Rezene Çayının Faydaları ve Bitkisel Özellikleri
Rezene Çayının Mucizevi Yararları

Alternatif tıbbın öncülerinde olan rezenenin yüzyıllardır hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanıma sahip olduğu bilinmektedir.  Anavatanı Hindistan ve Çin olan rezene, ülkemizde de sıklıkla görülmektedir. Özellikle Akdeniz bölgesinde sıklıkla rastlanmakta olan rezene, annelerin vazgeçilmez çayları arasında yer almaktadır.

Rezene otunun içerisinde barındırmakta olduğu A vitamini, B vitamini ve C vitamini dışında zengin potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri ile hastalıklara şifa olmaktadır. Rezene çayının yaygın olarak kış aylarında kullanılmakta olduğuna sıklıkla rastlanması ile beraberinde mevsimsel rahatsızlıklara karşı vücut direncini yükselttiği görülmektedir.

Balgam Söktürür

Mevsimsel rahatsızlıklara karşı bakteri ve virüs oluşumunu engelleyerek soğuk algınlığı, bronşit ve grip hastalıklarına karşı sıklıkla kullanılmakta olan rezene otu, öksürük ve boğaz gıcıklanmalarına iyi gelerek doğal balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Özellikle rezene otu içerisinde yer alan rezene tohumları boğaz enfeksiyonlarına karşı etkili bir çözüm olmaktadır.

Doğal Antibiyotik

Rezene içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde vücutta bulunan serbest radikallere karşı oldukça etkili özelliğe sahip olduğu görülmektedir. Çok güçlü antioksidan özelliği sayesinde soğuk algınlığı, grip ve nezle hastalıklarında oldukça etkili olan rezene bakteri ve virüs oluşumunu engelleyerek vücudun doğal dengesine katkıda bulunmaktadır. Soğuk kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır.

Cilde İyi Gelir

Antibiyotik etkiye sahip rezenenin ciltte meydana gelen sivilce, akne, iltihap ve leke oluşumlarına karşı önleyici ve iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Özellikle ciltte meydana gelmekte olan enfeksiyonlara karşı kurutucu ve dindirici özelliğe sahip olan rezenenin iltihap yok edici özelliği sayesinde cildin nemli ve parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sistemini Düzenler

Rezenenin içerisinde bulundurduğu yüksek miktarda lifler sayesinde sindirim sistemini rahatlatarak besin tüketimlerinde yağ ve gıdaların hızlıca yakılmasına yardımcı olmaktadır. Tuvalet problemi yaşamakta olan bireyler içinde oldukça etkili olan rezene idrar söktürücü özelliği ile bağırsak problemlerinin de önüne geçmektedir.

Kanseri Önler

Amansız hastalıkların başında gelmekte olan kansere karşı mücadeleci özelliğe sahip rezenenin düzenli kullanımlarda tümör ve kötü huylu hücre oluşumlarını yok ettiği görülmektedir. Kanser hastaları içinde oldukça güzel sonuçlar göstermekte olan rezene yeterli miktarda kullanılması ile tümör oluşumunu yavaşlatarak vücut direncini yükseltmektedir.

Kanser tedavisi görmekte olan hastalar için oldukça yararlı olan rezene otu, tedavi içeriğine göre yan etkiler yaratabilmektedir. Bu duruma karşı kanser tedavisi gören hastaların hekim kontrolünde tüketmeleri gerekmektedir.

Kan Basıncını Düzenler

Rezenenin içerisinde bulunan zengin potasyum ve kalsiyum mineralleri ile stres, sıkıntı ve psikolojik travmalara karşı kan basıncının artması yada azalmasına karşı düzenleyici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda düzensiz kalp atışlarını engelleyerek kalbin sağlıklı ve ağrısız olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu yönü ile rezene kap dostu olarak bilinmektedir.

Kolesterole İyi Gelir

Mineral ve vitaminler sayesinde kolesterol hastalıklarının önüne geçmekte olan rezene otu, düzenli kullanımlarda kalp ve damar hastalıklarına da engel olmaktadır. Kolesterol problemi yaşamakta olan hastalarda rezene çayı oldukça rahatlatıcı bir etki göstermekte olup, kalp krizi ve felç riskini azaltmaktadır. Günümüzde bir çok vücut fonksiyonlarına bağlı rahatsızlıklarda dindirici bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.

Göz Sağlığını Korur

Genç ve yetişkin bireylerde sıklıkla meydana gelen görme bozukluklarına karşı içerisinde bulundurduğu arginin, potasyum ve zengin C vitamini sayesinde iyileştirici etki göstermekte olan rezene, düzenli kullanımlarda göz hastalıklarının önüne geçerek yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarını engellemektedir.

Östrojen Hormonunu Arttırır

Özellikle kadınlarda baskın olarak görülmekte olan östrojen hormonu salgısını arttırmakta olan rezene tohumları, kadınlarda doğal göğüs büyütücü etkiye sahip olduğu klinik araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçerisinde bulunan flavonoidler sayesinde göğüs dokuları ve göğüs hücrelerini yenileyerek hücre çoğalmasına yardımcı olduğu görülmektedir. Böylelikle göğüs büyütmek isteyen kadınlar için sıklıkla tercih edilmektedir.

Rezenenin Diğer Faydaları

Rezene otunun içerisinde barındırmakta olduğu A vitamini, B vitamini ve C vitamini dışında zengin potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor ve kalsiyum mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek C vitamini sayesin de boğaz enfeksiyonları ve vücutta detox etkisi başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olan rezenenin diğer faydaları;

 • Mide bulantısı ve kusmayı önler.
 • Kasları yumuşatarak vücuda rahatlama etkisi verir.
 • Gaz ve şişkinliği yok eder.
 • Bağırsak parazitlerinin oluşumunu engeller.
 • Solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • Demir mineralleri sayesinde kansızlığı giderir.
 • Potasyum mineralleri sayesinde tansiyonu dengede tutar.
 • Menopoz döneminde ki kandılar da rahatlatıcı etki gösterir.
 • Cinsel istekliliği artırarak doğal afrodizyak etkisi sağlar.
 • Ses kısıklığına iyi gelerek boğazı yumuşatır.
 • Sinir sitemlerine bağlı depresyon ve psikolojik rahatsızlıkların önüne geçer.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir