Tarçın’ın Faydaları ve Başlıca Özellikleri
Mükemmel kokusu ve lezzeti ile yüzyıllardır mutfaklarda kullanılmakta olan tarçının anavatanı Güney Asya ve Orta Doğu olup, sert ve odunsu bir ağaç şeklindedir. Sıklıkla tatlılara lezzet vermesi ile bilinen tarçının insan sağlına etkileri oldukça fazladır.

Tarçının içerisinde barındırmakta olduğu B1 vitamini, C vitamini ve yüksek oranda potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve lif mineralleri ile oldukça zengindir. Böylelikle bir çok hastalıkta alternatif tıbbın en büyük ilaçları arasında yer almaktadır. Kullanımında toz ve sap halinde tüketimi gerçekleştirilmekte olan tarçın her derde deva ve şifa niteliği taşımaktadır.

Eski çağlarda krallar için en değerli hediyeler arasında yer aldığı bilinmektedir.

Tarçın ile sağlıklı bitkisel karışımlara göz atmak için aşağıdaki bağlantılara dokunarak makalelerimize gidebilirsiniz.

?Bal Limon Tarçın Karışımı (?incele)

Hafızayı Güçlendiren Bitki

Tarçının içerisinde bulunan birbirinden zengin vitamin ve mineraller sayesinde beyin hastalıklarının önüne geçtiği görülmektedir.

Unutkanlık ve baş ağrısına karşı oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan tarçın hafızayı güçlendirerek belleğin taze tutulmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle güne başlarken içilen tarçın çayı beynin zinde ve güçlü kalmasına yardımcı olmaktadır.

Çay olarak tüketiminin dışında tarçının kokusu da beynin zinde kalmasına destek vermektedir.

Kan Şekerine Bitkisel Çözüm

Diyabet hastalıklarına karşı engelleyici bir etki yaratmakta olan tarçın vücudun insülin ihtiyacını karşılayarak şeker dengesini korumaktadır. Düzenli kullanımlarda şeker hastalıklarının önüne geçmekte olduğu görülmektedir. İnsülin direncini arttırarak kan şekerini dengede tutmakta olan tarçın diyabet hastaları tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Tarçın kullanımında ve dozunda insülin hastalarının doktor kontrolünden geçmeleri ön görülmektedir.

Şeker hastalığına, yani diyabete iyi gelen bir diğer bitkisel tedavi olan Kudret Narı ile ilgili yazımızı okumayı unutmayın.

Mantar Oluşumunu Engeller

İçerisinde bulunan uçucu yağlar sayesinde enfeksiyonlara karşı engelleyici bir etki oluşturmakta olan tarçın mantar oluşumlarını engelleyerek maya enfeksiyonlarının önüne geçmektedir. Mantar hastalığı ile uğraşmakta olan bireylerin kullanımında tarçın yağı oldukça iyileştirici sonuçlar göstermektedir. Böylelikle tarçın doğal bit antibiyotik etkisine de sahiptir.

Mide Ağrılarına İyi Gelir

Gündelik hayatta sıklıkla meydana gelen karın ağrısı, mide yanması ve iştahsızlığa karşı oldukça güzel sonuçlar göstermekte olan tarçın, uyku öncesi çay olarak tüketilmesi ile vücutta meydana gelen sancıları bastırıcı özelliğe sahiptir. Sıklıkla karın ağrısı yaşayan bireylerin etkili sonuçlar almasına yardımcı olan tarçın mide asidini dengede tutarak mide yanmalarının nüne geçmektedir. Aynı zamanda midede meydana gelen enfeksiyon riskini azaltmaktadır.

Kansere Karşı İyi Bir Savaşçıdır

Amansız hastalıklara şifa etkisi yaratmakta olan tarçın, özellikle kanser rahatsızlıklarına karşı tümör oluşumu ve kötü huylu kanser hücrelerinin üremesine yavaşlatarak yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak görülen kan kanseri, mide kanseri, lenf kanseri ve kolon kanserine karşı baskın tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

İçerisinde bulunan minerali vitamin ve elementler sayesinde tarçın yağı bir çok kanser hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Tarçının kanser hastalıklarına karşı mucizevi etkisi bir çok deney ve klinik araştırmalar ile desteklenmektedir.

Ağız Sağlını Korur

Antibakteriyel özelliğe sahip tarçın diş çürümeleri, diş eti kanamaları ve nefes kokusuna karşı oldukça etkili çözümler oluşturmaktadır. Ağız içerisinde oluşan bakteri ve mikroplar karşı savaşçı özelliği ile diş plaklarını yok ederek diş minelerini güçlendirmektedir. Günümüzde bir çok alanda kullanıma sahip olan tarçın sakızlarda nefes açıcı özelliğe sahip olup, diş macunlarında ağız sağlığını koruyarak dişlerin güçlü ve parlak kalmasına yardımcı olmaktadır.

Ruhsal Hastalıkların Önüne Geçer

Stres ve sıkıntıya bağlı depresyon hatalıklarına karşı kullanılmakta olan tarçın sinir sistemlerinin gevşemesine yardımcı olarak vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.

Beyin yorgunluğunu da en aza indirerek vücutta detox etkisi yaratmakta olduğu bilimsel araştırmalar ile defalarca test edilmiş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Günlük kullanımlarda tarçın çayınızın içerisine ekleyeceğiniz bal ile vücudun yumuşamasına ve psikolojik travmaların hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Unutkanlığa Birebir

Tarçının saymakla bitmeyen faydaları arasında yer alan unutkanlık problemi yaşamakta olan bireylerde beynin zinde kalmasını ve belleğin rahatlamasına yardımcı olduğu görülmektedir.

Unutkanlığa bağlı olarak ileri düzeyde meydana gelen Alzheimer hastalıklarının önüne geçmekte olan tarçın tıp dünyasında şaşırtıcı sonuçlar meydana getirmektedir. Düzenli tarçın kullanımı Alzheimer hastalıklarının ilerlemesini yavaşlatarak, unutkanlık problemi yaşayan bireylere birebir gelmektedir.

Soğuk Algınlığa İyi Gelir

Mevsimsel rahatsızlıklara bağlı olarak meydana gelen soğuk algınlığı, grip, nezle ve bronşit hastalıklarında rahatlatıcı bir özelliğe sahip olan tarçın, vücut direncini arttırarak bakteri ve mikrop oluşumunu engellemektedir.

Doğal antibiyotik etkisi göstermekte olan tarçın, özellikle kış aylarında bal, adaçayı, ıhlamur, zencefil ve zerdeçal bitkilerinin içine katılarak hoş ve lezzetli bir tat oluşmasını sağlamaktadır.

Tarçının Diğer Faydaları

Tarçının içerisinde barındırmakta olduğu B1 vitamini, C vitamini ve yüksek oranda potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve lif mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Soğuk algınlığı, kanser hastalıkları ve ruhsal hastalıklar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olana tarçının diğer faydaları aşağıdaki gibidir.

 1. Cildi yenileyerek sivilce, akne ve iltihaplanmaları durdurur.
 2. Saç derisinde meydana gelen kepek ve dökülmelere karşı iyi gelir.
 3. Vücutta istenmeyen pıhtılaşmayı önler.
 4. Parkison hastalıklarını önler.
 5. Kusma ve bulantıyı engeller.
 6. Beyin fonksiyonlarını geliştirerek bilişsel süreyi genişletir.
 7. Hazmı kolaylaştırır.
 8. Doğal afrodizyak etkisi göstererek cinsel hastalıkları azaltır.
 9. Bağırsak parazitleri ve bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur.
 10. Vücut titremelerinin önüne geçerek damar tıkanıklıklarını engeller.
 11. Besinlerde kullanımında bakteri ve mikrop oluşumlarını engelleyerek yemeklerinizin uzun süre taze ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 12. Regl döneminden önce kullanılması durumunda stres ve ağrıları azaltır.
 13. Vücutta ki gaz oluşumunu engeller.
 14. Kan akışını hızlandırarak üşümeyi engellemektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir