İdrar Yolu Enfeksiyonu Tehlikeli Midir ? Sistit Nasıl Bir Hastalıktır ?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

Boşaltım sistemine bağlı olarak gelişen idrar yolu enfeksiyonu (Sistit) günümüzde bir çok bireyin şikayetleri arasında yer almaktadır. Özellikle kadınlarda görülen bu hastalık altında bir çok nedeni barındırmakta olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunun  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülen idrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi Nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? (Sistit)

idrar yolu enfeksiyonu vücut içerisine dışarıdan giren bakterilerin idrara karışarak enfeksiyon ve iltihap oluşturması ile meydana gelmektedir. Genellikle ciddi belirtiler göstermekte olan idrar yolu enfeksiyonu vücut sistemini bozarak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.

Bir çok farklı nedenlerden dolayı kadın ve erkeklerde görülmekte olan enfeksiyon ilerlemesi ile beraberinde boşaltım sistemini tahribata uğratarak vücut içerisinde ki diğer organlarında zarar görmesine enden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu vücuda giren mikroorganizmaların inflamasyona neden olması ile genel olarak E. Coli bakterisinden kaynaklanmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir? (Sistit)

İnsan sağlığını tehdit eden ve beraberinde bir çok hastalığa da sebebiyet vermekte olan boşaltım hastalıkları arasında en yaygın görülen idrar yolları enfeksiyonu bir çok belirti gösterebilmektedir. Kadınlarda vajinal bölgede kızarıklık ve sancı yaparken erkeklerde penis bölgesinde ağrı hissiyatı uyandırmaktadır. Peki ya idrar yolu enfeksiyonlarının en büyük belirtileri ve tetikleyici etkenleri arasında yer alan;

 • Sıklıkla idrara çıkma isteği
 • Karın bölgesinde meydana gelen ağrılar
 • Sancılı idrar yapma ve beraberinde acı hissiyatı
 • İdrar kaçırma alışkanlığının doğması
 • Kötü kokulu idrar yapma
 • Gece sıklıkla idrara çıkma isteği
 • İdrarda kan görme
 • Cinsellik esnasında şiddetli ağrılar
 • Ateşlenme
 • Mide bulantısı ve kusma isteği
 • Beyinde meydana gelen yorgunluk ve dalgınlık
 • Vücudun belirli bölgelerinde anlamsız ağrılar

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Nedenleri Nelerdir? (Sistit)

Birçok nedene bağlı olarak gelişen idrar yolları enfeksiyonu boşaltım sistemine bağlı en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Kadınlarda vajinal bölgede kızarıklık ve sancı yaparken erkeklerde penis bölgesinde ağrı hissiyatı uyandırmaktadır.

Genellikle sistik vakalara bağlı olarak gelişen enfeksiyon vücuda giren mikroorganizmaların inflamasyona neden olması ile genel olarak bağırsaklarda görünen E. Coli bakterisinden kaynaklanmaktadır. Buna bağlı olarak idrar yolları enfeksiyonu nedenleri yanlış beslenme, besinlerden alınan mikrop, cinsel yolla bulaşan virüsler, börek faaliyetlerinin yerine getirilmemesi ve mesanede meydana gelen tahribat olarak bilinmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Beraberinde bir çok hastalığında oluşmasına neden olan idrar yolları enfeksiyonu boşaltım sistemine bağlı olanak gelişen bir hastalıktır. Hastalığın meydana gelmesi ile oluşan en baskın belirtiler idrar sıklığı, idrarda kan görme, ağrı ve idrarda yoğunluk ile beraberinde birçok sistik belirtiyi de göstermektedir.

Bu durumlardan dolayı şikayette bulunan hastaların doktor muayenesine girmeleri oldukça önemlidir. İdrar yolları enfeksiyonu teşhis edilmesi ile hastalığın uygun tedavi yöntemleriyle kısa sürede atlatılmasına destek olunmaktadır. Peki ya idrar yolu enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

İdrar Tahlili

 • Her hastaya uygulanabilmekte olan idrar tahlili yöntemi ile enfeksiyon hastalığına teşhis konulabilmektedir. Kandaki değerlerin incelenmekte olduğu idrar testi beyaz kan hücreleri ve kırmızı kan hücrelerinin sayısına göre tespit edilmektedir.

İdrar Kültürü

 • Sistik hastalıkların nedenleri ve teşhisi açısından oldukça önemli olan idrar kültürü metodu ile boşaltım sistemine bağlı olarak meydana gelen hastalığın yol açacağı problemlerin önüne geçilmesine oldukça etkili bir metottur.

İntravenöz Pyelogram (IVP)

 • Teknolojik bir teşhis makinesi olan bu sistem ile mesane bölgesine sürülen boya ile vücut içerisine Xram enjekte edilmektedir. Özel bir içeriğe sahip olan boya X ışınlarının daha kolay görünmesi sağlarken mesane ve  böbreklerin incelenmesini kolaylaştırmaktadır.

Ultrason

 • Ses dalgalarının kullanılarak iç organların incelenmesine yardımcı olan ultrason yöntemi ile karın bölgesi ve bel kısmı detaylı olarak incelenebilmektedir.

CT taraması

 • Vücudun X ışınları ile sağdan sola ve yukarıdan aşağıya parça parça kesitler halinde incelendiği elektronik bir tespit metodudur.

Sistoskopi

 • Lens sistemi ile çalışmakta olan elektronik test ile üretra dan mesane bölgesine girilerek boşaltım sistemine neden olabilecek durumların tespiti için kullanılmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıkların doktor kontrolünde tespit edilmesi ile neden olan etken bakteri ve mikroorganizmalara bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hastalık sürecindeki bireylerde etken oluşturacak yöntemler arasın sıklıkla sülfa ilaçlar, amoksisilin ilaçlar, doksisiklin ilaçlar, kinolon ilaçlar, sefalosporin ilaçlar kullanılmaktadır.

Hastalık etkenliğine göre farklılık göstermekte olan ilaçlar genellikle antibiyotik ve bakteri öldürücü özellikler içermektedir. Vücut fonksiyonları için oldukça önemli olan bu ilaçların kullanımında doktor kontrolü ve düzenli kullanım oldukça önemlidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir