Spiral Nedir Nasıl Takılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

admin 0

Spiral, gebelikten koruyucu özelliği oldukça yüksek olan bir yöntemdir. Spiral uygulaması sonrası hastaların başka bir koruma yöntemine ihtiyaçları kalmaz. Cinsel ilişkileri kesintiye uğratmaz. Aynı zamanda hiçbir ilaçla her hangi bir etkileşimi de söz konusu değildir.

Spiral Nedir?

Yumurtaların rahmin içine yerleşmesini engeller. Spermle döllenme olsa da rahmin içindeki uygun koşulları bozar ve döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini önler. Spiral, yaklaşık olarak iki ya da üç santimetre uzunluğundadır. Spiraller rahim ağzının geçirgenliğini azaltır. Spirali saran bakır teller ise bölgeye ulaşan spermleri etkisizleştirir.

Spiral Nasıl Takılır?

Genel olarak spiral taktırma işlemi zor olarak görülür. Bilinenin aksine spiral taktırma işlemi son derece basit bir işlemdir. Hastanın vajinasına plastik ya da metal olan spekulum adı verilen bir alet yerleştirilir. Tenekulum isimli alet yardımıyla rahim ağzı tutulur. Spiral hastanın rahminin içine yerleştirilir. Tüm bu işlemler yaklaşık olarak bir ile beş dakika arası sürede gerçekleşmektedir. Spiral taktıran bir hasta istediği zaman spirali çıkartabilir. Uzun süreler hamilelikten koruyabilen bir yöntemdir.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

En sık sorulan sorulardan biri de spiralin yan etkilerinin olup olmadığıdır. Her tedavi yönteminin belli yan etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla spiralin de yan etkileri vardır.

  • Spiral uygulamalarında işlemin yapılmasında ve spiralin çıkarılmasında ağrı hissedilebilir.
  • Spiral takıldığında özellikle ilk aylarda kasık bölgesinde bir takım ağrılar meydana gelir.
  • Adet miktarınca artışlar görülebilir ve aynı zamanda adet dönemini normalden daha uzun sürebilir.

Bu ve bunun gibi yan etkilerle karşılaşılabilir. Bunların dışında tipik bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Spiralin Zararları

Spiral takılması yani uygulaması cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle; bu işlemin alanında uzman bir hekim tarafından yapılması son derece önemlidir. Zira, bu işlem sırasında enfeksiyon riski bir hayli yüksektir. Enfeksiyon ortaya çıkarsa hemen ilaç tedavisi uygulanır. .

Spiral uygulamasında önemli olan ikinci risk ise spiralin takılması sırasında rahmin delinmesidir. Spiral rahmi delerse kanma durumuna göre özel bir tedavi şekli belirlenir. Gerekli görülürse cerhi bir müdahale de yapılabilir.

Spiral ile ilgili risklerden biri de spiral olmasına karşın hamile kalındığında dış gebelik olması durumudur. En etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olsa da hamile kalınabilir ki bu durum dış gebelik riski doğurur.

Konuyla ilgili uzman hekime başvurularak bu hususlar da göz önüne alınmalıdır.

Spiral Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spirallerin ömürleri değişkendir. Eğer spiral hormonlu ise 3 yıl, bakırsa 10 yıl ömrü olabilmektedir. Dolayısıyla, hastaların bu süreyi dikkatle takip etmeleri gerekir.

Spiral taktıran hastalar, düzenli olarak doktor kontrolünden geçmelidir. 6 ile 1 yıl arası muayene yaptırılmalıdır.

Spiralin konumuna bakılmalı ve doğru bir şekilde durduğundan emin olunmalıdır. Bu da doktor muayenesi sonrası anlaşılabilir. Bu nedenle; düzenli hekim muayenesi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir