Tahin Pekmez Karışımının Faydaları ve Karışım Özellikleri
Tahin ve Pekmez Karışımı ve Tarifi

Her derde deva hayati önem taşımakta olan minerale ve vitamin deposu tahin ve pekmez karışımı bir çok hastalığın önüne geçmektedir. Tahinin başlı başına saymakla bitmeyen faydaları arasında yer alan kemikleri güçlendirerek kemik sağlığını koruması, bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlara karşı sindirim sistemini dengede tutması, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçerek sağlıklı hücre çoğalmasına yardımcı olmasının yanı sıra enerji verici özelliği ile pekmezle karışımından doğan antioksidan etkisi birçok amansız hastalığa şifa olmaktadır.

Tahinin anavatanı İran, Yunanistan ve Kuzey Afrika olup susamın öğütülmesi ile elde edilen yağlı dokuya sahip muazzam lezzet ile beraberinde anavatanı Anadolu olup ülkemiz topraklarında fazlaca yetiştirilmekte olan üzüm meyvesinden meydana gelen ve bir çok farklı türe sahip pekmez ile karışımından doğan mucizevi etki birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Tahin ve Pekmez Karışımının Faydaları

Tahin ve pekmez karışımının bir araya gelmesi ile vücutta bulunan bir çok hastalığın önüne geçmekte olan mucizevi etki enerji verici özelliği ile vücudun zinde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Tahinin yapısında bulunan B1, B2, B3, B6, B15 ve E vitaminleri ile beraberinde kalsiyum,  fosfor, potasyum, magnezyum, bakır, selenyum, demir, çinko mineralleri ile kalp rahatsızlıklarının önüne geçerek kan dolaşımını arttırmaktadır. Pekmez oldukça zengin mineral ve vitaminler sayesinde vücutta kan üretici etkiye sahip olup, tahin ve pekmez karışımı ile kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine katkıda bulunmaktadır.

Tahin ve pekmez karışımı ile mevsimsel rahatsızlıkların başında gelmekte olan soğuk algınlık, grip, bronşit ve nezle hastalıklarında doğal antibiyotik etkisi göstermektedir.

Amansız hastalıklar arasında yer alan kanser hastalıklarında oldukça etkili sonuçlar çıkartmakta olan tahin ve pekmez karışımı vücutta bulunan kötü huylu hücrelerin çoğalmasını engelleyerek tümör oluşumlarını yok etmektedir. Kanser hastalıkları arasında özellikle ilik kanseri, mide kanseri, kan kanseri ve lenfoma kanserine iyi gelmektedir.

Oldukça güçlü etkiye sahip olan tahin ve pekmez karışımı doğal enerji verici özelliği ile cinsel problemler yaşamakta olan bireylerde doğal afrodizyak etkisi oluşturmaktadır. Aynı zamanda cinsel isteksizliği yok ederek cinsel hazzı arttırmaktadır.

Çocuklarda kullanımı ile sağlıklı kemik oluşumlarına katkıda bulunmakta olan tahin, pekmez karışımı kemik sağlığını koruyarak yetişkin bireylerde meydana gelen kemik hastalıklarının yavaşlamasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde barındırmakta olduğu zengin mineral ve vitaminler sayesinde kemik erimesi ve kireçlenmeyi önlemektedir.

Tahin ve Pekmez Karışımının Önemli Faydaları

 • Kalp krizi riskini azaltır
 • Cildi güzelleştirir
 • Kırışıklıkları ve sarkmaları önler
 • Kalp çarpıntısı ve kalp ağrılarına iyi gelir
 • Kansızlığa birebir erki göstermektedir
 • Zihni açarak belleği rahatlatmaktadır
 • Kuvvetli ve sağlıklı saç oluşumlarına yardımcı olur
 • Anemi hastalığına iyi gelir
 • Kolesterolü dengede tutar
 • Çocuklarda beyin gelişiminde oldukça etkilidir
 • Hücre yapısını korur
 • Romatizma hastalıklarının oluşumunu engelleyerek eklem ağrılarını azaltır
 • Üşümeyi önleyerek vücut ısısını dengede tutar
 • Damar tıkanıklıklarını önleyerek damarların genişlemesine yardımcı olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek bakteri ve virüs oluşumunu engellemektedir

Tahin ve Pekmez Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Tahin ve pekmez karışımı genellikle isteğe bağlı olarak baskınlık göstermesi istenilen besin daha fazla konulmaktadır. Ancak hastalıklarda oldukça etkili olmakta olan mucizevi karışımın tavsiye edilen oranları ¼ tahin olurken ¾ pekmezkonulmalıdır. Bu durum tahinde bulunan yağ oranının fazla olması ve tahinin baskın bir tada sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Tahin ve Pekmez Malzemeler

 • 250 gram tahin
 • 1000 gram pekmez (1 kg
 • Tahin ve Pekmez  Karışımının Yapılışı

Tahin ve pekmez karışımını bir araya getirmek için öncelikle ;

 1. 250 gram tahini bir kabın içerisine boşatınız.
 2. Tahini bir müddet karıştırmanızın ardından içerisinde bulunan yağ ve postunun karıştığından emin olacak şekilde 1 kg pekmezi ekleyiniz.
 3. Pekmez ve tahini bir araya gelmesi ile beraberinde karışımı iyice çırpınız.
 4. Tahin ve pekmez karışımınız böylelikle iyice yayılmış olacaktır.

Tahin ve pekmez karışımını yağ oranlarından dolayı pekmezin üste çıkmasına neden olmaktadır. Tüketimden önce karışımınızı karıştırarak tahin ve pekmezin eşit orantıda yayılmasını sağlayabilirsiniz. Tahin ve pekmez karışımınızı kahvaltılarda tüketebileceğiniz gibi besinlerin içerisine de ekleyerek kullanabilirsiniz.

Tahin ve Pekmez Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüksek oranda yağ içermekte olan tahin kilo problemi olan bireylerde uygun dozda tüketilmesi gerekmektedir.

Şeker bakımından oldukça zengin olan pekmez, fazla tüketimlerde vücudun şeker ihtiyacında fazlasını almasını sağlayarak sus tutulmasına neden olabilmektedir. Şeker hastalarının daha dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.

Tahin ve pekmezin fazla tüketilmesi durumunda ellerde, ayaklarda ve karın bölgesine şişkinliklere sebep olabilmektedir.

Oldukça enerji verici pekmez tahin karışımı yüksek oranda yağ ve şeker enzimleri ile kanser hastalarında zararlı etki oluşturabilmektedir. Kullanımında kanser tedavisi görmekte olan bireylerin hekim kontrolünde tüketmeleri önerilmektedir.

Yüksek miktarda protein içermekte olan tahin fazla kullanımlarda böbrek hastalığı yaşamakta olan bireylerde yan etkiler oluşturabilmektedir.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.