Hastalıklar

Sırt Ağrısı Nedir Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam süren insanlarda birçok sağlık sorunu görülür. Bunlardan bir tanesi de sırt ağrısıdır. Yediden yetmişe her yaşta görülen bu ağrının en çok rahatsız ettiği tarafı yaşam kalitesini düşürmesidir. Sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp yanı sıra sırt ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi de olabilir.

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı, baş bölgesinden bel bölgesine kadar uzanan omurganın iki tarafının da gerilmesi ile oluşur. Normal hali “C” harfini andıran boyun omurgası düzleşir, sonrasında sinirler daralır ve baskı altında kalan sinir ağrı oluşuma sebep olur. Kasın uzun süre boyunca gerginleşmesi fibrozit adı verilen kas topaklarına sebebiyet verir. Bununla beraber ağır yük kaldırma, yorgunluk, klima gibi faktörler ağrının artmasına neden olur.

Sırt Ağrısının Nedenleri

Kişinin yaşam tarzı sırt ağrısını tetiklemede önemli rol oynar. Bunlardan biri sürekli masa başında çalışan kişilerde görülür. Daha çok masa başında çalışanlarda görülen sırt ağrısına myofasiyel ağrı sendromu denir. Bununla dışında çok fazla rüzgar veya soğuk havaya maruz kalmak da başka nedenlerdir. Kalp, akciğer ve safra kesesindeki sağlık sorunları da sırt ağrısına yol açabilir.

Sırt Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Konuya iyi tarafından bakarsak sırt ağrısı tedavi yöntemleri de sırt ağrısı nedenleri kadar fazladır. Sıklıkla önerilen tedavilerden biri doğru şekilde fiziksel aktivite yapmaları önerilir. Omurgaların hareketi ile beraber kaslar da hareket eder böylelikle daha esnek ve dirençli bir yapı kazanırlar. Aynı zamanda dengeli ve düzenli beslenmek, fazla kiloları vermeye sebep olur. Kilo kaybıyla beraber kaslardaki baskı da azalacağı için vücut rahatlar.

Hasta ilaç tedavisine de başvurabilir. İlaç tedavisinin yetersiz görüldüğü durumlarda ise masaj, akupunktur, fizik tedavi, nöral terapi veya soft lazer gibi alternatif tıp tedavilere de başvurulabilir. Diğer yandan tedavilere destek olması amacıyla stresin de ortadan kalkması gerekir. Kişi kendini stresli ortamlardan soyutlamalı hatta gerekliyse yeni arkadaş grubu, yeni bir hobi edinmesi veya tatile çıkması önerilir. Eğer stres yönetiminde zorlanıyorsa hasta psikiyatrist desteği de alabilir.