Hastalıklar

Üremi Hastalığı Nasıl Başlar ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Üremi Hastalığı Nedir ?

Boşaltım sistemine bağlı olarak  böbreklerde gelişen üremi hastalığı günümüzde bir çok bireyin şikayetleri arasında yer almaktadır. Altında bir çok nedeni barındırmakta olan üremi hastalığı tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen üremi hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Üremi Nedir?

Boşaltım sistemine bağlı olarak böbreklerde meydana gelen tahribat ile beraberinde bir çok hastalık meydana gelmektedir.

Böbreklere bağlı olarak gelişen ve böbreklerin istenilen işlevde çalışmaması ile meydana gelen üremi, böbrek fonksiyonlarında meydana gelen bozukluklar sonucunda ortaya çıkan sıvı elektrolit ve hormonel bozukluklar olarak açıklanmaktadır. Özellikle böbrek hastalarında görülmekte olan üremi problemi bir çok hastalığa bağlı olarak aniden ortaya çıkabilmektedir.

Üremi Belirtileri Nelerdir?

Üremi hastalığının meydana gelmesinde en etken durum böbrek fonksiyonlarının yerli ve zamanında istenilen işleve sahip olmaması ile ortaya çıkmaktadır. Böbrek hastalıklarına bağlı olarak gelişen üremi hastalığı bir çok hastalığı da altında barındırmaktadır. Risk altında bulunan bu hastalarda daha sık görülmesi ile beraberinde vücut fonksiyonlarının bozulması ile aniden de canlanabilmektedir. Üremi hastalığının insan üzerinde yaratmış olduğu etki ile bazı belirtileri de ortaya çıkartmaktadır. Hastalığın başlangıç evresinde meydana gelen belirtiler arasında;

  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Vücutta meydana gelen halsizlik hissi
  • Ani kilo kayıpları
  • İştahsızlık
  • İdrar sıklığı
  • İdrar yapmada zorlanma
  • Kaslarda ve eklemlerde meydana gelen kramplar
  • Vücut içerisinde şişkinliklere bağlı ödem oluşumları
  • Beyin yorgunluğuna bağlı olarak unutkanlık

Üremi Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Üremi hastalığının oluşumunda bir çok farklı etken olabilmektedir. Genellikle böbrek fonksiyonlarının %10 seyirlerinde işlev gösterdiği bireylerde yaygın olarak görülmektedir. Uzmanların yapmış olduğu böbrek araştırmaları ve vücut fonksiyonlarında meydana gelen tahribata karşı üremi hastalığının oluşumu bulgusuna rastlanmaktadır.

Ancak üremi hastalığının aniden belirme ve insan sağlığını tehlikeye sokmasından dolayı ciddi sorunları içerisinde barındırmaktadır. Üreminin meydana gelmesinin nedenleri olarak şeker hastalığı, kanser, damar tıkanıklıkları, glomerülonefritler, tansiyon, hipertansiyon, akut böbrek yetmezliği, romatizma hastalıkları ve enfeksiyon oluşumlarına bağlı olduğu sıklıkla hastalarda beliren üremi hastalığı nedenleri olarak görülmektedir.

Üremi Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın oluşumu ile beraberinde vücut içerisinde ve vücut dışarısında meydana getirdiği üremi belirtilerini yukarıda sizler ile paylaştık. Bu gibi belirtilere sahip ve risk altında bulunan böbrek problemi çekmekte olan bireylerin doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir.

İlerlemesi durumunda vücut fonksiyonlarının dengesini alt üst etmekte olan üremi böbrek hastalıklarını da ciddi problemlere taşımaktadır. Üremi hastalığının teşhis edilmesinde kan tahlili, idrar tahlili, biyokimya araştırmaları, ultrasonografi (USG), sintigrafi, tomografi yöntemleri ile hastalığın teşhisi konulmaktadır. Bazı hastalarda börek yetmezliğine bağlı olarak böbrek biyopsisi de yapılabilmektedir.

Üremi Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üremi hastalığının tedavisinde öncelik olarak teşhiste gerçekleşen seyir oldukça önemlidir. Hastalığın neden oluştuğu, altında yatan hastalıkların olup olmadığı, belirtiler ve vücut fonksiyonunda ki etkileşimler gibi durumlar göz önüne alınarak hastalığın tedavisine başlanmaktadır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilmekte olan üremi tedavisinde öncelik olarak ilaç tedavisi en sık kullanılan yöntemdir.

Nefroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen tedavi seyrinde bazı hastalara diyaliz tedavisi de uygulanmaktadır. Diyaliz tedavisinin sıklıkla kullanılmakta olduğu üremi hastalığında hemodiyaliz ve periton diyaliz şeklinde yapılabilmektedir. Bu bulgulara sahip bireylerin üremi kontrolleri için doktora başvurmaları ve geciktirmemeleri gerekmektedir. Çünkü erken teşhis hayat kurtarır.