Tansiyon Hastaları için COVID-19 Süreci Nasıl Geçiyor?
Yüksek tansiyon bilinen diğer adıyla hipertansiyon kan basıncının normalin üstünde olan bir hastalıktır. Çok yaygın görülür ve kalp damar hastalıkları açısından tehlikelidir. Kan basıncını etkileyen iki etken vardır. Bunlardan biri kalbin pompaladığı kanın miktarı bir diğeri ise damarlarda kan akımına karşı gelen dirençtir. Yani özetle tansiyon kalbin kasılmasıyla meydana gelen vücutta dolaşan kanın damar duvarlarına uyguladığı kuvvettir. Bununla beraber ideal tansiyon değerleri 12’ye 8 diye belirlenmiştir.

Tansiyon Riski Taşıyan Kişiler

Genellikle 40 yaş üstü bireyler veya fazla kilosu olanlar risk altındadır. Bunun yanı sıra yeterli fiziksel aktivite yapmayanlar, sigara kullananlar ve tuz tüketimi fazla olan kişiler tansiyon riski grubuna dahildirler. Hipertansiyondan korunmak için durgun hayat tarzından uzaklaşılması gerekmektedir. Yani bol fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme ve tuz tüketimini azaltmak önemlidir. Bilindiği gibi ruhsal bozukluklar da tansiyonu tetiklemektedir. Yoğun stres ve üzüntü gibi haller bireyi olumsuz etkilemektedir.

Tansiyon hakkında daha fazla bilgi almak için Wikipedia sayfasına göz atabilirsiniz. Hipertansiyon ile ilgili makalemizi incelemek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Tansiyon Hastaları Risk Altında Mı?

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde birçok hastalık corona virüsle birlikte daha ölümcül boyutlara ulaştı. Bunların arasında Türkiye’de de yaygın olan tansiyon hastaları da bu gruba dahil oldu.

Farklı ülkelerden verilere göre virüse yakalanıp hastanede yatışı istenen bireylerin %50’si tansiyon hastası olduğu saptanmıştır. Bu kişiler covid19’un belirtilerini şiddetli geçirmektedirler. Dolayısıyla tam olarak covid19 ve tansiyon hastaları arasında doğrudan bir bağ olmasa da bu virüs tansiyon hastası kişilerde ciddi semptomlar görülmektedir.

Corona Virüste Risk Altında Olanlar

 • İleri yaş
 • Kanser, kalp hastaları
 • Kronik böbrek hastaları
 • Hipertansiyon 
 • Obezite

Tansiyon Ölçe Cihazı

Tansiyon Hastalarında Corona virüs Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon hastaları bu hastalığı ağır geçirenlerin arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu hastalarda meydana gelen semptomlar:

 • Ateş ve titreme
 • Öksürük ve nefes alıp vermede zorlanmalar
 • Nefes darlığı, burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı ve boğaz ağrısı
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal
 • Burun tıkanıklığı ve akıntı

Bu bireylerde daha sık görülmektedir. Eğer bu kişilerin testi pozitif çıkarsa hasta kendini izole etmeli ve tedavisini aksatmamalı. Hastalığı hafif seyreden tansiyon hastası ise bol sıvı tüketimi ve istirahatine önem vermelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir