Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir? Sinirsel Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sinirsel Kaşıntı

Kaşıntı, tıpta pruritus olarak bilinen ve deri hastalıklarının birçoğunda ortak bir belirti olan rahatsızlıktır. Vücudun tamamında da görülebilen kaşıntının çok farklı sebepleri olabilir. Günlük yaşamı etkilemesi ve kişiyi huzursuz etmesi nedeniyle altında yatan sebeplerin bulunarak erkenden tedavi edilmesi önemlidir. Kaşıntıya en fazla yol açan hastalıklar ise genellikle deri hastalıkları ve iç hastalıklardır. Bazen geçici olarak ortaya çıkan kaşıntı, uzun süre devam ettiğinde kişinin hayatını fazlasıyla etkiler.

Sinirsel Kaşıntının Belirtileri Nelerdir?

Birçok hastalığın belirtisi olan kaşıntının altında yatan sebepten dolayı farklı belirtileri olabilir. Gece artan kaşıntıyla beraber sarılık, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtiler oluşuyorsa kaşıntının sebebi karaciğer hastalıklarıdır. Sinirsel kaşıntılar ise, sinir hastalarına bağlı olarak oluşur ve yanlış duyulardan kaynaklanabilir. Sosyal hayatın yanında iş hayatını da fazlasıyla etkileyen bu rahatsızlık; egzama, alerji veya enfeksiyon hastalıklarına da yol açabilir. Genellikle sırt, el ve ayaklar, bacaklar gibi bölgelerde görülür ve deride döküntü, kızarıklık, iltihap gibi sorunlara sebep olabilir.

Sinirsel Kaşıntı Neden Olur?

Sinirsel kaşıntı, sinir hücrelerinin hasar görmesiyle ortaya çıkar. Nöronlarda meydana gelen hasar, farklı sağlık sorunlarından kaynaklı olabilir ve en yaygın olarak görüleni diyabetik nöropatidir. Bu hastalarda uzun süren kan şekeri yüksekliği sinir hücrelerine zarar verir. El ve ayaklarda yoğunlaşarak kaşıntıya sebep olur. Sinir hücrelerinin kendisini yenileme ve çoğalma yeteneklerinin sınırlı olması nedeniyle tedavisi de zor olur. Diyabet dışında travmalar, metabolik rahatsızlıklar, kalıtsal nörolojik hastalıklar da sinirsel kaşıntıya sebep olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Sinirsel kaşıntı nöropati sebebiyle ortaya çıktığında, hastada ağrı ve kaşıntı şikayetleri olur. Tıbbi öykü detaylı şekilde dinlenir ve ailede bulunan hastalıklar sorulur. Daha sonra nörolojik muayenesi yapılan hastanın el ve ayaklarında kaşıntıyla birlikte uyuşma, karıncalanma, yanma, güçsüzlük gibi semptomların olup olmadığına bakılır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiye göre değişen tedavi yöntemleri vardır. Kaşıntının ve ağrının azaltılması için kalıcı bir tedavi yoktur ancak en fazla ilaç tedavisi tercih edilir. Bunun yanında fizik tedavi, meditasyon ve ağrı tedavisi gibi farklı yöntemler de kullanılır.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir