Thincal Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
Obezite tedavisinde kullanılan yeni bir ilaçtır. THİNCAL etkin maddesi Orlistat’dır.

Mavi kapsüller içerisinde beyaz pellet halinde olan 120 mg Orlistat etkin maddesini içerir. 42 ve 84 kapsül içeren blister ambalajlarda piyasaya sunulmuştur.

Kuvvetli, spesifik, mide-bağırsak kanalından lipaz üzerinde geri dönüşlü ve uzun etkili bir engelleyicidir. Orlistat besinlerle alınan yağların bağırsaktan emilimini %30 oranında engeller. THİNCAL aşırı kilolu hastaların tedavisinde düşük kalorili hafif bir diyet ile birlikte kullanılır, tedaviye 4 haftalık sürede diyet ile tek başına en az 2.5 kg verilirse başlanmalıdır.

Olası Yan Etkiler Nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi THINCAL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

THİNCAL kullanırken kendinizi kötü hissederseniz hemen doktorunuza ya da eczacınıza bildiriniz.

THİNCAL kullanımına bağlı yan etkiler, ilacın sindirim sistemindeki lokal etkilerinden kaynaklanır. Bu yan etkiler, genellikle hafiftir, tedavinin başında ve özellikle yüksek oranda yağ içeren besinlerin alınmasından sonra oluşur. Bu etkiler, tedaviye devam ederseniz ve size önerilen beslenme programını takip ederseniz yok olur.

Çok Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Baş ağrısı, karın ağrısı/rahatsızlık hissi, bağırsakların acilen ya da sık sık boşaltılmak istenmesi, gazlı çıkarma, yağlı boşaltma, yağlı dışkı, sıvı dışkı, kan şekeri düzeyinde azalma (tip II diyabetli bazı hastalarda görülmüştür).

Yaygın Görülen Yan Etkiler

 • Rektal ağrı/rahatsızlık hissi, yumuşak dışkı, inkontinans (dışkı), karında şişkinlik (tip II diyabetli bazı hastalarda görülmüştür), diş/dişeti hastalıkları, menstrüel düzensizlik, yorgunluk.
 • Alerjik reaksiyonlar. Ana belirtiler, kaşıntı, kızarıklık, döküntü (çevresi renksiz ya da kırmızımsı renkte olan kaşıntılı cilt lekeleri), soluk almada zorlanma, bulantı, kusma ve kendini kötü hissetme. Makattan kan gelmesi. Kan testlerinde bazı karaciğer enzimlerinde artış bulunabilir, divertikülit denilen bir barsak iltihabı, safra taşı, hepatit (karaciğerde yangı), pankreatit (pankreasta yangı), deride kabarcıklar (kabarcıkların çatlaması dahil), kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla birlikte pıhtılaşma üzerine etkiler.

THINCAL Nasıl Kullanılır ?

Olağan doz her öğünde bir kapsül olmak üzere günde 3 kez 120 mg’lık bir kapsüldür. THİNCAL öğünlerden hemen önce, öğün ile birlikte veya unutulduğu taktirde öğünden sonraki bir saat içinde alınmalıdır. Önerilen doz üzerinde THİNCAL kullanımı ilacın etkisini arttırmaz.

THİNCAL, ağızdan uygulanır. Su ile birlikte yutulmalıdır.

Çocuklarda Kullanımı

THİNCAL’in etkinliği ve güvenliği çocuklarda ve 18 yaşından küçük gençlerde incelenmemiştir.

Yaşlılarda Kullanımı

THİNCAL’in etkisi yaşlı hastalarda incelenmemiştir.

Özel Kullanım Durumları

THİNCAL’in etkisi böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan hastalarda incelenmemiştir.

 • Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.
 • İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.
 • Optimal etki görülmesi için öğün aralarında bisküvi, çikolata gibi yiyecekleri yemekten kaçınınız.
 • Doktorunuz THİNCAL ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz. Kilo kaybı, normal olarak 2 hafta içinde başlar ve THİNCAL tedavisi ile 6-12 ay devam eder. THİNCAL, düşülen kiloda kalmaya ve kilonun geri alınmasını önlemeye yardım eder.

Eğer THİNCAL’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
THINCAL

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

THİNCAL’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

THINCAL Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

THİNCAL kullanımını unuttuysanız öğünden sonraki 1 saat içinde alabilirsiniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Unutulan öğünü atlayarak normal düzende ilaç almaya devam ediniz.

THINCAL Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

 • Eğer kronik malabsorbsiyon sendromu, kolestaz gibi mide bağırsak sistemi hastalığınız varsa
 • Eğer 18 yaşından küçük iseniz
 • Eğer hamile iseniz
 • Eğer emziriyorsanız
 • Eğer orlistata veya THİNCAL bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlığınız varsa

THINCAL Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Diğer şartlar (yüksek kolesterol veya diabet) için alınan ilaçların dozu kilo kaybını etkileyebilir. Bu nedenle doktora danışmalıdır. Kilo kaybı diğer ilaçların dozunun ayarlanmasını gerektirebilir. THİNCAL’den maksimum faydalanabilmek için doktorun tavsiye edeceği beslenme programına uyulmalıdır. Başka bir beslenme programı ile yağ ve kalorinin fazla alınması ilacın kilo verdirme etkisini azaltabilir. Bu ilaç bağırsak alışkanlığınızda yağlı lekelenme gibi zararsız değişikliklere sebep olabilir. THİNCAL yağlı bir beslenme ile birlikte kullanılırsa gastrointestinal şikayetlerin görülme ihtimali artar. Bu nedenle günlük yağ alımı üç ana öğüne dağıtılmalıdır.

THİNCAL, bazı yağda çözünen vitaminlerin ve beta-karotenin emilimini azalttır. Bu nedenle yeterli beslenmeyi sağlamak için yağda çözünen vitaminleri içeren multivitamin desteği sağlanmalıdır. Multivitamin desteği, THİNCAL’den en az 2 saat önce ya da sonra alınmalıdır.

THİNCAL tedavisi bazı hastalarda böbrek taşı miktarında artışa neden olabilir. Böbrek taşı olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.

Diyabetik hastalarda THİNCAL ile sağlanan kilo kaybı, metabolik kontrolde de düzelmeye eşlik eder; bu durum kan şekerini düşüren ilaçların (örn. sülfonilüreler, metformin) ya da insülin dozunun azaltılmasını gerektirebilir.

Ciddi diyare durumu oral kontraseptiflerin etkisiz olmasına neden olabileceğinden ek bir kontraseptif metod kullanımı önerilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

THINCAL İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Belirtilen ilaç ile birlikte tüketilmesi sakıncalı olan yiyecek ve içecekler nelerdir? Ne yemeli veya ne yememeliyiz?

Hasta düşük kalorili diyet uygulamalı, beslenme dengeli olmalı ve kalorisinin ortalama %30’unu yağlardan olmalıdır. Karbonhidrat, yağ ve protein alımı üç ana öğüne dağıtılmalıdır.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Orlistatın anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden THİNCAL emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
Araç ve makina kullanımı
Araç, alet ve makine kullanma üzerine olumsuz bir etkisi bilinmemektedir.

THINCAL Etken Maddesi Nedir?

THİNCAL her dozunda yaklaşık olarak 0.018 mmol (0.414 mg) sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastaları etkilemez.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Siklosporin,akarboz, oral antikoagülanlar, amiodaron ve yağda eriyen vitaminler (A,D,E ve K) ile birlikte kullanılmamalıdır.

Beta karoten ve E vitamini gibi besinsel öğelerin emilimini azaltır. Bu durum için önlem alınmalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir