Tetanos Aşısının Zararları ve Yapılmaması Gereken Durumlar
Tetanos Aşısı

Tetanos, C tetani olaak adlandırılan Clostridium tetani bakterilerinin meydana getirmekte olduğu riskli bir hastalıktır. Vücuda kolaylıkla girmekte olan bu bakteri türü hızla ilerleme kat ederek tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir. Hemen her yaş gurubunu risk altında tutan tetanos bebek, çocuk, genç ve yetişkin her bireyde görülebilmektedir. Hastalıktan korunma yolları arasında en sık kullanılan yöntem tetanos aşısı olmaktadır.

Tetanos Aşısı

Tetanos aşısı hastalık risk faktörlerinde korunmanın en ciddi yöntemi olarak gösterilmektedir. Aşının toksoid adı verilen inaktive toksin özelliği taşımaktadır. Aşının tam etki sağlaması için çocukluk döneminde 5 kez yapılmasıgerekmektedir.

Aynı zamanda gebelik döneminde ki annelerin 20. Haftası itibari ile 2 doz uygun ayarda tetanos aşısı vurdurmaları gerekmektedir. 15 ila 50 yaş grubu aralığında ki kadınların  doz tamamlayacak şekilde aşı vurdurmaları önemlidir.

Bağışıklık kazanma özelliği olmayan tetanos hastalığı tetanosa karşı bağışık hale gelinmesi için en az 3 doz aşılama gerçekleştirilmelidir. Aşı üzerinden 10 yıl geçmesi risk faktörünü arttırmaktadır.

Tetanos Aşısının Kesinlikle Yapılması Gereken Durumlar

Tetanos aşısı halk arasında kızaklı humma adı ile bilinmektedir. Genel anlamda her bireyde uygulana bilen tetanos aşısı oldukça önemli bir aşılama tekniğidir. Tetanosa karşı bir önlem olduğu gibi vücut sistemini de bakterilere karşı koruma altına almakta görevlidir. Tetanos aşısının kesinlikle yapılması gereken durumlar arasında;

  • Tetanos şüphesi taşımakta olan bireylerin 1 gün içerisinde aşılanması gerekmektedir.
  • Sağlıklı olan her bireyin 10 sene içerisinde aşıyı yaptırması ve tekrarlaması gerekmektedir.
  • Bağışıklık sistemi düşük bireylerde bağışıklık kazanılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Tetanos aşısı gebelik döneminde ki kadınların bebeklerde meydana gelen yeni doğan tetanosu riskini ortadan kaldırmak amacı ile uygulanmaktadır.

Tetanos Aşısının Yapılmaması Gereken Durumlar

Tetanos aşısı bazı durumlara bağlı olarak bireye uygulanması doğru bulunmamaktadır. Aşının yapılmaması gereken durumlar arasında yer alan alerjik reaksiyonlara sahip bireylerde ciddi yan etiler meydana getirmesine karşılık aşılama sağlanmamalıdır.

Aynı zamanda ilk dozun alınması ile çocuklarda meydana gelen koma haline karşılık aşılama devam etmemelidir. Aşılamanın ardından ateşlenmenin 40 derecelerin üzerine çıkması durumunda ikinci doz alınmamalıdır.

Ateşli hastalıklar geçirmiş olan çocuklarda aşılama sağlıklı zamanda uygulanmalıdır. Aşılama 6 yaş ve üzeri bireylerde dT olarak uygulanmalıdır.

Tetanos Aşısı Riskleri Nelerdir?

Tetanos aşısının uygulanmasının ardından aşının yapıldığı bölgede ağrı, sızlanma, şişkinlik, kızarıklık oluşabileceği gibi ateşlenme ve gece terlemelerine de sebep olabilmektedir. Şiddetli risk faktörüleri genel anlamda 4. faktörden sonra daha sık görülmekte olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Ancak bazı durumlarda çocuklara uygulanan aşıya bağlı ciddi şişmeler meydana gelsede kendiliğinde  birkaç gün içerisinde inmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir