Anne ve Çocuk

Hamile Kalmada En Etkili Dönemler ? Hamilelik ve Regl Dönemi İlişkisi

Hamile Kalmada En Etkili Dönemler ? Hamilelik ve Regl Dönemi İlişkisi

Hamile Kalmada Etkin Dönemler

Kadınlarda yumurtlama dönemi hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönem genel olarak farklı günlerde olur. Çünkü her kadının adet dönemi farklı zamanlara denk gelebilir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Yumurtlama dönemi adet dönemiyle doğrudan bağlantılıdır. Çünkü genel olarak adet başlangıcının 12, 13, 14, 15, 16. Günleri yumurtlama dönemi olarak varsayılabilir. Buna göre kadınlarda yumurtlama belirli zamanlarda olduğundan dolayı her gün hamilelik ihtimali taşımaz. Adet döngüsünün miladı olarak mens yani adet kanamasının ilk günü kabul edilir ve bir sonraki adet kanaması başladığında son bulur.

Hamile Kalma İhtimalinin En Yüksek Olduğu Dönemler

Hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar adet döngüsünün ortalarıdır. Çünkü bu dönem kadınların yumurtlama dönemidir. Her kadında bu dönem farklılık gösterir. Adet döngüsü 28 günde bir olan kadınlar için 14. Ve 15. Gün yumurtlama dönemi diyebiliriz. Adet döngüsü 1 aydan uzun olan ve bir sonraki adet başlangıcı tahmin edilebilen kadınlarda ise adet başlamadan önce 14. Gün olarak tanımlanır.

Bu yumurtlama döneminde sanki spermin daha hızlı ilerleyebilmesi için kadında rahim ağzından bir sıvı salgılanır. Bu sıvıya tıp dilindeki adı serviksdir. Bu sıvı hamile kalmak için yumurtlama dönemi kadar önemli bir etkendir.

Uygun Zaman Nedir?

Yumurtlama zamanına yakın günler hamile kalmak için en uygun günlerdir. Yumurtlama döneminizi internet aracılığıyla ya da yukarıda verilmiş olan bilgilerle tahmin edebilirsiniz. Fakat kesin bir bilgi istiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Alanında uzman bir doktordan alınan bilgi daha güvenilir ve uygun olacaktır.

Yumurtlama gününden 2 ya da 3 gün önce ve sonrasında 2 gün arayla ilişkiye girmek hamile kalma ihtimalini arttıracaktır. Bu dönem zarfında her gün ilişkiye girmek sperm sayısını düşürür. Ayrıca adet kanamalarının olduğu dönemde hemen öncesinde ve sonrasında hamile kalma ihtimali oldukça düşüktür ama imkansız değildir. Çünkü yumurtlama bazen faklı zamanlarda gerçekleşebilir.

Hangi günler hamile kalınır soruna cevap olarak hamile kalma şansının en yüksek olduğu dönem net olmamak kaydı ile adet kanaması başlangıcından sayılarak 10. Ve 19. Günler arasında kalan günlerdir denilebilir. Kesin ve net bir bilgi için mutlaka bir doktorla görüşülmelidir.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.