Rahim (Endometrium) Kanseri Nedir?

admin 0

Kadınlarda sık görülebilen kanser hastalıklarından biri olan rahim (endometrium) kanseri Erken teşhis edilebilen bir kanser türüdür. Erken teşhis ardından hemen tedaviye başlanırsa iyileşme şans oranı yüksektir.

Düzenli bir şekilde kalınlaşan, zamanı geldiğinde ise adet olarak dökülen hücrelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu hücreler bazı zamanlarda değişikliğe uğrayarak anormal bir biçimde bölünerek çoğalabilirler. Rahim iç zarında oluşan bu kanserin adı ise Endometrium kanseridir.

En sık görülme oranı kadınlarda olan kanser türlerinden olan rahim kanseri birden çok isimle bilinir. Bu isimler; endometrium kanseri, endometrial kanser, rahim (uterus) kanseri, rahmin içinden döşenen tabakanın hücrelerinden kaynaklanır.

Halk arasında rahim kanseri olarak adlandırılan Endometrium Kanseri, kadınlarda oldukça fazla görülmektedir. Erken teşhisi kolaylıkla yapılabilen ve tedaviye erken dönemde başlandığında oldukça başarılı sonuçlar alınabilen bir kanser türüdür.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

En çok karşılaşılan belirtisi vajinal kanamalardır. Menopoz döneminde oluşan vajinal kanamalar çok yüksek ihtimalle rahim kanseri olarak kabul edilmektedir. Menopoz dönemi öncesinde yaşanan düzensiz ara kanamalar ve çok fazla kanamanın olması durumu da Endometrium Kanseri’nin belirtileri arasında kabul edilebilir.

Genellikle adet sonrası dönemde karşılaşılan bu kanser türünde, cinsel ilişki sonrası ağrı, anormal kanlı olmayan akıntı, pelvik ağrı ve kilo kaybı gibi durumlarla belirti gösterebilmektedir

Bu şikayetler farklı sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Fakat rahim kanseri erken teşhisde çok başarılı sonuçlar elde edilebilen bir kanser türü olduğundan, alınan her belirtinin yüksek önem derecesinde araştırılması gerekmektedir. Bu konuda kadın hastalıkları ve doğum doktorları hastaların başvurabileceği bölümdür.

Östrojen ve Progesteron hormonları yumurtalıklardan salgılanmaktadır. Adet kanaması esnasında bu iki hormon arasındaki denge değişebilmektedir. Rahim içini döşeyen tabaka (Endometrium) kalınlaştığında gebelik durumu yok ise adet döneminde dökülmektedir. Eğer bu hormon dengesizliği östrojen tarafında daha fazla olursa, Endometrium kanserinin oluşmasında risk arz edebiliyor.

En sık görülen belirtiler aşağıda belirtilen şekildedir;

 • Anormal veya sürekli devam eden kanama, lekelenme: (Menepoz dönemindeki kanamalara dikkat edilmelidir).
 • Karında şişlik
 • Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları
 • Genital bölgede kitle
 • Alt karın bölgesinde ağrı, baskı hissiyatı veya rahatsızlık

Tanı Yöntemleri Nelerdir?

En çok kullanılan yöntemler Endometrial Biyopsi, Histeroskopi ve Dilatasyon ve Küretaj yöntemidir. Fakat bunların dışında Ultrasonografi, MR ve Bilgisayarlı Tomografi gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Endometrial Biyopsi

Endometrial biyopsi yöntemi ile rahim içerisine girilerek alınan örneğin incelemesi yapılır. Bu biyopsi yöntemi esnek ve ince bir tüp ile yapılmaktadır.

Histeroskopi

Rahim içini görebilmeye olanak sağlayan ince bir kamera yardımı ile, anormal bir kanama durumuna sebep olan kaynağın öğrenilmesi sağlanır. Bu işlemde net bir bilgi alınamaz ise biyopsi işlemi ile devam edilir.

Dilatasyon ve Küretaj

Biyopsi’nin yetersiz kaldığı durumlarda ve doktor biyopsi sonucundan yeteri kadar veri edinemediği durumlarda, rahim ağzı genişletilerek özel ekipmanlar yardımı ile rahim içi kazınarak örnek edinilmesi yöntemidir.

Rahim Kanseri Risk Faktörleri

Risk faktörü olarak bilinen söylemler, Bu hastalığın gelişme olasılığını arttıracak etkilerdir. Burada belirtilmesi gereken önemli bilgi şudur ki; kişinin veya kişilerin risk faktörüne sahip olması o kişide kesinlikle o hastalığın gelişeceği anlamına gelmemektedir. Endometrium kanserine nelerin sebep olduğu tam bilinmemektedir. Endometrium kanserine neyin sebep olacağı net bir şekilde açıklanamamaktadır. Fakat bu kanserin gelişmesine sebep olabilecek risk faktörleri aşağıdaki gibidir.

Bilinen risk faktörleri şunlardır;

 • Aile öyküsü
 • Aşırı kilo (Obezite)
 • Kısırlık geçmişi veya doğum yapmamış kişi
 • Yaşlılık
 • Adet döneminin erken başlaması ve geç bitmesi

Korunma Yolları

Rahim kanserinin oluşmasını ve gelişmesini tamamen engellemek mümkün olmasa da, mümkün olduğunca korunmak için dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Sigara ve alkol kullanımını azaltmak, kullanmamak.
 • Belirli aralıklarla doktor kontrolünde doğum kontrol hapı kullanmak.
 • Prezervatif ve diğer cinsel korunma yöntemlerini kullanmak.
 • Smear testi ile düzenli olarak hastalık durumunu takip etmek.
 • HPV Aşısı yaptırmak.

Rahim Kanseri Tedavisi

Endometrium kanseri erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Tedavide en sık cerrahi olan radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır.

Tamamen tedavi edilebilen bir kanser türü olan Endometrium Kanseri’de erken teşhis çok önemlidir. Erken tanı ile birlikte erken tedavi bu hastalığın tamamen ortadan kalkabilmesine olanak sağlamaktadır. Erken teşhisin çok fazla önem taşıdığı bu kanser türünde 4 farklı tedavi yöntemi uygulanabilmektedir

Cerrahi Tedavi

En sık kullanılan tedavi yöntemidir. Uygulanan cerrahi tedavide: Uterus, överler ve tüpler çıkartılır. Ayrıca bölgedeki lenf nodları çıkartılır ve çevresindeki dokulardan örnekler alınır.

Endometrium kanserinde en fazla uygulanan yöntem Cerrahi Tedavi yöntemidir. Uterus, överler ve tüpler çıkarılarak uygulanan bu yöntemde bölgesel lenf nodlarının çıkarılması ve çevre dokulardan alınan örneklerin incelenmesi gerekmektedir. Erken teşhiste çok başarılı sonuçlar elde edilebilen Endometrium kanseri için genellikle cerrahi tedavi yöntemi yeterli olabilse de, yeterli olmadığı durumlarda da diğer tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Radyoterapi

Cerrahi tedavi uygulandıktan sonra alınan örnekler incelendiğinde, hastalığın tekrarlama olasılığı yüksek bulunursa histerektomi (rahim alınması) gerekebilmektedir. Eğer rahim alınırsa, sonrasında radyasyon tedavisi uygulanması gerekmektedir. Cerrahi sonrası bulgular rahim kanserinin tekrar oluşma riskini belirtiyorsa rahmin alınması sonrası radyasyon tedavisi yapılır.

Hormon Tedavisi

Erken tedavide çok başarılı sonuçlar elde edilebilen Endometrium kanseri, eğer geç kalınırsa kanser hücreleri vücudun diğer taraflarına yayılırsa daha fazla büyümemesi için yüksek dozlarda progesteron verilebilmektedir. Kanser vücudun başka bölgelerine yayılmış ise tümörün büyümesini engellemek için yüksek dozlarda progesteron verilir.

Kemoterapi

İleri seviyelere ulaşmış Endometrium kanseri için Kemoterapi tedavisi çok daha etkin şekilde uygulanmaktadır. Kemoterapi ile uygulanan ilaç kan ile birlikte dolaşım sistemi üzerinden, kanser hücrelerine ulaşıp onların öldürülmesini sağlamaktadır.

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürüp yok etmek için kullanılan ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar genelde kombinasyon şeklinde kullanılır. Eğer kanser ileri evrelere ulaşmış, başka organlara yayılmış ise kemoterapi, kan yoluyla bu bölgedeki kanser hücresine ulaşıp onları yok etmesi için verilir.

Endometrium Kanseri Evreleri

Erken teşhisi ve tedavisi son derece önemli olan ve çok iyi sonuçlar alınabilen Endometrium kanserinde evrenin doğru tespit edilmesi son derece önemlidir.

İlk Evre

Kanser hücreleri rahim içinde kaldığında ve vücudun diğer dokularına yayılmadıysa erken teşhis ve erken tedavi sonucu en başarılı olunabilecek ve tamamen yok olması durumu gerçekleştirilebilecek evredir.

İkinci Evre

Serviks ve rahimde bulunan kanser rahim ağzına doğru yayılma gerçekleştirmiş ise ve lenf bezlerinde metastaz yaşanmışsa, Endometrium 2.evre olarak kabul edilmektedir.

Üçüncü Evre

Mesane ve rektum bölgesine ulaşmadan kanser rahimin dışına doğru genişlemiş ise, Fallop tüpleri, yumurtalıklar ve rahmin yakınındaki lenf bezlerine yayılmış ise Endometrium Kanseri 3.evre olarak kabul edilir.

Dördüncü Evre

Endometrium kanserinin son evresinde rektum, mesane veya daha fazla organa yayılmış kanser hücreleri görülmektedir. Kasık bölgesindeki lenfler, kemikler, akciğerler gibi uzak organlara yayılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir