardır. Su belirtilerden biri veya birkaçı gözlemlenmiş ve ilacın kesilmesi İle yok olmuştur; kan basıncı yükselmesi, bradikardi (yavaş nabız) veya taşikardi (hızlı nabız), kusma, ishal, huzursuzluk, kas krampları. Çocuğa yan etki olasılığı ve süt salgısının azalması nedeni ile Uterjin’in emzirme sırasında kullanımı önerilmez.

Uterjin Etken Maddesi Nedir?

Uterjin her 1 ml’sinde 23 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder. Sodyuma bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Uterjin her 1 ml’sinde 0.5 mg sodyum metabisülfit (E223) ihtiva eder. Nadir olarak şiddetli aşırı duyarlılık reaksiyonları ve bronkospazma neden olabilir.

Uterjin her 1 ml’sinde 0.5 mg metil paraben (E218) ihtiva eder. Alerjik reaksiyonlara (muhtemelen gecikmiş) ve olağanüstü olan bronkospazma sebebiyet verebilir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Uterjin Kullanılır mı?

Damarlarda daralmaya neden olan başka tür ilaçlar ve bölgesel uyuşma sağlayan ilaçlar (anestezikler) da Uterjin ile aynı tür maddeler içerebilir. Bu tür ilaçları kullanıyorsanız kullanacağınız Uterjin miktarı doktorunuz tarafından ayarlanacaktır.

Araç ve makina kullanımı

Araç ve makine kullanma üzerine herhangi bir olumsuz etkisi bildirilmemiştir. Ancak sersemlik haline ve nöbetlere yol açma ihtimali nedeniyle Uterjin kullanımı sırasında araç ve makine kullanılması önerilmez.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.