Sağlık Haberleri

Sağlıklı Yaşam İçin Her Gün Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Yaşam İçin Her Gün Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Olmak İçin İpuçlar

Pek çok deyişe göre, sağlık bir zenginliktir. Ve sağlıklı olmak için en iyi yol, mutlu olmak, iyi alışkanlıklar edinmek, sağlıklı bir düzen kurmak ve sağlıklı düşünmektir. İşte burada vücudunuz için her öğünü daha sağlıklı yapacak yemek ve yeme alışkanlıkları üzerine bazı ipuçlarını bulabiliriniz.

Diş Temizliği Vücut Sağlığı İçin Önemlidir

 • Fazla artıkları uzaklaştırmak için dilinizi düzenli olarak temizleyin. Bu ağız hijyeni için gereklidir.
 • Her yemekten sonra dişerinizi fırçalayın. Yumuşak, yuvarlak kılları olan fırçalar en iyileridir. Dişlerinizi en az iki dakika boyunca fırçalayın.
 • Tırnaklarınızı, kürdan veya diğer sivri uçlu şeyleri dişlerinizi temizlemek için kullanmayın, çünkü bu diş etlerinin sıyrılıp, dişin tamamının açığa çıkmasına neden olabilir.
 • Yiyecek artıklarını tamamen ortadan kaldırmak için diş fırçanızla yukardan aşağıya hareketlerle dişerinizi fırçalayın ve ağzınızı iyice çalkalayın. Eğer fırçalama bazı yerlerde yeterli gelmiyorsa, sade suyla en az 30 saniye ağzınızı çalkalayın. Dişlerde aşınma ve çürükleri önlemek için fıstık yemekten kaçının.
 • Dişlerinizin arasını düzenli olarak diş ipliği ile temizleyin.
 • Florürlü diş macunu kullanın veya sodyum bikarbonat kullanın.
 • Her ay diş fırçanızı değiştirin.
 • Ağzınızdan değil, burnunuzdan nefes alın. Burun deliklerinizde küçük kıllar vardır ve bunlar havanın filtrelenmesine yardımcı olurlar. Hava burunda ılınır ve yumuşar. Ağızdan nefes almak yutağı kurutur, kuru öksürüğe ve balgam oluşumuna sebep olur.

Tüm mineralleri, vitaminleri, proteinleri, karbonhidratları, yağları ve suyu gerekli oranlarda içeren iyi dengelenmiş besleyici bir diyet uygulayın.

Stres, gerilim veya üzüntünüz varsa, asla yemek yemeyin, çünkü sindirimi engeller. Aynı anda yapılan hareketlerden kaçının, çünkü bunlar kalbinizin daha fazla kan pompalamasına sebep olur, sindirimi yavaşlatır ve hazımsızlık gibi çeşitli küçük rahatsızlıklara sebep olur. Bu yüzden yemek yerken okumaktan veya ders çalışmaktan kaçının. Endişe ve stres yapacak durumlardan kaçının.

Tuvalet ihtiyacı bekletilmeden giderilmelidir.

Su Daha Fazla Tüketilmeli!

Doğal kür olan suya gereken önem verilmez. Çok fazla su içmek pek çok küçük rahatsızlığı ortadan kaldırır. Suyun saf olduğundan emin olun ki suyla bulaşan hastalıklardan korunun. Sabahları kalkar kalkmaz ve dişerinizi fırçalamadan önce su için. Bir kerede en az bir litre su için ve bir saat boyunca hiçbir şey yemeyin.

Suyu içtikten sonra yüzünüzü yıkayıp, dişlerinizi fırçalayın. Bu kadar çok su içemeyenler ilk başta, bir bardakla başlayıp sonra bunu dört bardağa çıkarabilirler. İlk bir iki bardağın fazla tuvalete gitmekten başka etkisi yoktur. Birkaç gün sonra, her şey normale döner.

Kireçlenme ve vata hastalığından şikayetçi olan insanlar bu tedaviyi günde üç kere yapmalıdırlar. Bir seferde bol miktarda su içmek bağırsakları temizler ve fonksiyonlarını geliştirir.

Her Besin Tüketilmemeli Veya Saatinde Tüketilmedir !

 • Bir maddenin düzenli olarak kullanılması onun değerini azaltır. Duyumsal eleman temelde tada ve kokuya dayanır. Lezzet her ikisi tatmin edildiğinde yok olur. Bu yüzden  çeşnilendirilmiş yemeklerden aralarda alternatif olarak alınabilir.
 • Tatlı sadece yemeklerden sonra tüketilmelidir, çünkü bunlar ayartıcı ve tatmin edicidir. Özellikle çocuklarda tatlılar bedenin gelişim için gerekli beslenme ihtiyaçlarını karşılamadan doyurur.
 • Kırmızıbiber, biber, hardal, sarımsak, zencefil, karanfil, tarçın, kakule ve benzerleri gibi baharatlar sınırlı olarak kullanılmalıdır. Çok aşırı kullanmak sindirim sisteminin mukoza zarını tahriş edebilir, besleyici gıdalara karşı isteği azaltır.
 • Çaydan ve kahveden uzak durun, özelliklede yemeklerden önce. Fakat çok az miktarda, uyarıcı, vücudu aktifleştiren ve yeterliliği arttıran bir etkisi vardır. Çayınızı hazırlarken fesleğen ile çeşnilendirin. Bu bitki bağışıklığı güçlendirir ve kolayca bulunabilir.
 • Bazen çok lezzetli yiyecekleri fazla kaçırırız. Bundan uzak durun, çünkü bu karnınızı şişirir ve su ve hava için yer bırakmaz.
 • Öğünler arasında dört ila beş saat fark olmalıdır ki bu midenizin önceki yemeklerden kendini temileyebilmesi için yeterli zamandır. Akşam yemeği en hafif olmalıdır ki kolayca hazmedilebilsin. Hintliler normalde tam tersini uygularlar, özellikle iş adamları ki bunlar geç saatte ağır akşam yemeği yerler.

Her Gün Duş Almak Daha Sağlıklı Bir Vücut Sağlar

Yaz kış her gün duş almak gereklidir. Yağ gibi vücuttan atılan ter yıkanmamış olur ve bu da kaşıntı ve diğer deri problemlerine sebep olur. Duş almak enerji verir. Saçlarınızı ve gözlerinizi ılık suyla yıkamayın. Bu saç diplerinize zarar verir.

Dik Durmak Düzgün Nefes Almaktır

Vücudun duruşu da önemlidir. Dik durun ve dik oturun ki nefes aldığınızda yeterli miktarda havanın girmesi için yeterli yer olabilsin.

Günlük Egzersiz Yapılmalı

İnsan makine gibidir. Egzersiz vücudu aktif yapar ve onu çalışmaya teşvik eder. Egzersiz sırasında kalp daha hızlı atar, vücudun her yanına daha fazla kan gider. Daha iyi hafıza ve sağlıklı bir vücut için insan her gün egzersiz yapmalıdır. Eğer bu mümkün değilse, haftada üç kere egzersiz yapılmalıdır. Masajdan sonra güneşte oturun. Bu vitamin D almasını ve vücudumuzun yenilenmesini sağlar, ömrünüzü uzatır ve uykusuzluğu önler.

Her gün kulaklara bir iki damla yağ damlatmak gerekir. Ayaklara ve tabanlara yapılan günlük masaj kişinin görünüşünü mükemmel kılar çünkü sinirler direk vücudun çeşitli bölgelerine bağlıdır.

Egzersiz aşamalı olarak yapılmalıdır ve limitler dahilinde olmalıdır, yaşa ve sağlık durumuna bağlıdır. Dayanma noktasının üzerinde egzersiz, vücut dinlenmediği için sağlık sorunlarına ve ağrılara sebep olur.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.