Radyoterapi Nedir ve Yan Etkileri Nelerdir?
Radyoterapi, son yıllarda ve dünyada hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Gelişen ve değişen dünya ile hastalıklar ve virüsler çeşitleniyor, bu nedenle hastalıklarla mücadele için yeni teknolojiler ve yöntemler ortaya çıkıyor. Radyoterapi, son zamanlarda en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Radyoterapi Nedir?

Radyasyon tedavisi (radyoterapi), kanseri tedavi etmek için iyonlaştırıcı radyasyonun kullanılması anlamına gelir. Radyoterapi ile üretilen yüksek doz radyasyon, kanser hücrelerini öldürebilir ve bölünmelerini ve çoğalmalarını önleyebilir. Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini normal hücrelerden çok daha hızlı büyüyebilir ve çoğaltabilir.

Günümüzde radyoterapi kanser tedavisinin %60’ını kaplamaktadır ve radyoterapi için hedefe yönelik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Radyoterapi sırasında tümörün alanı belirlenir ve daha sonra radyasyon kanser hücrelerine daha yüksek dozda gönderilir. Radyoterapi lokal bir tedavi olduğu için hastalar günde 15-20 dakikalık bir seanstan sonra rutin hayatlarına devam edebilirler.

Radyoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm tedaviler gibi radyasyon tedavisinin de yan etkileri vardır. İki boyutlu tedavide, hastanın dokularına yeterli dozda radyasyon vermek için geniş bir alan kullanılır. Bu nedenle sağlıklı doku hasarı ve yan etkiler daha yaygındır. Son yıllarda radyasyon tedavisi için kullanılan ekipmanlar, ışını mümkün olduğunca hastalıklı dokuya yönlendirebiliyor, böylece diğer alanlar en düşük doza maruz kalıyor.

Teknolojik gelişmeye bağlı olarak başarıya ek olarak radyoterapinin tedavi mantığı da değişmiştir. Hastanın tedavi sırasında ve sonrasında yaşam kalitesi de önemli hale gelir. Artık yaşam süresi daha uzun olan ve tedavi süreci tamamlandıktan sonra normal hayatına devam eden kanser hastalarının rehabilitasyonu kadar önemlidir.

Radyoterapi Yoğunluğunu Etkileyen Faktörler

Radyasyon tedavisinin yan etkilerinin yoğunluğunu etkileyen çeşitli faktörler bulunuyor.

  • Radyoterapi tedavi alanının genişliği arttıkça yan etkiler artar.
  • Aynı şekilde tedavi edilen bölgedeki organ sayısı ve hacmi de yoğunluğu etkiler.
  • Her organın radyasyona karşı farklı direnci vardır ve farklı yan etkilere neden olabilir. Özellikle böbrek ve karaciğer daha hassastır.
  • Günlük radyasyon tedavisi dozu da doğrudan yan etkileri etkiler.
  • Hastanın yaşı ve genel sağlığı da yan etkilerin ilerlemesini etkiler.
  • Radyoterapi ekipmanının seçimi de yan etkilerin yoğunluğunu etkiler.

Radyasyon tedavisinin yan etkileri genellikle tedavi bölgesinde görülür. Tedavi sırasında öksürük, ateş, terleme veya olağandışı ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarsa, doktorunuzu veya hemşirenizi bilgilendirmelisiniz. Radyoterapinin yan etkilerinin çoğu rahatsız edici olsa da ilaç veya diyetle kontrol altına alınabilir. Bu yan etkiler genellikle radyoterapiden birkaç hafta sonra kaybolur.

Radyoterapi Alan Hasta Radyasyon Yayar mı?

Hastalar ve yakınları için en çok merak edilen sorulardan biri radyoterapi alan hastaların radyasyon yayıp yaymadığıdır. Radyoterapi alan hastanın yanında bulunan kişilere zarar vermesi mümkün değildir. Bu nedenle sarılmak, öpüşmek ve akraba ile temas halinde dahi olumsuz etkilenmeyecektir. Hastadan uzaklaşmak ve ona mesafeli davranmak psikolojik açıdan iyi olmayabilir. Hastanın yanında olunmalı ve psikolojik destek verilmelidir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir