İlaçlar

Supravit Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Supravit Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Supravit Pediatrik, dengeli oranlarda bir araya getirilmiş bir vitamindir. İçeriğindeki vitamin miktarları 2-12 yaş arasındaki çocukların günlük gereksinimlerini karşılayacak şekilde ayarlanmıştır.

100 mililitrelik şişelerde bulunur.

İçeriğindeki vitaminlerin eksikliğinin görüldüğü veya gereksiniminin arttığı durumlarda eksikliğin giderilmesinde kullanılır. Şu durumlarda takviye gerekebilir:

Ani kilo kaybı, dengesiz ve yetersiz beslenme, günlük vitamin ihtiyacını karşılamayan beslenme (örn; süt alımının olmadığı vejeteryan diyetler)

Yanıklar, ateş, kronik ateş, kronik hemodiyaliz, karaciğer-safra kanalı hastalıkları, hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması, belirtileri; metabolizmada hızlanma, kilo kaybı, terleme, güçsüzlük), uzamış hastalıklar/enfeksiyonlar, bağırsak hastalıkları, pankreas yetmezliğine bağlı olarak besinlerin yetersiz emilimi, protein eksikliği, yağ emiliminin bozulduğu durumlar.

Ağız-boğaz hasarları/bozuklukları, sarılık

Supravit Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Supravit ’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

A ve D vitamini fazlalığı (A vitamininin fazla alımına bağlı olarak kafa içi basıncı artar, kusma ve iştahsızlık gelişir. Yüksek dozda alınan D vitamini sonucu kemiklerden belirgin derecede kalsiyum mobilizasyonuna bağlı olan aşırı hiperkalsemi hali meydana gelir. Hiperkalsemi uzun sürerse özellikle bebeklerde zihinsel ve fiziksel gelişmede gerilemeye neden olur.)

Bunlar Supravit Pediatrik’in hafif yan etkileridir.

Supravit Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça 6 yaşından küçük çocuklara ^ ölçek 6 yaşından büyük çocuklarda günde 1 ölçek veriniz.

Supravit Pediatrik’ i 6 yaşından küçük çocuklara su, meyve suyu veya mamaya karıştırarak, 6 yaşından büyük çocuklara kahvaltı ile birlikte verebilirsiniz.

Doktorunuz Supravit Pediatrik ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Eğer Supravit Pediatrik’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Çocuğunuz, Supravit Pediatrik ten kullanması gerekenden fazlasını kullanırsa bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Supravit Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çocuğunuza çift doz Supravit Pediatrik vermeyiniz.

Supravit Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

İlacın içerdiği maddelerden herhangi birine alerjisi varsa,

Hipervitaminoz A ve D (vücuttaki vitamin fazlalığı) varsa,

Hiperkalsemisi (Kanda kalsiyum konsantrasyonunun normalden fazla bulunması)varsa,

Retinoid tedavisi görüyorsa (Epitel hücrelerin çoğalmasını engelleyen A vitamini sentetik türevi bir ilaç ile yapılan tedavi)

Supravit Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Eğer çocuğunuz aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsa,

D vitamini içeren ilaçlar

A vitamini içeren ilaçlar

Anestezi için kullanılan barbitüratlar

Nöbet tedavisinde kullanılan ilaçlar

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

Supravit Pediatrik’ in içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bu tıbbi ürün her ölçeğinde 100 mg’dan az etanol (alkol) içerir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Supravit Pediatrik Kullanılır mı?

Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında Supravit Pediatrik’in ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Çocuğunuz aşağıdaki ilaçları kullanıyorsa lütfen doktorunuza söyleyiniz:

Antikonvülsanlar

Anestezi için kullanılan barbitüratlar

Nöbet tedavisinde kullanılan ilaçlar • Ganglionik bloker (Sinir hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bölgelerde sinir iletimine engel olarak kan basıncını düşüren ilaçlar)

Eğer çocuğunuz reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı su anda kullanıyorsa veya son zamanlarda kullandıysa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.