Tahin’in Başlıca Faydaları ve Özellikleri
Tahin Nedir ? Neye İyi Gelir ?

Anavatanı İran, Yunanistan ve Kuzey Afrika olan tahinin ülkemizde de sıklıkla üretilmektedir. Yağlı yapısı ile mutfaklarda sıklıkla kullanılmakta olan tahin susamın ana maddesinden üretilmektedir.

Yemeklerde lezzet verici etkiye sahip muazzam tadı ile birbirinden farklı yemeklerde kullanılmaktadır. Dünya mutfağında yaygın kullanıma sahip olan tahin özellikle kış aylarında kullanımı yaygın olup bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Taninin içerisinde bulunan B1, B2, B3, B6, B15 ve E vitaminleri ile beraberinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, bakır, selenyum, demir, çinko mineralleri ile oldukça zenginleştirilmiş bir besin kaynağıdır.

Ülkemizde sıklıkla pekmez ile karıştırılarak tüketilen tahin doğal bir enerji verici özelliğe sahiptir.

Soğuk Algınlığına İyi Bir Çözüm

Özellikle kış aylarında kullanımı oldukça yaygın olan tahin mevsimsel rahatsızlıkların önüne geçmektedir. Soğuk algınlığa bağlı olarak gelişen grip, bronşit ve nezle gibi hastalıklarda vücutta meydana gelen bakteri oluşumunu yok ederek mikropların hızla atılmasına yardımcı olmaktadır.

Pekmez ile tüketilmesi durumunda doğal antibiyotik etkisi göstermekte olan tahin vücuda enerji depolayarak karbonhidrat ve yağ yakılmasını hızlandırmaktadır.

Kemikleri Güçlendiren Besinlerden

Kemik hastalıklarına bağlı olarak gelişen kemik erimesi, kemik iltihaplanması ve kireçlenmelere karşı oldukça güzel sonuçlar göstermekte olan tahin düzenli kullanımlarda kemikleri koruyarak güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan tahin içerisinde barındırdığı kalsiyum, demir ve bakır enzimleri ile yaşa bağlı kemik ağrılarında oldukça onarıcı bir etki göstermektedir. Genç bireylerde sağlıklı kemik oluşumuna katkıda bulunarak kemik sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirimi Kolaylaştıran Yiyecek : Tahin

Hazımsızlık, kabızlık, ishal ve bağırsak hastalıklarına karşı oldukça etki olan tahin, bağırsak parazitlerinin oluşumunu engelleyerek bakteri ve mikropları yok etmektedir.

İçerisinde bulundurduğu yağlar sayesinde sindirim sistemini çalıştırarak bağırsaklarda meydana gelen gazların yok olmasına yardımcı olmaktadır. Yemeklere katıldığında mide hazmını kolaylaştırarak mide fonksiyonlarını dengede tutmaktadır.

Kalp Dostudur

Günümüzde sıklıkla meydana gelen kalp hastalıklarına karşı oldukça etkili çözümler göstermekte olan tahin kalp yollarına bağlı damarların tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Damar tıkanıklıklarını önleyerek damarın daralmasının önüne geçtiği bilinmektedir. Düzenli kullanımlarda kalp çarpıntıları, kalp ağrısı ve kalp krizi riskini azaltarak vücudun dengede kalmasını desteklemektedir. Böylelikle tahin kalp dostu olarak adlandırılmaktadır.

Kansere İyi Gelen Besin : Tahin

Amansız haslıkların başında gelmekte olan kansere karşı oldukça dirençli olan tahin vücudun kansere karşı tümör oluşumunu engelleyerek kötü huylu hücrelerin çoğalmasını ve üremesini yavaşlatmaktadır.

Bir çok araştırmalar neticesinde kanser hastalıklarının oluşumunda duvar etkisi üstlenmekte olduğu saptanmıştır. Yalnızca kanser hastalıklarının oluşumunda değil kanser tedavisi görmekte olan hastalar içinde şifa kaynağı olan tahin yeterli ve dengeli dozda hücre yenilenmesine yardımcı olarak sağlıklı hücre çoğalmasını desteklemektedir.

Zihin Açıklığı İçin Ne Yemeliyiz ?

Annelerimizin sınava, veya önemli bir görüşmeye giderken, zorla ağzımıza tıkıştırmaya çalıştığı bir kaşık tahin pekmez karışımı gerçek anlamda bir zihin açıcıdır.

Tahin aç karnına tüketilmesi ile gün başlangıçlarında zihnin rahatlamasına ve beyin yorgunluğunun yok olmasına yardımcı olmaktadır. Zihin açıcı özelliğe sahip olan tahin belleğin genişleyerek zihin yorgunluğunun önüne geçmektedir.

Aynı zamanda vücuda enerji vererek beden sağlığını da korumaktadır.

Gençleştirici Besinler

Antioksidan özelliğe sahip olan tahinin içerisinde bulunan B1, B2, B3, B6, B15 ve E vitaminler sayesinde ciltte meydana gelen sivilce, akne ve yaralarda oldukça iyileştirici bir etki göstermektedir.

Yapıcı ve onarıcı özelliği ile bilinen tahin kırışıklıkları ve sarkmaları engelleyerek cildin gergin ve parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Tahin kullanımında sivilce problemi yaşamakta olan hastaların içerisinde barındırmakta olduğu yüksek oranda yağlardan dolayı hekim kontrolünden tüketilmesi önerilmektedir.

Enerji Veren Besinler

Halsizlik ve bitkinliğin önüne geçerek kan dolaşımını hızlandırmakta olan tahin kalp dostu olarak bilinmektedir. Kan dolaşımını hızlandırarak hücre çoğalmasına katkıda bulunması ile vücutta enerji verici özellik göstermektedir. Cinsel problemlere karşı oldukça etkili olan tahin pekmez ile tüketilmesi durumunda doğal afrodizyak etkisi göstermektedir. Vücutta oluşan kırgınlık ve yorgunluğu da yok etmektedir.

Saçları Güçlendirir

Tahinin bilinen bir çok faydaları arasında yer alan saç hastalıklarına karşı etkili çözümler göstermekte olduğu klinik araştırmalar doğrultusunda doğrulanmıştır. İçerisinde zengin miktarda yer alan kalsiyum, potasyum  ve demir mineralleri ile saçlarda meydana gelen kepek oluşumunu engelleyerek kırılma ve dökülmeleri önlemektedir. Saç serumlarında yaygın olark kullanılmakta olan tahin saça parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaktadır.

Tahin’in Diğer Faydaları

Tahinin içerisinde barındırmakta olduğu B1, B2, B3, B6, B15 ve E vitaminleri ile beraberinde kalsiyum,  fosfor, potasyum, magnezyum, bakır, selenyum, demir, çinko mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kemik hastalıkları, kanser hastalıkları ve kalp hastalıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olan tahinin diğer faydaları.

  1. Vücudun protein ihtiyacını karşılar.
  2. Anemi hastalığına iyi gelir.
  3. Hücre yenilenmesine yardımcı olur.
  4. Böbrek hastalıklarını önleyerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  5. Kolesterolü dengede tutar.
  6. Felç oluşumunu engeller.
  7. Kas spazmlarını önler.
  8. Pekmez ile beraber tüketilmesinde kansızlığı önler.
  9. Uykusuzluk problemini düzenleyerek ortadan kaldırır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir