Hastalıklar

Mide Ülseri Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Mide Ülseri Nasıl Oluşur ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Ülser Canınızı Sıkmasın !

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ülser günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Ülser  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen Ülser nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Ülser Nedir?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ülser hastalığı midede yada onikiparmak bağırsağında meydana gelen tahribatlar sonucu oluşmaktadır. Mide asidinin ve pepsis sıvısının doku kayıplarına yol açarak ülser hastalığını meydana getirdiği görülmektedir.

Bağırsaklarda ve midede oluşumlarını meydana getiren ülser, iltihaplı enflamasyonlara dönüşmektedir. Hastalık genel olarak kadınlara nazaran erkeklerde %75 oranlar daha fazla görülmektedir.

Özellikle 28 ile 55 yaş aralığındaki erkekler risk faktörü altındandır. İki çeşit olarak görülmekte olan ülser midede oluşum göstermesiyle gastrik ülser, oniki parmak bağırsağın doğuşum göstermesiyle duoedenum ülser olarakbilinmektedir. Ülserin boyutları hastalığın ilerleyişine göre 3 milimetreden 5 santimetreye kadar büyüklük göstermektedir.

Ülser Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ülser oluşumunda vücut fonksiyonlarının tahribatı uğraması ve sindirim sisteminin zayıflamasına bağlı olarak vücutta birçok hastalık belirtisi meydana gelmektedir.Ülser hastalığının meydana getirdiği en yaygın belirtiler arasında yer alan;

  • Mide yanması
  • Mide ekşimesi
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Hazımsızlık ve gaz oluşumu
  • Halsizlik yorgunluk ve uyku hali
  • Mide bulantısı ve kusma isteği
  • Geğirme isteği
  • Mide ve sırt bölgesinde ağrı oluşumu

Ülser Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sindirim sistemine bağlı olarak gelişen ve midede doku kaybına neden olan ülser oluşumları birçok farklı sebebe bağlı olarak gelebilmektedir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar neticesinde ülserin mide yaralarına yol açması ve ilerlemesinin başlıca sebepleri stres, üzüntü, sıkıntı ve depresyon halleri olarak açıklanmaktadır.

Bununla beraber ülser oluşumunu destekleyen helikobacter pylori bakterisi, düzenli ilaç kullanımları, alkol tüketimi, sigara ve tütün tüketimi, ağrı kesici ilaçlar, asitli içecek tüketimi, radyasyon tedavisi, katı gıda tüketimleri ve beslenme bozuklukları olarak gösterilmektedir.

Hastalığın belirtileri ile bireylerin en yakın dahiliye doktoruna başvurmaları gerekmektedir. Hastalığın erken teşhisi ile iyileşmesi daha basit görünmektedir. Tedavi edilmeyen ve kontrol altında tutulmayan ülser oluşumları beraberinde mide kanseri hastalığına davetiye çıkartmaktadır.

Ülser Nasıl Teşhis Edilir?

Ülser hastalığı tedavi edilmesiyle kontrol altına alınabilen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ülser belirtilerini taşıyan bireylerin en kısa zamanda doktor muayenesine girmeleri oldukça önemlidir.İlerlemesi durumunda farklı hastalıklara vücudun sindirim sistemine ciddi ölçüde zarar vermektedir.

Genel anlamda uzmanların öngördüğü teşhis durumu endoskopi ile beraberinde kan ve idrar tahlili olmaktadır. Doku örneklerinin de alınması ile duedenum grafisi ülser teşhisinin konulmasında en etkili yolu olarak bilinmektedir.

İlerlemesi durumunda meydana gelen ülser hastalığı mide kanser oluşumlarına sebebiyet vererek ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Buna bağlı olarak endoskopi ile beraberinde yapılacak olan parça örnekleri patolojik bulgular gerektirebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi ülser hastalığında da erken teşhis birçok hastalığın önüne geçecektir.

Ülser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ülser hastalığının teşhis edilmesinin ardından hastalığın ilerlemesi ve engellenmesi amacıyla tedavi zorunlu olmaktadır. Uzmanların ülser hastalığı için izlemekte olduğu tedavide iyileştirici ve engelleyici içeriklere sahip komplikasyonları öngörmektedir. Erken teşhis konulan hastalarda iyileşme oranı yüksek olarak görülmektedir.

Genel anlamda tedavisi uygulanmakta olan ülser hastalığı nadir de olsa operasyonlar getirebilmektedir. Gastroözofajial reflü tedavisinde uygulanan ilaçlar gibi ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar mide asidini azaltarak doku kayıplarını önlemektir. Antibiyotik kullanımları ile desteklenmekte olan ülser tedavisi helikobakter pylori hastalıklarının önüne geçmektedir.

Doktorların ülser tedavisinde kullanmakta oldukları bir diğer metot ise diyet yapımıdır. Özellikle baharatlı, ekşi, yağlı ve asitli gıdaların tüketimini azaltarak mideyi rahatlatıcı doğal ve sulu gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Ayrıca ülser hastalığının iyileşmesine ve daha fazla tetiklenmesine neden olan alkol ve sigara tüketimine sahip bireylerin bu konuda oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre ameliyat nadir görülse de ilaçla iyileşmeyen ve kanamalı ülser hastalıklarında cerrahi operasyon gerekmektedir.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.