Tifüs (Lekeli Humma) Nedir ? Deride Dökülme Nedenleri
Tifüs (Lekeli Humma) Nedir ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen tifüs hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Tifüs hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan tifüs hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Tifüs Nedir?

Tifüs, genellikle yaygın bölgelerde görülen ve haşere ısırıklarından meydana gelen bir hastalık türüdür. Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişim gösteren ve tedavi edilmemesi sonucunda bir çok hayati fonksiyona zarar vermekte olan tifüs bakteriye bağlı olarak gelişme gösteren hastalık türüdür.

Bulaşması ile hastalığa sebebiyet veren prowezekil ve rickettsie bakterileri hastalık oluşumuna sebep olmaktadır. Eneksiyonel bir hastalık olan tifüs genellikle pire, bit ve akarlar tarafından insanlara bulaşmaktadır. En yaygın görüldüğü bölgeler Afrika, Güney Amerika ve Asya bölgeleri olarak belirtilmektedir.

Tifüs Belirtileri Nelerdir?

Bakteri yolu ile insanlara bulaşan tifüs hastalığı bireyler üzerinden birbirinden farklı etkiler gösterebilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde tifüs hastalığına maruz kalmış bireylerde görülen en belirgin hastalık belirtileri arasında;

 • Deride dökülmeler
 • El, ayak ve yüzde koyu lekeler
 • Kuru öksürük
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yüksek ateş

Tifüs Nedenleri Nelerdir?

Hastalık oluşumunun en belirgin nedeni haşereler olarak gösterilmektedir. Hastalık bakterilerin meydana getirdiği enfeksiyonel bir rahatsızlanma oluşturmaktadır.

İnsana aktarımında böcek tarafından derinin ısırılması ve bakterilerin kan emilimi ile kan dolaşımına girişinin saplanması neden olmaktadır.

Virüsün ve bakterilerin kan içerisinde çoğalması ile endolet hücreleri parçalayarak tüm vücuda kolaylıkla yayılım sağlamaktadır.

Tifüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık teşhisi belirlenmiş yada bir böcek tarafından ısırılmasının ardından deri dökülmesi, eller ve ayaklarda hatta yüz bölgesinde lekeli renk değişimleri, sır, baş, boyun, eklem ve karın ağrıları ile beraberinde yüksek ateş, kusma ve ishal sorunu yaşamakta olan bireyler için oldukça ciddi bir durum söz konusu olmaktadır.

Tüm bunların beraberinde hastalığın kesin tanısı ve tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için kan testi ile beraberinde deri biyopsisi uygulanmaktadır. Beraberinde antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon durumlarını yok etme işlemi başlatılmaktadır.

Bireyler tedavi işlemlerinin başlatılmasından kısa bir süre sonra kendini iyi hissetmeye başlamaktadır. Beraberinde sıvı tüketimi ve yüksek vitaminli gıda tüketimleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda temizlik kurallarına da oldukça önem verilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir