Su Çiçeği Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Suçiçeğinin tıp dilindeki adı veriselladır. Varicella zoster virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta içi su dolu kabarcıkların çıkmasına neden olur. Bu kabarcıklar çiçeğe benzediği için hastalığa suçiçeği denir. Suçiçeğini geçirmekte olan birine yakın temas ile çok çabuk bulaşır.

Suçiçeği geçirildiğinde ömür bu hastalığa karşı bağışıklık kazanılır ancak nadir de olsa tekrar yakalanan vakalara da rastlanır. Deride su kabarcıklarının görülmesiyle kendisini belli eden bu hastalıktan korunmak için en etkili yöntem aşı yaptırmaktır. Şu çiçeği aşısını yaptıran kişilerin artmasıyla birlikte suçiçeği vakalarında önemli oranda azalma kaydedilir. Bu nedenle aşının suçiçeğine yakalanmada önleyici bir etkisi vardır.

Su Çiçeği Hangi Belirtileri Gösterir?

Şu çiçeğinin belirtileri şu şekildedir:

  • Gövdede başlayıp yüze ulaşan içi su dolu kabarcıklar
  • Ateşin yükselmesi
  • Yorgunluk

Su Çiçeğinde Risk Grubu Kimlerdir?

Suçiçeğinde risk grubu:

  • Yeni doğmuş ve birkaç aylık bebekler
  • Yedi aydan önce doğan bebekler
  • Hamileler: Hamilelik döneminde suçiçeği geçirmek zatürreye ve bebeklerde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Hatta bebeklerin ölümüyle bile sonuçlanabilir
  • Kanserle birlikte suçiçeği geçirenler
  • Bağışıklığı zayıf kişiler
  • Kortizon tedavisi alanlar
  • Yetişkinler: Suçiçeği daha çok çocuklarda görülür. Bunun yanında yetişkinlerde de şu çiçeği hastalığı vakalarına rastlanır. Hatta yetişkinlik döneminde suçiçeği geçirmek daha risklidir ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

​​​​​​Su Çiçeğinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Suçiçeği genelde kendiliğinden geçebilen bir hastalıktır. Yüksek ateşin eşlik ettiği durumlarda doktorlar tarafından ateş düşürücü verilir. Kaşıntıyı azaltan ilaçları da doktorlar reçelendirirler.

Ayrıca yetişkinlik döneminde suçiçeği sağlık açısından ciddi sorunlara neden olduğu için şu hastalığına yakalanan yetişkinlerin kesinlikle doktora gitmeleri gerekir.

Su Çiçeğinde Asla Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Şu çiçeği hastalığını geçirirken vücutta çıkan içi su dolu kabarcıkları kaşıyıp patlatmamak gerekir. Çünkü kabarcıklar patlatıldığında daha sonra vücutta izler bırakabilir. Suçiçeği geçirirken asla yapılmaması gerekenlerden biri de asla aspirin kullanmamaktır. Yani şu çiçeği hastalığında aspirin kullanmak ciddi sorunlara neden olur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir