İlaçlar

Semprex Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Semprex Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Semprex akrivastin etkin maddesini içerir.

Semprex, tamamen ya da kısmen histaminin (Yabancı bir maddeye karşı vücudun gösterdiği allerjik reaksiyonlarda etkin bir rol oynayan madde) salgılanmasına bağlı olduğu düşünülen durumlardaki belirtilerde rahatlama sağlar.

Semprex, saman nezlesi dahil alerjik nezlenin, kronik idiyopatik (oluşumunda sebep gösterilemeyen) ürtiker (kurdeşen), ciltte çizik ile veya kaşınma ile oluşan ürtiker, sıcak duş veya egzersize bağlı ürtiker, idiyopatik soğuk ürtikeri ve kronik, tekrarlayan, pembe renkli, yüzeyi pütürlü olan kaşıntılı döküntüler gibi histamin kaynaklı deri hastalıklarının belirtilerinin rahatlatılmasında kullanılır.

Semprex’in Olası Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi Semprex’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

  • Uyuklama hali
  • Uyuşukluk
  • Deri döküntüsü

Semprex Nasıl Kullanılır?

65 yaş ve altındaki yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklarda, günde 3 kez 1 kapsül alınır.

Uygulama Yolu ve Metodu

Ağızdan alınır.

Çocuklarda Semprex Kullanımı

12 yaşından küçük çocuklarda, Semprex’in kullanımı ile ilgili henüz yeterli bilgi yoktur. 12 yaşın altındaki çocuklara vermeyiniz.

Yaşlılarda Semprex Kullanımı

65 yaş üstü yaşlı hastalarda klinik çalışma bulunmamaktadır. Güvenilir veri elde edilene kadar yaşlı hastalarda Semprex kullanımından kaçınılmalıdır.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek ve karaciğer yetmezliği

Eğer belirgin böbrek yetmezliğiniz varsa Semprex kullanmayınız.

Eğer Semprex’ in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuza veya eczacınız ile konuşun.

Semprex Birden Fazla Doz Kullanılır mı?

Semprex’in akut aşırı dozuyla ilgili herhangi bir tercübe bulunmamasına rağmen, aşırı doz durumunda, belirtilere yönelik ve destekleyici tedaviler uygulanır. Eğer bilinciniz yerindeyse kusturulmalı ve gerekli görülürse mideniz yıkanmalıdır. Özellikle çocuklarda kusma esnasında mide içeriğinin akciğerlere kaçmasına karşı önlem alınmalıdır. Diyalizin herhangi bir yarar sağlayacağı konusunda yeterli bilgi yoktur.

Semprex’ den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Semprex’i Kullanmayı Unuttuysanız

İlacınızı almayı unuttuysanız, hatırlar hatırlamaz ilacınızı alınız ve tavsiye edildiği şekilde almaya devam ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Semprex İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler

Semprex’i doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanın. Doktorunuz tavsiye etmedikçe ilacınızı almayı bırakmayın.

Semprex Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Akrivastin etkin maddesini içeren ilaçlara veya Semprex’in içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz

  • Belirgin böbrek yetmezliğiniz varsa.

Semprex Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

Dikkat gerektiren işlerle uğraşıyorsanız veya uğraşacaksanız, ilaca karşı göstereceğiniz kişisel cevabı tespit edene kadar bu tür işleri yaparken dikkatli olunuz.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamileyken Semprex İlaç Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Semprex’in hamilelikte kullanılması ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Semprex ancak, beklenen yararlar muhtemel riskten daha fazla olduğu takdirde gebelikte kullanılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirirken Semprex Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Semprex’in emziren annelerde kullanımı ile ilgili bilgi yoktur.

Araç ve makina kullanımı

İlaca karşı kendi kişisel cevabınızı tespit edene kadar, araba kullanmak veya makinede çalışmak gibi zihnin uyanık olmasını gerektiren faaliyetler konusunda dikkatli olun.

Semprex’in İçeriğinde Bulunan Yardımcı Maddeler Hakkında Bilgiler

Bu ürün laktoz içermektedir. Doktorunuz size bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz olduğunu söylemişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Semprex Kullanımı

Eğer alkol veya diğer merkezi sinir sistemi baskılayıcıların etkisindeyseniz zihin uyanıklığı gerektiren görevler almamalısınız. Semprex’in bunlarla birlikte alınması sizde, durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.