Hastalıklar

Sinüzit Belirtileri Nelerdir ? Sinüzit Nasıl Ortaya Çıkar ?


Sinüzit Deyip Hafife Almayın !

Üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen sinüzit hastalığı günümüzde bir çok genç ve yetişkin bireylerin şikayetleri arasında yer almaktadır. Sinüzit  tedavisi yapılmaması durumunda vücut içerisinde bir çok hastalığın oluşumuna davetiye çıkartmaktadır. Peki ya günümüzde sıklıkla görülmekte olan sinüzit hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Neden olur? Tedavisi nedir? sorularınızı cevaplayacağız.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit yüz bölgesinde bulunan kemik yapılanmalarının içerisinde ki boşlukların iltihaplı doku ile dolması sonucunda meydana gelen solunum yolu hastalığıdır.

Hastalık kendi arasında beş farklı şekilde kendini göstermektedir. Bunlar maksiler sinüs, frontal sinüs, sfrenoid sinüs, ön ce arka etmoid sinüsler olarak belirtilmektedir.

Sinüslerde meydana gelen tahribat ile mukus tabakasının zedelenmesine neden olmaktadır. Burun çevresinde yerleşmiş olan sinüsler tutan tabaka mukozanın iltihaplanması ile meydana gelmektedir.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit oluşumu itibari ile genç ve yetişkin bireylerde farklı belirtiler gösterebilmektedir. Kendi arasında 5 farklı türde gözükmekte olan sinüzit  hastalığında bireylerde yaygın görülen belirli durumlar söz konusudur. Sinüzit belirtileri arasında sıklıkla yer alan durumlar;

  • Baş bölgesinde ağrı
  • Yüz bölgesinde ağrı
  • Burun tıkanıklığı
  • Ses bozuklukları
  • Burun akıntısı
  • Öksürük ( gece ve sabahları aralıksız öksürükler)
  • Sarı ve Yeşil Renkli Burun Akıntıları
  • Geniz akıntısı
  • Boğaz ağrıları ve yanma hissi
  • Göz çevresinde basınç ve şişkinlik hissiyatı

Sinüzit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın görünmesine bağlı olarak içerisinde bir çok farklı nedeni de beraberinde getirmektedir. Sinüzit hastalığının görülmesinde ki başlıca nedenler üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olarak inflamasyon ile boşaltma kanallarının tıkanması neden olmaktadır.

Ostiumların tıkanmasına sebep olan koyu kıvamda ki sinüsler oksijen akışını engellemektedir. Bunun ile beraberinde septum daviasyonuna bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Halk arasında burun eğrilikleri olarak da adlandırılmaktadır.

Ani basınç durumlarına bağlı olarak özellikle yüzme ve uçak yolculuklarında meydana gelen basınca bağlı olarak ostiumların tıkanmasına yol açmaktadır.

Sinüzit Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın en yaygın belirtileri arasında bulunan baş ağrısı, göz çevresinde şişkinlik hissi, geniz ve burun akıntısı, koyu ve yeşil sarı renk akıntılar, boğaz ağrısı ve baş bölgesinde sancılar hastalığın en belirgin özelliklerini taşımaktadır.

Buna bağlı olarak bu şikayetlerle doktor muayenesi sonrasında hastalık teşhisi konulmaktadır. Hastanın şikayetleri ile beraberinde rodyolojik filmler çekilerek hastalık netleştirilmektedir.

Özellikle doktorların sinüzit şüphesi taşıyan hastalarda bilgisayar tomografisi ile burun içi ve sinüsleri net bir şekilde görüntülemesi sonrasında karar verilmektedir.

Sinüzit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalık teşhisi konulmuş bireylerin doktor eşliğinde kulak burun ve boğaz (KBB) tarafından gerçekleştirilmektedir. Yapılan teşhis sonrasında belirlenen sinüzit cinsi doğrultusunda tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir.

Akut, kronik ve subakut sinüzit  hastalıklarında benzer ve farklı tedavi yöntemlerinde öncelik olarak antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hastalığın kronik sinüzit vakasına sahip olması ve tedavi ile düzelmemesi durumunda cerrahi operasyon ile düzeltmeler gerçekleştirilmektedir.

Sinüzit hastalığının kontrollü ve düzenli ilaç kullanımı ile iyileşmesi oldukça mümkündür. Ancak hastanın tedaviyi aksatması ve hastalığı ciddiye almaması durumunda sinüzit  yerini kronik gastrit, farenjit, reflü, göz apsesi, beyin apsesi ve menenjit gibi hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.