Hastalıklar

Tetanos Nasıl Bulaşır ? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Tetanos Nasıl Bulaşır ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen tetanos günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Tetanos hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan tetanos hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Tetanos Nedir?

Tetanos eski zamanlarda amansız olarak adlandırılan hastalıklar arasında en yaygın dolaşım sistemi türü olarak bilinmektedir. Clostridium tetani olarak adlandırılan tetani bakterisinin neden olduğu dolaşım sistemi hastalığıdır.

Tetanos, tetani bakterileri ile kaslarda sertlik ve beyin sistemini etkiyelen toksin üretimi sağlamaktadır. Sinir sistemleri ve sindirim sistemlerinde de üretilen bu toksin ciddi kas spazmlarına sebebiyt vermektedir.

Hastalık tedavi edilmemesi durumunda ölüm ile sonuçlanmaktadır. Özellikle 3. Dünya ülkeleri arasında görülen ve ölüme sebep olan en yaygın hastalık türleri arasında baş göstermektedir.

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos hastalığı belirtisi ortalama olarak 2 haftalık süre içerisinde bireyde farklılıklar ile kendini göstermektedir. Bu durum virüsün şiddetine yada yapısına göre 1 aya yakın süre içerisinde de kendini gösterebilmektedir.

Hastalık belirtilerinin geç ortaya çıkması tetanos riskinin ciddi boyutlara ulaştığının göstergesi olabilmektedir. Bulaşıcı biz hastalık özelliğine sahip olmayan tetanos insandan insana geçmemektedir.

Kas bölgelerinde sertlik ve kasılmalar ile kendini göstermekte olan hastalık çene kontrolü ve sırt, boyun, karın  bölgelerinde de görülebilmektedir. Tetanos hastalığı belirtileri arasında;

 • Yüksek tansiyon
 • Baş ağrısı
 • Çene tutulması
 • Ateş
 • Terleme
 • Titreme
 • İdrar kaçırma
 • Kalp ritim bozuklukları
 • Salya akıtma
 • Yutkunma sorunu
 • Boyun bölgesinde kasılmalar
 • Kas ağrıları

Tetanos Nedenleri Nelerdir?

Tetanos hastalığının oluşumuna neden olan bakteri türünün protein yapısını zehirlemesi ile meydana gelmektedir. Tetanospazmin adı verilmekte olan bu zehir sinir lifleri aracılığı ile merkezi sinir sistemine ulaşarak tahribata neden olmaktadır.

Genellikle kırsal kesimlerde görülmekte olan hastalık ev doğumlarında, bebeğin göbek kordonunun jilet ile kesilmesine bağlı olarak meydana gelmektedir.

Aynı zamanda yanıklar, yaralar, çivi ve diken batması sonucu meydana gelmektedir. Temizliğin oldukça önemli olduğu bu hastalık pis durumlara bağlı olarak hijyensiz ortamlarda meydana gelmektedir.

Tetanos Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tetanos teşhisi konulmuş olan bireylerin doktor kontörlü eşliğinde zaman kaybetmeden tedavi altına alınması gerekmektedir. Öncelik olarak tedavi işleminde bireye tetanos antiserumu ile müdahale edilmektedir.

Beraberinde kasların gevşemesi için farklı ilaç takviyeleri de uygulanabilmektedir. Hastalığın ileri seviyelerde olması durumunda trakeotomi ameliyatı ile cerrahi operasyon uygulanmaktadır.