Hastalıklar

Rahim (Endometrium) Kanseri Nedir?


Kadınlarda sık görülebilen kanser hastalıklarından biri olan rahim (endometrium) kanseri Erken teşhis edilebilen bir kanser türüdür. Erken teşhis ardından hemen tedaviye başlanırsa iyileşme şans oranı yüksektir.

En sık görülme oranı kadınlarda olan kanser türlerinden olan rahim kanseri birden çok isimle bilinir. Bu isimler; endometrium kanseri, endometrial kanser, rahim (uterus) kanseri, rahmin içinden döşenen tabakanın hücrelerinden kaynaklanır.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen belirtiler aşağıda belirtilen şekildedir;

  • Anormal veya sürekli devam eden kanama, lekelenme: (Menepoz dönemindeki kanamalara dikkat edilmelidir).
  • Karında şişlik
  • Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları
  • Genital bölgede kitle
  • Alt karın bölgesinde ağrı, baskı hissiyatı veya rahatsızlık

Rahim Kanseri Risk Faktörleri

Risk faktörü olarak bilinen söylemler, Bu hastalığın gelişme olasılığını arttıracak etkilerdir. Burada belirtilmesi gereken önemli bilgi şudur ki; kişinin veya kişilerin risk faktörüne sahip olması o kişide kesinlikle o hastalığın gelişeceği anlamına gelmemektedir. Endometrium kanserine nelerin sebep olduğu tam bilinmemektedir.

Bilinen risk faktörleri şunlardır;

  • Aile öyküsü
  • Aşırı kilo (Obezite)
  • Kısırlık geçmişi veya doğum yapmamış kişi
  • İleri Yaş

Rahim Kanseri Tedavisi

Endometrium kanseri erken teşhis edildiğinde tamamen tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Tedavide en sık cerrahi olan radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır.

Cerrahi Tedavi

En sık kullanılan tedavi yöntemidir. Uygulanan cerrahi tedavide: Uterus, överler ve tüpler çıkartılır. Ayrıca bölgedeki lenf nodları çıkartılır ve çevresindeki dokulardan örnekler alınır.

Radyoterapi

Cerrahi sonrası bulgular rahim kanserinin tekrar oluşma riskini belirtiyorsa rahmin alınması sonrası radyasyon tedavisi yapılır.

Hormon Tedavisi

Kanser vücudun başka bölgelerine yayılmış ise tümörün büyümesini engellemek için yüksek dozlarda progesteron verilir.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürüp yok etmek için kullanılan ilaç tedavisidir. Bu ilaçlar genelde kombinasyon şeklinde kullanılır. Eğer kanser ileri evrelere ulaşmış, başka organlara yayılmış ise kemoterapi, kan yoluyla bu bölgedeki kanser hücresine ulaşıp onları yok etmesi için verilir.