Papaya Meyvesinin Faydaları Özellikleri Nelerdir?
Papaya meyvesi Caricaceae familyasına bağlı Caricea cinsine bağlı olan Brezilya, Meksika, Nijerya, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde yetişen tropikal meyvedir. Türkiye’de de Alanya ve Gazipaşa’da bulunan mikro klima alanlarında yetiştirilebileceği deneyler aracılığı ile saptanmıştır. Papaya, Türkiye’de kavun ağacı olarak adlandırılır. Genellikle kavuna benzeyen yuvarlak elips şeklindeki meyve 1550 cm uzunluğunda, 10-20 cm kalınlığında ve 9 kg ağırlığındadır. Papaya ağacı ekiminden 1 yıl sonra 1.8-3.0 m uzunluğuna ulaşırken ilerleyen zamanlarda 6-9 m yüksekliğe ulaşan tropik bitkidir.

Papayaya, Avustralya’da “papaw” ya da “pawpaw”, Brezilya’da “mamao” adları verilmektedir. Çalı ya da ağaç görünümündeki papaya, güneş ve suyu sevmesi yönüyle Kamkat ve Durian gibi Tropikal iklimin ağacıdır. Papaya meyvesinin, Hawaii, Tayland ve Meksika olmak üzere üç çeşit tanınmış türü vardır bununla birlikte Maridol Papaya, Cüce Papaya, Florida Jack Papaya, Çilek Papaya gibi türleri farklı kültürlerde mevcuttur. Papaya en çok C vitamini bakımından zengindir. Bunun yanında A ve B vitaminleri, folik asit, başlıca proteinler, karbonhidratlar ve organik asitleri içermektedir. Optimum pH aralığı 5.5-6.7’dir.

Meyve olgunlaşması için en uygun sıcaklık 22.5-27.5 °C arasındadır. Papaya meyvesi generatif ve vejetatif üreme ile çoğaltılmaktadır. Ama genellikle tohumla çoğaltılmaktadır. Papaya meyvesi elle hasat edilir. Meyve ya el yardımı ile koparılır ya da özel bıçak ve benzeri kesici aletler kullanılır. Papaya meyvesi genellikle taze tüketilen tropikal sebzedir. Bazen işlem papayaların kurutması, nektarı, meyve suyu veya reçeli, salatalarda, dondurmalarda ve turşuda kullanılması büyük rağbet görmektedir.

Papaya meyvesi zengin içeriği sayesinde ilaç üretiminde, etin yumuşatılmasında, kozmetik sanayisinde, deri, yün ve suni ipek endüstrisinde, diş macunlarında, deterjanlarda ve hazmı kolaylaştırıcı ilaçlarda kullanılmaktadır. Papaya meyvesinin faydaları arasında sindirime yardımcı olması, bağışıklığı destekleyici olması, karaciğer kanserine karşı korucu etki göstermesi yer almaktadır.

Papaya meyvesi diğer meyve – sebzelerde olduğu gibi fazla tüketiminde alerjik reaksiyon geliştirebileceği saptanmıştır. Olgunlaşmamış papaya meyvesinin tüketiminde rahim kasılmaları ve düşük tehlikesi görülebileceği iddia edilmektedir.

Papaya Nedir?

Papaya meyvesi Caricaceae familyasına bağlı Carica cinsine bağlı olup kavunu andıran ince bir kabuğa sahip; sarı renkten kırmızıya dönen tropikal bir meyvedir. Ülkemizde ağaç kavunu olarak da adlandırılır. Meyvenin şekli genelde küresel bir yapıdan yumurta biçiminde bir yapıya kadar çeşitlilik gösterir.

Papaya Meyvesinin Faydaları Nedir?

Sindirimi kolay bir meyve olmasının yanı sıra diğer besinlerin sindirilmesine yardımcı olur. Artı olarak alkollü içeceklerde özellikle biranın renginin açılmasında, ilaç üretiminde, etin yumuşatılmasında, kozmetik sanayinde, deri, yün ve suni ipek endüstrisinde de kullanılmaktadır. Karaciğer kanserine karşı içerdiği likopen sayesinde koruyucu bir etkisi olduğu ve yine bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilmektedir. Tohumu çeşitli bakterilere karşı antibakteriyel koruyucudur, ayrıca böbreklere karşı tohumunun yararlı etkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca şampuan endüstrisinde de papaya’ dan yararlanılmaktadır.

Papaya Botanik Özellikleri Nedir?

Papaya, Caricaceae familyasına bağlı bir meyve türüdür. Bitki tek gövdeli büyüme özelliğine sahip, çok yıllık ve optimal şartlarda 8-10 m boylanabilmektedir. Çeşide bağlı olmak üzere meyve uzunluğu 15 cm ile 50 cm, çapı 10 ile 20 cm ve ağırlığı 30 g ile 9 kg arasında değişir Gövdesi yumuşak-odunsu, grimsi renkte, yaprakları ise yıldız şeklinde, geniş dilimli ve kenarları dişli olup, direkt yaprak sapı ile gövdeye bağlanır ve yaprakların ömürleri 4-6 aydır. Gerek yapraklar ve gerekse gövde bol miktarda lateks içerir. Çiçekler yaprak koltuklarında oluşur, etli ve güzel kokuludurlar.

Papayanın Yapısında Neler Var?

Bitkiler erkek, dişi ve hermafrodit olmak üzere üç tip çiçeğe sahiptir.

Erkek çiçekler salkım şeklinde olup, yaprak koltuklarında oluşurlar ve verimsizdirler.

Dişi çiçekler kısa saplı ve fildişi renginde olup, tek tek bulunabildikleri gibi 2’li, 3’lü salkım şeklinde de bulunabilirler.

Hermafrodit çiçekler ise kısa saplı olup, kendi kendine tozlanırlar. Papaya çiçek yapısında olduğu gibi dişi, erkek ve hermafrodit olmak üzere üç tip bitkiye sahiptir.

Dişi bitkiler sadece dişi çiçek oluştururlar ve bu tipte iyi bir verim için tozlanma ve döllenme şarttır.

Erkek bitkiler ise sadece erkek çiçek oluşturur ve nadiren de olsa erkek çiçekte iz halinde bulunan ovaryumun gelişmesiyle küçük meyveler oluşturabilirler.

Hermafrodit bitkiler ise hem hermafrodit hem de erkek çiçek oluşturur. Bu nedenle papaya plantasyonlarından iyi bir verim alabilmek için dişi ve hermafrodit bitkilerin yoğunlukta olması gerekir.

Papaya Nasıl Yetiştirilir

Papaya (Carica papaya), tropik ve subtropik iklim kuşağında yer alan birçok ülkede ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılan bir meyve türüdür. Papaya yetiştiriciliği yoğun olarak Brezilya, Meksika, Nijerya, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde yapılmaktadır. Bu ülkelere ilave olarak Etiyopya, Kongo, Peru, Tayland, Çin, Kolombiya ve Venezüella gibi ülkelerde de ekonomik anlamda papaya yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ülkemizde papaya yetiştiriciliği henüz yaygın olmamakla birlikte, Alanya ve Gazipaşa’da yapılan anket çalışmalarda muz yetiştiriciliğinin yapıldığı mikro klima alanlarda yetiştirilme şansının olabileceği görülmüştür. Papaya, tropik iklim meyvesi olması nedeniyle, yüksek sıcaklık isteğine gereksinim duymaktadır. Papaya yetiştiriciliği için optimal sıcaklık 21 C ile 33 C arasında değişmektedir. Sıcaklığın, 12-14 C’nin altına düşmesi meyvelerin büyüme ve gelişimini geciktirmektedir.

Papaya Meyvesinin İçeriği Nedir?

Meyve en çok C vitamini içeriği bakımından zengindir; bunun yanında A ve B vitaminleri de bulunur. Folik asit papaya meyvesinde oldukça yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Orta boy bir papaya meyvesi 115.5 µg civarında folik asit içermektedir.

Karbonhidratlar; Papaya meyvesinde bulunan temel karbonhidratlar sükroz, glikoz ve früktozdur. Fruktoz en fazla bulunan karbonhidrattır.

Proteinler: Karoten, tiyamin, riboflavin, niyasin gibi vitaminler ile birlikte triptofan, metionin ve lizin papaya da bulunan belli başlı proteinlerdir.

Organik Asitler: Papaya meyvesinde en fazla görülen organik asit çeşitleri sitrik ve malik asittir; bununla beraber fumarik ve saksinik aside de rastlanmıştır.

Renk Maddeleri (Pigmentler): Papaya meyvesi diğer meyvelere göre, örneğin elma, guava ve muz gibi, daha fazla karoten içermektedir. Meyve etinde bulunan karoten miktarı havuçta yada şeker pancarında bulunan miktara eşdeğerdir.

Yağlar: Glikolipit ve fosfolipidler hem olgunlaşmamış hem de olgun meyvede en fazla bulunan yağ çeşitleridir. En çok bulunan doymuş yağ asitleri C16:1, C18:2 ve C18:3 sınıfına, doymamış yağ asitleri C16:1 ve C13:3 sınıfına dâhildirler.

Aromatik Maddeler: Papaya meyvesinde 199 aromatik madde bulunmuştur ve bunların içinde en yaygın olanı linalooldur.

Papaya Hasadı Nasıl Yapılır?

Aşılanmadan meyve gelişimine kadar geçen süre yaklaşık olarak Hawai’de 5.5 ve Afrika’da 10.5 aydır. Olgunluk tayini, meyvenin uç bölgesinde meydana gelen renk değişimleri, sakkaroz miktarında azalmaya karşılık fruktoz ve glikoz miktarında artma ve kuru madde miktarını ile belirlenmektedir.

Papaya meyvesi elle hasat edilir. Meyve ya el yardımı ile koparılır ya da özel bıçak ve benzeri kesici aletler kullanılır. Meyveler hasattan sonra kontrol edilmeli, uzun meyve saplar kesilmeli ve hastalıklı ve zedelenmiş olanlar ayıklanmalıdır.

Papaya Nasıl Çoğaltılır?

Papaya generatif (eşeyli üreme) ve vejetatif (eşeysiz üreme) olarak çoğaltılabilmekte ancak papaya çoğunlukla tohumla çoğaltılmaktadır. Bu amaçla olgun meyvelerden alınan tohumlar etrafındaki jelimsi madde giderilinceye kadar yıkanmakta ve daha sonra gölge bir yerde kurutulmaktadırlar.

Olgunlaşma Biyokimyası

Meyve olgunlaşması için en uygun sıcaklık 22.5-27.5 °C arasındadır. Etilen üretimindeki artışa paralel olan solunum artışı olgunlaşmanın tamamlanacağına işaret eder.

Papaya Meyvesinin Kullanımı

Papaya meyvesi iyi bir vitamin ve mineral besin kaynağı olması nedeniyle genellikle taze olarak tüketilmektedir. Genellikle taze olarak tüketilmesine rağmen işlenmiş ürünlerinde kurutması, nektarı, meyve suyu veya reçeli, büyük rağbet görmektedir. Salatalarda, dondurmalarda ve turşuda da kullanılır. Papaya taze ve işlenmiş olarak tüketilmesi yanında, meyvelerinin ve bitkinin proteolitik enzim içermesi bu meyve türünün diğer önemli bir avantajıdır. Bu enzimlerden en etkilisi ise papain’dir.

Bu enzim, vücudumuzda protein, karbonhidrat ve yağ gibi bileşikleri etkileyerek tüm sindirim sistemini olumlu yönde düzenleme yeteneğine sahiptir. Papain, alkollü içeceklerin ve özellikle biranın renginin açılmasında, ilaç üretiminde, etin yumuşatılmasında, kozmetik sanayisinde, deri, yün ve suni ipek endüstrisinde de diş macunlarında deterjanlarda ve hazmı kolaylaştırıcı ilaçlarda kullanılmaktadır.

Papayanın Meyvesi Nasıl Saklanır?

Papaya meyvesi 30 °C sıcaklıkta en fazla 7 gün ambarlanabilir; 32.5 °C fazla sıcaklıklar düzgün olmayan meyve gelişmelerine neden olur. Yeşil olgun papaya meyvesi için depolama sıcaklığı 12 ile 16 °C arasında olursa depolama süresi 2 haftaya kadar uzatılabilir. 12 veya 10 °C altındaki sıcaklıklar meyvede soğuk zararlarına neden olabilir.

Soğuk Zararı; Soğuk zararı düşük sıcaklıklarda görülen önemli bir fizyolojik bozukluktur. Soğuk zararı sonucu renk bozulmaları, meyve etinde tabakalaşma ve vasküler hüzmede görülen sertlikler, meyve etinin sulu bir görüntü kazanması ve elektrolitlerin artması, etilen üretim miktarının artması ve hastalık ve bozulmalara karşı direncin düşmesi gibi durumlar gözlemlenir.

Papaya Meyvesinin Zararları Nedir?

Gereğinden fazla tüketilen papaya meyvesi aynı havuçta olduğu şeklinde beta karoten yüksekliğinden allerjiye yol açabilmektedir, zira 100 g papaya 6 g kadar Betakaroten içerir. Olmamış papaya meyvelerinin içerdiği lateks yoğunlaşması yüzünden rahim kasılmalarına ve düşük tehlikesine neden olabileceği iddia edilmektedir. Bunun yanında fareler ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerde papaya tohumu ekstresinin aşırı dozajının doğum kontrol hapı gibi etki gösterip, hamile kalmayı engellediği gözlemlenmiştir.

YASAL UYARI
Bu sayfadaki bilgiler sağlık uzmanları tarafından yazılmamıştır. Oluşabilecek sorunlardan dolayı sorumluluk reddi ile alakalı yasal uyarı metnini okumak için lütfen buraya tıklayın.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir