Sarılık Hastalığı Nedir ve Nasıl Geçer?
Eğer aşağıdaki işaret ve belirtiler görülürse, durumu bir doktora bildirmeniz ve bir check-up yaptırmanız çok önemlidir. Göz içinin, derinin, tırnakların, yüzün, idrarın sarı (zerdeçal/ Hint safranı rengine benzer) renk alması, vücutta yanma hissinin oluşması, halsizlik, hazımsızlık, hafif ateş 36,5), zayıf nabız, beyaz ya da sarı renkli dışkı, iştah kaybı, ağızda acılık hissi, ağız kuruluğu, karın şişliği, kusma hissi, kaşıntı ve baş ağrısı.

Sarılık Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kronik sarılıkta belirtiler ve işaretler;

  • Baş dönmesi
  • Gece ciddi kaşıntı
  • Baş ağrısı
  • Hafıza kaybı
  • Uykusuzluk
  • Karaciğer büyümesi
  • Dalak büyümesi

Sarılık Nasıl Teşhis Edilir?

Kan testleri; serum bilirubin, safra tuzları ve safra taşları için ilk önce üre kontrol edilmeli ve bu olasılık ortadan kaldırılmalıdır. Hastalığın ciddiyetini öğrendikten sonra, buna göre tedavi yapılmalıdır. Eğer gerekli ise, antijen testleri yapılmalıdır. Günümüzde herkes Hepatit A ve Hepatit B hastalıkları konusunda bilinçlidir.

Özellikle bu tür hastalarla ilgilenirken ya da bu tür ortamlarda çalışırken, kendi aşınızı yaptırmanız çok önemlidir. Hepatit A, hafiftir, çok nadiren kronik duruma ilerler ve bu hastalığa, genellikle yiyecek ve suya bulaşan dışkı ile taşınan bir virüs sebep olmaktadır. Kötü sağlık ve hijyen olmayan ortamlarda sebep olabilir. Hepatit B, kan yolu ile geçer ve ciddi karaciğer hasarlarına yol açabilir.

Sarılık Hastalığı Nasıl Geçer?

Sarılık durumunda Multi vitaminler ve kaynatılıp soğutulmuş sudan bol miktarda içilmesi gereklidir.

Protein alımını arttırın. Hafif ila orta dereceli vakalarda, vücut ağırlığının her bir kilogramı başına 1,5 ila 2 gram protein alınması önerilmektedir.

Enerji vermesi için yüksek oranda karbonhidrat alımı önerilmektedir. Taze olarak hasat edilmiş buğday, pirinç, arpa ve mısır; karaciğer için iyi değildir, çünkü karaciğeri ağırlaştırır. Bunlar hasattan altı ay ya da daha fazla süre saklandıktan sonra yenmelidirler. Karaciğer hastaları için buğday, pirince göre daha fazla tercih edilmektedir.

Buğulama ya da haşlama ile pişirilen yemekler, hastalar için yeterince hafiftir.

Vücut için kalsiyum ve demir gibi mineraller, çok miktarda gereklidir.

Dokuların iyileşmesi için C vitaminine ihtiyaç vardır, çünkü bu hastalıklarda doku hasarı vardır.

Hayvansal yağların yüksek miktarda alınması ve bu yağın vücutta düzensiz emilimi sebebiyle, A vitamini seviyesi düşüktür. Bu nedenle, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgil sebzeleri ve meyveleri gibi karoten bakımından zengin besinlerin diyetinizde bulunması gerekir.

Yemekten hemen sonra, hızlı yürümek ya da ağır işler yapmak, sürekli olarak yapılması halinde, karaciğer için tehlikelidir. Bunun sebebi, sindirim için gerekli olan kanın, yaptığınız diğer iş için başka bölgelere yönlendirilmesidir. Özellikle öğleden sonralar”ı, yemeklerden ortalama 20-30 dakika sonra, çalışmaya başlayın. Yemeklerden sonra, beş dakikalık yavaş tempolu bir yürüyüş, sindirimi düzenleyecektir.

Birazcık tuz ve öğütülmüş kimyon tohumu katılarak içilen yayık ayranı sindirim sistemi için ve özellikle karaciğer için çok faydalıdır.

Bu tür hastalarda anorexia (iştahsızlık) bir sorun olduğundan, yiyeceklerin çok iyi şekilde pişirilmesi, çekici ve iştah açıcı olması gerekir.

Ayrıca, erken ve uygun iyileşme için, diyet önlemleri ve tavsiyeleri takip edilmelidir.

Sarılıktan acı çeken kişiler için kuru-erik faydalı bir meyvedir.

Havuç suyu, sarılık hastaları için favoridir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Düzensiz safra salgılanması sebebiyle, hayvansal yağların sindirimi ve emilimi etkilenir. Bu nedenle, günlük hayvansal yağ tüketiminin 20-30 gram seviyesine düşürülmesi önerilmektedir. Hayvansal yağ bulunan süt, yumurta ve Hindistancevizi yağı zararlıdır. Bundan başka, koyun eti, peynir, soya fasulyesi, bakliyat, tereyağı, kremalar, hamur işleri, balık karaciğeri yağı vs de zararlıdır.

Çok az miktar olsa bile, alkollü içecekler karaciğere hasar verebilir ve hastanın ömrünü kısaltabilir. Normal bir kişi için bile, alkolün tek başına içilmesi doğru değildir, ancak alkollü içeceğin yanı sıra yiyecek ya da alkali içeceklerin/gıdaların alınması, alkolün etkisini nötrleştirecektir. Çok az miktarda   bile olsa, alkollü içecekler su katılarak içilmelidir.

Çay, kahve ve tütün, karaciğerin işleyişini olumsuz şekilde etkiler, bunların kullanılmasından kaçınılmalı ya da çok az miktarda alınmalıdırlar.

Sizin serum bilirubini seviyeniz normal haline dönene kadar güneş altında uzun süre kalmayın ya da sıcağı yakın yerde oturmayın.

Düzensiz yemek yemekten sakının. Bu düzensizlik, sindirim sisteminizi ve dolayısıyla karaciğerinizi olumsuz etkiler.

Sıvı yağlar, kızartılmış yiyecekler, süzülmüş tereyağı, zerdeçal, kırmızıbiber, baharatlı yiyecekle, turşular ve diğer ekşi yiyecekleri yemeyin. Bunlar, karaciğer ve mide için zararlıdır, midede düzensiz salgılara ve Dispepsi’ye (hazımsızlık) sebep olur.

İnek sütünden yapılmış tereyağı, hastalığın ağırlığına göre az miktarlarda alınabilir. Asafoetida (sarımsak kokulu reçine), hardal, susam, pekmezler, nohut bakliyatı unu, siyah nohut, makarnalar ve diğer ürünler doğasına sahiptirler (vücuttaki ısıyı arttırırlar) dolayısıyla bunlardan kaçınılmalıdır.

Süt kesmiğinin, kendisinin ağır tabiatından dolayı dolaşım kanallarını tıkadığı söylenmektedir.

Sarılık Hastalığı İçin İpuçları

Şeker kamışı suyu, Hindistancevizi suyu, arpa suyu, nar suyu, beyaz turp suyu, birazcık tuz ve su ile karıştırılmış süt kesmiği ve karabiber, yağı alınmış süt, ıspanak, kişniş, domates, üzümler vs yiyin ve için.

Eşit miktarlarda su ve sütü, biraz rezene ya da yaklaşık 1 gram kuru zencefil ya da sivri biber karıştırın ve çelik bir tavada kaynatın. Bu karışıma biraz şeker ilave edin, sabahları aç karnına için. Bir hafta içinde sarılık tedavi edilmiş olacaktır.

Pancar Suyu Ve Portakal Suyu İçmek

Yarım fincan kırmızı pancar suyuna yarım limonu sıkın, elde edilen karışım sarılık tedavisine yardımcı olur.

Beş ila yedi gün boyunca aç karnına her gün iki portakalın suyunu mideniz boş iken için.

Yedi gün boyunca bir tutam karabiber ilave edilmiş yayık ayranı için.

Sarılık Hastalığına Karşı Su Tüketimi

Günde üç kez, sabah, akşam ve gece, bir fincan suya bir çay kaşığı glikoz ilave ederek için. Bu tedaviye yardımcı olacaktır.

Beyaz renkli cam şişeyi su ile doldurun ve 6-8 saat süreyle güneş altına bekletin. Soğuduktan sonra bu suyu için.

Sarılık Ölmez, Su Yoncası, Su Teresi Otlarının Mucizesi

Sarılık Ölmez otu (çiçekleri), 40 gram Su yoncası (yaprakları), 25 gram 1 çay kaşığı malzemeye 2 bardak su eklenir, 10 dakika kaynadıktan sonra 1 saat bekletilir ve süzülür. Günde 2-3 defa 100 ml yemekten 15-20 dakika önce içilir.

Kiraz (yaprakları) 1 yemek kaşığı malzeme 1 bardak sütte 10-15 dakika haşlanır. Karışım dahilen alınır.

Su teresi (yerüstü kısmı), bitkiden yapılan sıkma suyu günde 3 defa birer çay kaşığı içilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir