Soğuk Algınlığına Karşı Hangi Besinler Tüketilmelidir ?
Vücut Direncini Artıran Besinler

Özellikle kış aylarında vücut direncinin düşmesinden dolayı vücuda birçok mikrop daha rahat girer ve kolay kolay yok edilemediğinden çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Vücudun direncinin düşmesine ise genel olarak alkol tüketimi, stres, hareketsizlik, yetersiz oksijen alımı ve kötü beslenme sebep olmaktadır.

Vücut Direncinin Düşmesi Neye Sebep Olur?

Vücut direncinin düşmesine bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma, kanser, ülser, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ağrı ve spazmlar, yaşlanmanın hızlanması ve kalp krizi risklerinin arttığı görülmektedir.

Vücut Direnci Nasıl Arttırılır?

Vücutta bulunan bağışıklık sistemini oluşturan faydalı bakterilerin büyük bir çoğunluğu bağırsaklarda bulunuyor, bu yüzden bağırsaklardaki bakterilerin sayısının artması gerekiyor ve bununda en iyi yolu ise içeriğinde doğal probiyotik bulunduran turşu, şalgam suyu ve süt ürünlerinin (peynir ve yoğurt gibi) bolca tüketilmesi gerekiyor.

Ayrıca aşırı antibiyotik kullanımının bu yararlı bakterileri yok ettiği unutulmamalıdır. Kivi ve yeşil yapraklı sebzeler gibi C vitamini açısından zengin olan besinler de vücut direncini olumlu yönde etkilemektedir.

Bunların yanında A ve D vitamini almak için güneşlenmek ve genellikle demir eksikliğinden oluşan direnç azalmaları için yumurta, kırmızı et ve pekmez gibi yiyecekler mutlaka tüketilmelidir. Vücut direncinin artmasına katkıda bulunmak için ayrıca ceviz ve semiz otu gibi Omega-3 içeren yiyecekler yenmeli, bolca su tüketilmeli (kan akışını hızlandırmak için) ve düzenli olarak açık havada spor yapılmalıdır.

Vücut Direncini Artıran Besinler (Karışım)

 1. 1 tatlı kaşığı ıhlamur (yeni mahsul olması daha faydalı olur)
 2. 1 tatlı kaşığı papatya (yapraklı olarak kurutulmuş)
 3. 1 tatlı kaşığı nane
 4. 1 limonun dörtte biri
 5. 1 elmanın dörtte biri
 6. 1 ayvanın dörtte biri
 7. 1 adet çubuk tarçın
 8. 5 gram sarı kök
 9. 5 gram taze zencefil (rendelenmiş olarak)
 10. 1 tatlı kaşığı yeşil çay (yaprakları)
 11. 1 litre su

Tarifi

Bütün malzemeler tencereye konarak kaynatılıyor ve iyice kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatılıp ocağın altı söndürülerek yaklaşık 10 dakika dinlendiriliyor (demleniyor). Karışım süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra sabah ve akşamları birer bardak içiliyor.

Bitkisel Karışımın Faydaları

Vücut direncinin artmasını sağlayan bu bitkisel karışımın faydalarını sayabilmek için içine konulan malzemelerin faydalarından bahsetmek gerekiyor. Karışımda bulunan ıhlamur; A vitamini açısından çok zengindir ve B6 vitamini de içerir, tanen ve glikoz da içeren bu bitki aynı zamanda kalsiyum deposudur, bu özelliklerinden ve içinde bulunan diğer vitamin ile minerallerden dolayı üst solunum yolu enfeksiyonlarında, öksürük ve grip vakalarında sıklıkla kullanılır.

Papatya; içeriğinden dolayı bağırsakların çalışmasını düzenler, karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar, bağışıklığı güçlendirir ve vücuttaki strese çözüm olur. A ve C vitamini zengini olan nane; solunum yollarını temizler ve mide ile bağırsakların çalışmasını düzenler. Limon C vitamini deposu ve çok iyi bir antioksidandır.

Elma; A, C, E, K ve B6 vitaminleri açısından zengindir, kalbi korur, demir eksikliğini giderir ve bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Mide ile bağırsak destekleyicisi ve birçok rahatsızlığın bitkisel destek tedavisinin ana maddesi olan ayva zengin vitaminlerinin yanı sıra, fosfor, bakır ve çinko gibi maden açısından da çok zengindir.

Kolesterolü düzenleyen tarçın aynı zamanda kansere karşı önleyici amaçla da kullanılır. Sarı kök özellikle böbrek ve ciğerlerin dirençlerini arttırır. Çok iyi bir iltihap sökücü olan zencefil, vücudun sağlıklı olarak nefes alabilmesini de sağlar. Karışımın son malzemesi olan yeşil çay ise kalp ve damarlarını destekler ve kanser gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Karışımın Malzemeleri Nereden Temin Edilir?

Karışımdaki bitkilerin çoğu aktarlardan veya büyük marketlerden temin edilebilir. Meyveler taze olarak bulunamıyorsa kurutulmuş olanları da kullanılabilir, önemli olan doğal yetişmiş olmalarıdır. Bu karışım için malzemeler mevsiminde alınarak kurutulursa daha faydalı olur.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir