Sıtma Tutması Neden Olur ? Belirtileri Nelerdir?
Sıtma Tutması Neden Olur ?

Dolaşım sistemine bağlı olarak gelişen sıtma hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Sıtma hastalığı tedavi edilmemesi durumunda bir çok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde bir çok bireyde sıklıkla karşımıza çıkmakta olan sıtma hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? sorularına karşılık yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde cevap bulacağız.

Sıtma Nedir?

Sıtma, sivrisineklerden bulaşan dolaşım sistemi hastalığı olarak meydana gelmektedir. Hastalığın temel kaynağı dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin insanlara bulaşması ile meydana gelmektedir.

Enfekte olmuş sivrisineklerden plasmodium parazitleri insanı ısırdığında kan yolu ile bulaşmaktadır. Kan dolaşımına karışarak vücut fonksiyonlarına zarar veren sıtma hastalığı tedavi edilmemesi durumunda ölümcül sonuçlar meydana getirmektedir.

Sıtma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sıtma hastalığının oluşumunda birey üzerinde bir çok farklı belirti meydana gelebilmektedir. Özellikle nöbetler halinde kendini göstermekte olan hastalık enfeksiyona neden olan parazitin türüne, cinsine göre değişiklik göstermektedir. Sıtma hastalığı belirtisi taşımakta olan bireylerde en sık rastlanmakta olan durumlar arasında;

  • Yorgunluk, halsizlik
  • Mutsuzluk
  • İştahsızlık
  • Titreme
  • Ateş
  • Deri bozulmaları
  • Nefes darlığı

Sıtma Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Sıtma hastalığının oluşum nedeni tamamen parazitler ile alakalıdır. Anofel cinsi dişi sivrisinekte bulunan parazitin insanı ısırma yolu ile kana aktardığı işlem neden olmaktadır.

Sıtma hastalığı nedenleri genellikle anofel cinsi sivrisineklerin yer aldığı Afrika ve Asya kıtaların da sık rastlanmaktadır. Günümüzde de seyahat amaçlı ve iş amacı ile bu bölgelere gitmekte olan bireylerde bu durum ne yazık ki görülmektedir.

Ancak eski dönemlere nazaran ölümcül sonuçlara karşı ilaç tedavisi ile koruma altına alınan bu hastalık dünya üzerinde görülen en eski hastalık türleri arasında yer almaktadır. Sıtma ülkemizde de en sık Adana, Gaziantep ve Mersin’de görülmektedir.

Sıtma Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıtma hastalığı oluşumu itibari ile ciddi problemlere neden olabilmektedir. Hastalığın teşhis edildiği bireylerde ciddi titreme ve kasılmalara bağlı olarak organ zedelenmeleri ve organ yırtılmaları da meydana gelebilmektedir.

Özellikle dalakta meydana gelen yırtılmalara bağlı olarak iç kanama durumu görülebilmektedir. Buna bağlı olarak hastalığın tedavisi doktor kontrolünde oldukça titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Eski dönemlere nazaran gelişen teknoloji ile hastalığın tedavisi oldukça basit hale indirgenmiştir. İlaç tedavisi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemi yalnızca sıtma dispanserlerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Hem tedavi edici hemde koruyucu özelliğe sahip bu ilaçlar oldukça önem arz etmektedir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir