Beslenme Yemek

Portakal Jölesi Nasıl Yapılır?

Portakal Jölesi Nasıl Yapılır?

Vazgeçilmez meyvelerden olan portakal; hem içerinse bulundurduğu c vitamini hem de güzel tadıyla sık kullanılan meyveler arasında. Tatlılara verdiği güzel aromasıyla her daim tercih edilenler listesinin başında gelen portakalın birçok kullanım şekli vardır. Bu sıralar en çok tercih edilen kullanım şekli; portakal jölesi.

Neden Jöle?

Portakalın birçok kullanım şekli varken neden jöle olarak kullanılıyor? Hem malzemelerinin az olması hem de hafif bir tat olması tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Aynı zamanda yaptığınız pastaları parlatmak için kullanabileceğiniz muhteşem bir alternatif. Ayrıca şekilli kaplarınızda dondurduğunuzda tek başına bile harikalar yaratabilecek bir tat.

Portakal Jölesi Tarifi

Jöle yapımı her ne kadar kolay görünse de ölçünüz olmadığında tutturmanız çok zordur. Malzemelerin birbirlerini bağlayacak şekilde ölçülerinin ayarlanması jölenizin kıvamının ve tadının yerinde olmasını sağlayacaktır.

  • 2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
  • 1 su bardağı su
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı şeker

Nasıl Yapılır?

Yapım aşamasında ilk adımınız uygun bir tencere çıkarmaktır. Daha sonra ölçülerinize uygun hazırladığınız malzemelerinizi tencere koyun. Ardından ocağa koyup karıştırarak pişirmeye başlayın. Jölenizin kıvamının istediğiniz gibi olması için iyice karıştırmanız gerekiyor. Karışımınız jöle kıvamına geldiğinde ocaktan alın.

Piştikten Sonra Ne Yapılmalı?

Jöleniz piştikten sonra servis edeceğiniz kaba yada pastanın üzerine dökmeniz gerekmektedir. Eğer pişirdiğiniz tencerede bırakırsanız jöleniz akışkanlığını kaybedecek ve bulunduğu kabın şeklini alacaktır. Bu durum sunum yapmanızı engelleyecektir. Sunum için hazır olan Jölelerinizi dolapta 1-2 saat soğutmalı ve daha sonra servis etmelisiniz.

Sunum Şekilleri

Jölenizi yaptıktan sonra önemli olan kısım nasıl sunum yapacağınızdır. Çünkü basit bir sunum yaptığınız şeyi değersiz gösterecektir. Genellikle tercih edilen sunum şekillerinin başında yaptığınız pasta ve keklerin üzerinde servis etmektir. Yaptığınız pastaları parlatmak ve canlı göstermek için kullanabilirsiniz. Bir başka sunum şekli ise cup tarzında bardaklarda veya kaselerde servis etmektir. Kesedeki jölenizi düz bir servis tabağına çevirerek üzerini çeşitli süsleme malzemeleriyle renklendirerek servis edebilirsiniz. Artık jöleniz yemek için hazır. Afiyet olsun.


Alkol İle Birlikte İlaç Kullanımları

Lütfen Dikkat: Alkol ile birlikte ilaç kullanmak çoğu zaman çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Lütfen ilaçlar ile ilgili her türlü konuda hekiminize başvurunuz. Kullanacağınız ilaç alkolle alınabilir mi bunu en iyi hekiminiz bilir.

İlaçlar ve Antibiyotik Kullanımı

“Ne İlacıdır?“, “Ne İşe Yarar?” gibi sorgular ile ulaştığınız ilaç prospektüsleri ve diğer tüm bilgiler arşiv yayınındadır. İlaçlar ve sağlığınız ile alakalı tüm konular yalnızca hekiminize danışmanız gereken konulardır. Yakınlarınız tarafından önerilen ilaçları bir hekime danışmadan asla kullanmamanız gerekir. Hekimler yazmadığı sürece antibiyotik kullanmamanız gerekir. Lütfen bu konularda hassasiyet gösteriniz.

İlaç Yan Etkileri

Sitemizde tablet ve şuruplar gibi bir çok ilaç hakkında yan etki bilgileri yer almaktadır. Ancak bu bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilirler. En doğru bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hastane İletişim Bilgileri

Sitemiz aracılığı ile hastanelerin telefon numaralarına ve diğer bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Eğer bilgiler güncel değilse bizimle iletişim kurarak bilgilerin güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Eğer bir rahatsızlığınız var ise, bu sorunun cevabı için iyilik sağlık sitesi yerine hekiminize danışmalısınız. Ancak bazı bitkisel çözümler hafif rahatsızlıklarda destekçiniz olabilmektedir. Ayrıca İyiliksaglik.com sizler için İlaç Prospektüsleri, Kullanım Talimatları, Yan Etkileri ve Etkileşimleri ve Bitkisel Karışımlar, Sağlık Haberleri ve Estetik Dünyası hakkında bir çok bilgiyi sizlere sunmaktadır.