Trombosit Yüksekliği Nedir? Trombosit Değeri Kaç Olmalı?
Trombosit Nedir?

Trombosit adı verilen renksiz kan pulcukları vücutta kanın pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Kan dolaşımındaki ömrü 9-10 gün olan trombositlerin aktivasyonu kollajen ile temasta bulunduklarında başlar. Herhangi bir şekilde bir damarda hasar meydana geldiğinde açığa çıkan bağ dokudaki kollajen ile bu kan pulcukları etkileşime girer. Hasara uğrayan bölgede oluşan etkileşim sonucu kan pulcukları kümeler halinde toplanır.

Bu toplanma ile hasar bölgesine bir tıkama işlemi uygulanmış olur. Kan pulcuklarının taşıdığı aktif ve miyozin, kaslarda kasılma ve gevşeme hareketlerinden sorumludur. Bu kasılma ve gevşeme hareketlerinin yardımıyla kan pulcuklarının oluşturduğu kümeleşme kuvvetlenir. Ayrıca kan pulcukları ortamda bulunan fibrinojenin dışında da fibrinojen sallgılayarak ortama verir. Fibrinojeninin fibrine dönüşmesiyle birlikte trombosit vb. kan hücreleri için tutunulacak fibröz yapıda bir ağ oluşturulmuş olur.

İnsanlarda Trombosit Sayısı

Trombosit sayısı, sağlıklı bir insan vücudunda 250-500 x 10^9/L referans değerleri arasındadır. Bu değerlerin altında veya üzerinde sonuçlar alınması bazı rahatsızlıkların göstergesi olabilmekle birlikte dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

​​​​​​Düşük Trombosit Değerleri Belirtileri

Vücut uzuvlarında morarma görülmesi bu belirtilerden biridir. Bunun yanı sıra burun veya diş etlerinde tekrarlayan kanamalar görülebilir. Ayrıca küçük yaralanmalarda dahi kanamanın süresi uzun olur. Vücuda alınacak ufak darbelerde bile vücutta kızarıklık görülebilir. Dalakta meydana gelebilecek büyümeden kaynaklı olarak kan temizlenemez bu da karın ağrılarına sebep olur.

​​​​​​Düşük Trombosit Değerlerinin Nedenleri

​​​​​​Hemofili hastalığı bu nedenlerden biri olabilir. Çünkü hemofili hastalığı trombositlerin hasarına sebep olur. İkinci bir neden ise vücuttaki zararlı mikroorganizma varlığıdır. Üçüncü olarak doğum yapan kadınlarda görülebilen yoğun kanamalar nedeniyle trombosit düşüklüğü görülebilir.

​​​​​​​Düşük Trombosit Değerlerinin Sebep Olabileceği Hastalıklar ​​​​​​

Trombosit değerinin belli bir değerin altına düşmesiyle birlikte vücutta iç kanama riski artar. Bununla birlikte ender rastlansa da beyin kanaması ile ölüme sebebiyet vermesi de mümkündür. Trombosit düşüklüğü yüksek tansiyona, kalpte ritim bozukluğuna ve felce yol açabilir.

​​​​Trombosit Değerinin Dengede Tutulması ​​​​​​

Uzman kişilerce yapılan hemogram testlerinde trombosit değeri insan sağlığı için tehdit oluşturmayacak seviye ise hekimler hastalarını doğal tedaviye yönlendirir. Eğer tehdit oluşturacak düzeyde ise bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için zaman kaybetmeden ilaç uygulamasına başlanır.

Trombosit değerinin dengede tutulması için C vitamini tüketimi ile bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Ayrıca B12 ve A vitamini içeriği yüksek gıdaların tüketimi de önemlidir. İnsanların günlük ihtiyaç duyduğu su miktarını almaları bu anlamda da önemli olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için yapılan spor faaliyetleri, trombosit miktarının dengede tutulması için de önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir