Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?
Şarap yetişkinler için güzel gecelerin, kutlamaların ve özel günlerin vazgeçilmez içkisidir. En az diğerleri kadar çok sevilen ve tüketilen bir içkidir. Elbette bazen geçirdiğimiz eğlenceli ve güzel zamanları istenmeyen lekeler ile mahvedebiliyor. Özellikle kırmızı şarap oldukça zor çıkan bir lekedir. Bazı el kol kazaları nedeniyle kıyafetlerimize ya da çantalarımıza döküldüğünde bizi oldukça mutsuz eder.

Fakat endişelenmenize gerek yoktur. Bu zor çıkan lekenin de elbette bazı çözüm yolları vardır. Eğer şarap lekesi henüz kumaş üzerinde kurumamışsa çok daha şanslısınız. Eğer şarap lekesi çoktan kurumuşsa yine de endişelenmeyin. Çok daha zorlu olmasına rağmen yine de bu lekeyi çıkarmanız mümkün.

Tuz İle Şarap Lekesini Çıkarmak

Eğer yeni oluşan bir şarap lekesini çıkarmaya çalışıyorsanız çok daha şanslısınız. Öncelikle yapmanız gereken henüz kurumamış olan şarap lekesinin üzerine tuz dökmektir. Bir süre tuzu şarap lekesi üzerinde bekleterek yavaş bir şekilde lekenin bulunduğu bölgeyi ovun.

Böylelikle tuz şarap lekesinin kumaşa yerleşmesini engelleyecektir. Daha sonra şarap lekesinin bulunduğu kumaşı çamaşır makinasına atarak tamamen lekeden kurtulabilirsiniz.

Limon İle Şarap Lekesini Çıkarmak

Limon bilindiği üzere oldukça etkili bir leke çıkarma malzemesidir. Oldukça hızlı ve kuvvetli bir şekilde lekelere etki ederek en zor lekelerin bile üstesinden gelebilir. Özellikle kurumuş şarap lekeleri için etkili bir çözüm yoludur.

Bir adet limonu alarak suyunu sıkın. Elde ettiğiniz limon suyunu lekenin bulunduğu bölgeye dökün. Limon suyunun lekeye iyice etki etmesini ve lekenin bulunduğu bölgeyi yumuşatmasını bekleyin. Lekenin bulunduğu bölgenin büyüklüğüne göre diş fırçası ya da diş fırçasına benzer kalın kıllı bir alet kullanarak lekeyi ovun. Bu işlemi yaparken lekenin bulunduğu bölgeye çok dikkat etmelisiniz. Kullandığınız alet ile lekenin bulunduğu bölgeyi ovarken dokuyu zedeleme ve yıpratma riskiniz çok yüksek. Ovmaya devam ettikçe lekenin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra lekeli kumaşı çamaşır makinasına atabilirsiniz.

Maden Suyu İle Şarap Lekesini Çıkarmak

Maden suyu şarap lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz her evde bulunan bir malzemedir. İçinde bulunan bileşenlerden dolayı özellikle kumaşlarda oluşan şarap lekelerine oldukça etki eder.

Şarabın kumaştan ayrılmasına neden olarak hızlıca lekeyi çıkarır. Lekenin bulunduğu kumaşın üzerine maden suyunu dökün. Diş fırçası yardımı ile kumaşa zarar vermeden lekenin olduğu bölgeyi ovun. Bir süre sonra tekrardan maden suyunu dökerek ovmaya devam edin. Bu işlemi 4 5 kere tekrar edin. Devam ettikçe lekenin çıktığını göreceksiniz.

Kırmızı Şarap Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Verilen bilgiler aynı şekilde şarabın döküldü her yüzeyde denenebilir. Limon, maden suyu, tuz ile çeşitli şekilde lekeyi çıkartana kadar üzerine dökülerek diş fırçası yardımı ile denenebilir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir