Beslenme

Pekmezin Özellikleri ve Faydaları


Şifa Kaynağı Pekmez

Ana maddesi üzüm olan pekmez bir çok farklı türde üretimi gerçekleştirilmekte olup yüzyıllardır bir çok hastalıkta kullanıma sahiptir. Pekmezin saymakla bitmeyen faydaları arasında yer alan bağışıklık sistemini güçlendirmesi, vücut direncini koruması, karaciğeri temizlemesi ve yüksek bir enerji verici özelliği ile şifa niteliği taşımaktadır.

Pekmezin bu etkisindeki en büyük enden içerisinde barındırmakta olduğu B1, B2, B3 vitaminleri ve demir, krom, magnezyum, potasyum, kalsiyum minerallerinin oldukça zengin olmasıdır. İçerisinde barındırdığı zengin mineral ve vitaminler sayesinde kansızlık problemi yaşamakta olan bireylerde doğal kan yapıcı etkiye sahiptir.

Kalp Dostu

Kalp hastalıklarına karşı oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan pekmez düzenli kullanımlarda kalp çarpıntıları, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Yüksek derecede B(B1, B2, B3, B6) vitaminleri içermekte olan pekmez zengin mineraller sayesinde kan basıncını dengede tutarak inme ve kalp kriziniönlemektedir. Pekmez aynı zamanda kan akışını hızlandırarak pıhtılaşmayı önlemektedir.

Kanseri Önler

Bilimsel araştırmalar neticesince bir çok açıklamalara neden olan pekmez kanser hastalıklarının oluşumuna karşı tümör ve kötü huylu hücre yapılanmalarını yok ettiği bilinmektedir. Zengin mineralleri sayesinde ilik kanseri, kolon kanseri ve kan kanserine karşı zırh görevi üstlenmekte olan pekmez düzenli kullanımlarda vücudu kanser hastalıklarındanuzak tutar. Kanser hastalığına bağlı kanser tedavisi görmekte olan hastaların yüksek şeker barındırmasından dolayı doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Vücudu serbest radikallere karşı dirençli kılarak mikrop ve bakterilerden korumakta olan pekmez doğal bir antioksidanözelliğe sahiptir. İçerisinde bolca bulunan manganezler sayesinde DNA yapısını koruyarak vücudun dengede kalmasınayardımcı olmaktadır. Bu özelliği ile pekmez yüksek derecede antioksidan özelliğe sahiptir.

Karaciğer Dostu

Karaciğer hastalıklarına bağlı bakteri ve tümör oluşumlarını engelleyici özelliğe sahip olan pekmez kan dolaşımını hızlandırarak karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmektedir. Karaciğer hastalarının da kullanımına uygun olan pekmez dengeli dozajda tüketildiğinde iyileştirici etki göstermektedir. Sigaraya bağlı kalp hastalıklarının da önüne geçerek sigara tüketimine bağlı damar tıkanıklıklarını engellemektedir. Damarlarda meydana gelen hasarları onararak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Böylelikle pekmez karaciğer dostu olarak adlandırılmaktadır.

Cildi Güzelleştirir

Ciltte meydana gelen sivilce, akne ve leke oluşumlarına karşı onarıcı ve yapıcı etki göstermekte olan pekmez, günde bir kaşık tüketilmesi ile cildin canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Soluk ve bitkin görünüme sahip ciltlerde kan üretimi arttırarak cildin renklenmesine destek olmaktadır. Pekmezin cilt sağlığı üzerinde bilinen en büyük özelliği yaşlanma karşıtı olmasıdır. Aynı zamanda ciltte oluşan sedef hastalıklarının da tedavisinde de kullanılmaktadır.

Kansızlığa Birebir

Pekmez içerisinde barındırmakta olduğu yüksek oranda demir minerali ve vitaminleri ile kansızlık problemi yaşayan bireylerde vücut dengesini korumaktadır. Kansızlığa bağlı olarak gelişen rahatsızlıklarda oldukça etkili çözümler göstermekte olan pekmez adeta kansızlığa birebirdir. Anemi oluşumlarının önüne geçerek kanda mikrop ve bakteri oluşumunu engellemektedir.

Enerji Verir

İçerisinde barındırmakta olduğu zengin mineral ve B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde vücutta enerji oluşumuna yardımcı olmakta olan pekmez doğal enerji verici özelliğe sahiptir. Vücutta meydana gelen halsizlik, kırgınlık ve uykusuzluğu önleyerek  karbonhidrat ve yağ oluşumlarını enerjiye çevirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırarak üşümeyi azaltarak terlemeyi hızlandırmaktadır. Kan dolaşımını hızlandırması ile beraberinde oksijen taşımını kolaylaştırmaktadır.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Günümüzde sıklıkla rastlanmakta olan rahatsızlıklar arasına yer alan soğuk algınlık, grip, bronşit, halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk gibi rahatsızlıklara karşı oldukça etkili sonuçlar göstermekte olan pekmez yüksek demir mineralleri sayesinde vücut içerisinde meydana gelen enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemine oldukça katkıda bulunmakta olan pekmez vücut direncini yükselterek mikrop ve bakteri oluşumunu yavaşlatmaktadır. Vücuda yüksek enerji depolayarak bağışıklık sistemini güçlü kılmaktadır.

Pekmezin Diğer Faydaları

Pekmez içerisinde barındırmakta olduğu B1, B2, B3 vitaminleri ve demir, krom, magnezyum, potasyum, kalsiyum mineralleri sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kansızlık, kanser, bağırsak hastalıkları ve kalp hastalıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta etkili çözümler göstermekte olan pekmezin diğer  faydaları;

 • Kabızlığı giderir.
 • Öksürüğü dindirir.
 • İştahsızlığı önler.
 • Kilo vermenize yardımcı olur.
 • Üşümeyi engelleyerek vücudun sıcak kalmasını sağlar.
 • Cinsel problemlere karşı doğal afrodizyak etkisi göstermektedir.
 • Alerjik rahatsızlıklara karşı rahatlatıcı etki gösterir.
 • İdrar yollarına bağlı enfeksiyon oluşumlarını önler.
 • Pamukçuk hastalığına iyi gelir.
 • Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu hızlandırır.
 • Beynin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Adet döneminde ki kadınlar için oldukça önemli mineral ve vitamin deposudur.