İlaçlar

Razole Tırnak Cilası Prospektüsü

Razole Tırnak Cilası Prospektüsü

Razole tırnaklardaki mantar enfeksiyonlarının (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) tedavisinde kullanılır.

Razole antifungal (mantar önleyici) olarak da bilinen ilaç grubunda yer alan amorolfin (hidroklorür formunda) içerir. Tırnak enfeksiyonlarına neden olabilen çok çeşitli mantarları yok etmektedir.

Karton kutuda, 2.5 mL ve 5 mL çözelti içeren 5 mLTik vidalı beyaz kapaklı şişelerde, kağıt törpü, isopropil alkollü mendil, aplikatör ve kullanma talimatı ile birlikte sunulmaktadır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi Razole’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Seyrek Görülen Yan Etkiler

  • Tırnağınızın renginde bozulma, tırnakta kırılma ve tırnağın taban kısmından ayrılması Çok seyrek
  • Tırnağın etrafındaki alanda yanma hissi Bilinmiyor
  • Alerjik deri reaksiyonu (kontakt dermatit)

Razole Nasıl Kullanılır?

Razole’yi her zaman doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuz veya eczacınız ile kontrol etmelisiniz.

Razole, doktorunuzun talimatları doğrultusunda haftada bir ya da iki kez, hastalıklı olan ayak veya el tırnaklarına uygulanmalıdır.

1. Basamak: Tırnağın törpülenmesi

İlk uygulamadan önce, tırnak törpüsü kullanılarak, mümkün olduğunca tırnak yüzeyi de dahil olmak üzere tırnağın hastalıklı bölgeleri törpülenir (Şekil 1).

Dikkat: Hastalıklı tırnaklar için kullanılan tırnak törpülerini sağlıklı tırnaklar için kullanmayınız, aksi takdirde enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için, setinizdeki törpüleri bir başka kişinin kullanmamasına dikkat etmelisiniz.

2. Basamak: Tırnağın temizlenmesi

Tırnak yüzeyini temizlemek için kutu içindeki temizleme bezlerinin bir tanesini kullanınız. Hastalıklı olan her tırnak için 1. ve 2. basamakları tekrar ediniz (Şekil 2).

3. Basamak: Şişeden bir miktar cilanın alınması

Tekrar kullanılabilir aplikatörlerden birini tırnak cilası şişesinin içine daldırınız. Aplikatör şişenin cidarına temas etmemelidir (Şekil 3).

4. Basamak: Cilanın uygulanması

Tırnağın tüm yüzeyine tırnak cilasını eşit miktarda uygulayınız. Hastalıklı olan her tırnak için 3. ve 4. basamakları tekrarlayınız (Şekil 4).

5. Basamak: Kurumaya bırakılması

İşlem görmüş tımağı/tımaklan yaklaşık olarak 3 dakika kurumaya bırakınız.

6. Basamak: Aplikatörün temizlenmesi

Kutu içindeki aplikatörler tekrar kullanılabilir. Her tedavi sürecinin tamamlanmasından sonra tırnağınızı temizlemek için kullandığınız temizleme bezi ile aplikatörde temizlenmelidir (Şekil 5). Yeni cila sürülen tırnakların temizleme bezi ile temasından kaçınılmalıdır. Tırnak cilası şişesini sıkıca kapatınız. Temizleme bezini, kolay alev alabildiği için dikkatli bir şekilde ortadan kaldırınız.

Razole’yi tekrar kullanmadan önce, tırnağınızda önceden var olan cilayı temizleme bezi kullanarak çıkarınız, sonra gerekirse tırnaklarınızı tekrar törpüleyiniz.

Cilayı yukarıda anlatıldığı şekilde tekrar uygulayınız.

Tırnak cilası kuruduğunda su ve sabundan etkilenmeyeceği için, ellerinizi ve ayaklarınızı normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Eğer tiner veya ispirto gibi kimyasallan kullanmanız gerekirse, el tırnaklarınızdaki cilayı korumak için lastik veya geçirgen olmayan (su geçirmez) eldivenler kullanmalısınız.

Enfeksiyon temizlenip ve sağlıklı tırnaklar geri büyüyene kadar Razole kullanmaya devam etmeniz önem taşımaktadır. Bu genellikle, el tırnaklan için 6 ay, ayak tırnaklan için 9-12 aya kadar sürmektedir. Doktorunuz, muhtemelen 3 ayda bir tedavinizin nasıl ilerlediğini kontrol edecektir.

Yaşlılarda Kullanımı

Yaşlı hastalar için özel bir doz ayarlaması gerekli değildir.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği: Özel bir doz ayarlaması gerekli değildir. Yetişkinlerdeki kullanım ile aynıdır

Eğer Razole ’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Razole’nin kazara yutulması durumunda doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz veya size en yakın hastaneye gidiniz.

Razole’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Razole Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Razole Kullananlar İçin Tedavi Sonrası

Doktorunuz söylemeden Razole’yi kullanmayı bırakmayınız, aksi takdirde enfeksiyonunuz tekrar oluşabilir. Bu ürünün kullanımı ile ilgili başka sorularınız var ise doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Razole Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Amorolfİne veya ilacın içindeki yardımcı maddelerin herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa,

Hamile iseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız veya emziriyorsanız.

Razole Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Cilanın gözler, kulaklar veya müköz membranlar (ağız ve burun delikleri gibi) ile temasından kaçınınız. Gözünüzle veya kulağınızla temas ettirirseniz, hemen su ile yıkayınız.

Solumayınız.

Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Razole Kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz, hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuza bildiriniz ve Razole’yi kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Razole Kullanılabilir mi?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Razole emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

Razole’nin araç ve makine kullanımı üzerinde bir etkisi yoktur.

Razole Etken Maddesi Nedir?

Geçerli değildir.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

Diğer topikal (bölgesel kullanılan) ilaçlar ile eş zamanlı kullanımına ilişkin özel bir çalışma bulunmamaktadır.

Tedavi boyunca takma tırnak ve oje gibi diğer cilaların kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.